Nyelvtanárok, nyelvvizsgázók, érettségizettek! Tényleg igaz, hogy a középszintű nyelvi érettségi az alapfokú nyelvvizsga nehézségével egyezik meg?
Mert azt több helyen olvastam, hogy az emelt szintű érettségi annak ellenére, hogy elvileg középfokú szint, gyakorlatilag sokkal nehezebb annál (csaknem C1).
De mi a helyzet az alapfokkal és a középszinttel?
Hivatalosan mindkettő B1. Nemigen találsz kerek e világon olyan embert, aki alapfokú vizsgát is letett meg érettségit is, hiszen az alapfoknak maximum a vizsgarutin szempontjából van csekélyke jelentősége, így aztán nem fogja tudni senki pontosan összehasonlítani. A középszintű érettségit tavaly nehezítették, szerintem tendál a középfokú nyelvvizsga felé.
Az emeltről igaz, amit több helyen olvastál.
Hivatalosan (jelzem hivatalosan, a gyakorlat azért csúsztat) ez a tényállás:
1. Basic:
...-A1 (Beginner): Belépőszint
Ezzel indítod a legeslegején gyerekként. Személyes névmások, létigék, mutatószavak.
...-A2 (Elementary): Kezdőszint
Ez az amit általános iskolában 6-7-8 osztályban tanítanak.
2. Independent:
...-B1 (Intermediate): Alsó-középszint
Ezt tanulod középiskola első 3 évében. Ez készít fel arra, hogy igazán el tudj beszélgetni emberekkel, de csak ismert köznapi témákban.
...-B2 (Upper-Intermediate): Felső-középszint
Ezt tanulod a középiskola végzős évében, illetve a középfokú nyelvtanfolyamokon. Ez készít fel arra, hogy eddig ismereten témákról is tudj eszmecserét folytatni, illetve angolul akár komolyabb témákat is megérts.
Álláshirdetéseknél ez a társalgási.
3. Proficient:
...-C1 (Advanced): Felsőfok
Üzleti szintnek is nevezik néha. Ezzel már komoly szaklapokat is KÖNNYEDÉN (fontos szó a könnyedén!) megértesz, tudományos dolgokhoz is kisujjból hozzá tudsz szólni. Illetve fontos üzleti tárgyalásokat is le tudsz vezetni.
Álláshirdetéseknél ez a tárgyalási.
...-C2 (Fluent): Anyanyelvi
Bár anyanyelvinek nevezik, nem teljes. Hiszen Native szintet senki nem érhet el, ha csak nem alapból 2 nyelven nevelték és olyan környezetben lakott. A fluent az, ami már majdnem anyanyelvi, és "bármire" képes vagy az angol nyelvvel.
.
.
.
Az érettségi hivatalosan B1 szintű, kevés B2-es elemmel.
Az emelt érettségi pedig B2-es szintű.
Bár mindegyikből tehető hivatalos nyelvvizsga, a gyakorlatban azonban csak B2 és afelett szokás.
Az emelt érettségi/középfokú nyelvvizsga bár nehéznek tűnhet, ám egyáltalán nem az. Az lenne a valós minimum a B2-höz
A C1-től az emelt érettségi/középfokú nyelvvizsga nagyon-nagyon messze áll.
#5:
Jól gondolod, nincs sem emelt érettségim, sem C1-em.
Ugyanis apám magyar, anyám amerikai. New Work-ban születtem és éltem 15 éves koromig, akkor költöztünk ide. Ennek már 10 éve.
Érettséginél mivel az angol a hivatalos anyanyelvem, nem volt nehéz dolgom. Az Oktatási Minisztériumhoz leadtuk a papírjaimat, így nem érettségiztem angolból. Ugyanezen okból a felsőoktatásba való bejutásnál, az Oktatási Minisztériumhoz benyújtott kérvény alapján a pontjaimnál 100%-os angolt számoltak el.
A diplomához már kellett egy vizsgapapír, így elugrottam egy nyelvvizsgaközpontba, letudtam egy C2-t hadd örüljenek.
Szóval igazad van, nincs sem kiemelkedő érettségim, sem C1-em. C2 van helyette.
Válaszod pedig mellékesen jelentettem, miszerint csak veszekedni akarsz.
(Megj.: Nem tagadom, ez a válaszom is tekinthető annak.)
6-os, pontosan az általad említettek miatt semmilyen élményed nincs sem a C1-es nyelvvizsgáról, sem az emelt szintű érettségiről. Hogy állíthatsz valamiről valamit, ha nem is ismered?
Egyébként melyik hazai akkreditált vizsgaközpontban tettél te C2 vizsgát? :)Ilyen ugyanis sajnos nincs.
15 éves korodban, 10 éve költöztél ide, ezek szerint ma 25 éves vagy, tehát 7 éve, 2012-ben érettségiztél. Oktatási Minisztérium 2010 óta nincs, a minisztérium érettségik gyakorlati lebonyolításával, engedélyek kiadásával nem foglalkozik, és 2012-ben az érettségit már jó hosszú ideje nem lehetett nyelvvizsgával kiváltani. A többi stimmel.
Nos.
Először is ki kell javítsak egy mellégépelést. New York helyett New Work-ot írtam. Félreírás történt...mielőtt még valaki belekötne.
#7:
1. Vizsgaismeret
Ehhez nem is kell tapasztalni.
Elolvas az ember pár (ezalatt 14-15 értendő) megfogalmazást különböző, nem csak akkreditált, de kifejezetten nem magyar oldalakon is, hogy mit jelent egy-egy szint.
Majd átnézi az elmúlt évek emelt szintű érettségi feladatait.
Amennyiben az embernek nagyobb, mint nulla a reális viszonyító képessége, egyértelműen megállapíthatja, hogy egy emelt szintű érettségi sehol nincs a C1 tudáshoz képest.
2. C2 vizsga
Jó lenne, ha nem állítanál olyat, amilyet én nem írtam!
Sehol nem írtam azt, hogy itthon akkreditált nyelvvizsgát tettem volna!
A British Council-nál ('60-as évek óta vannak Magyarországon) csináltam IELTS vizsgát.
A honosított IELTS bizonyítványt pedig elfogadják. Ugyanúgy van kezelve, mint az alapból akkreditáltak.
Az IELTS skálán pedig 9.0 pontot értem el. Az egész max pontszámos lett. Az IELTS-nél pedig a 8.5-9.0 az C2. Bár honosításkor C1-ként lett beazonosítva, ez tény, mivel Magyarországon nincs C2, azonban attól még a tény nem változik, hogy a vizsga amit csináltam az C2!
3. Ez jogos. Az OM jogutódja az Emmi lett, aminek csak egy oktatási államtitkársága van. Ebben nem vagyok kompetens. Az igazgató, aki az angoltanárom is volt egyben, intézte el nekem. Ő csak másolatot kért a papírjaimról. Az anyakönyvi kivonatomról, az amerikai iskolai papírjaimról, mindenről ami kapcsolható ahhoz, hogy angol anyanyelvű vagyok amerikából.
Én gyorsan átfutottam amit elém rakott, nem láttam kivetni valót, aláírtam. Pár hónappal később hozta a hivatalos minisztériumi pecséttel ellátott papírt, hogy nem kell érettségi vizsgát tennem angolból, illetve amennyiben felsőoktatásba jelentkezem, úgy 100%-os emelt szintű érettséginek megfelelően alakulnak a pontjaim.
Az érettségimet nem váltotta ki nyelvvizsga. Maga az amerikai születés, elsődleges amerikai állampolgárság, a hivatalosan angol anyanyelvűség az, aminek következtében a megfelelő szerv engedélyezte, hogy ne kelljen érettségiznem angolból.
De ha ennyit akarsz tudni rólam, akkor gyere el és üljünk le beszélgetni egy kávé mellett.
Ugyanis egy anonim oldalon bunkóság valaki múltjában turkálni, ameddig legalább ugyanakkora ellenértékű információt nem adsz cserébe!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!