Kinek mi vált be nyelvtanuláshoz?
Szeretnék megtanulni Angolul, de sajnos időm nincs magántanárhoz járni, viszont sokat utazok, es utazas közben lehetne tanulni.
Eddig a duolingo nevű alkalmazást használtam, elvegeztem minden leckét, és segitett is, de nem érzem még mindig magabiztosnak az angol tudásom, ezert szeretném megkérdezni, hogy kinek hogyan sikerült megtanulnia a nyemvet? Mit ajánlana nekem, út közbeni tanuláshoz? Bármilyen pozitív tanácsot meghallgatok.
Köszönöm.
Az otthoni tanulás is nagyon időigényes, mindenképpen rengeteget kell foglalkozni a nyelvtanulással. Másképpen nem megy. Ez egy türelemjáték. Persze az sem mindegy, hogy milyen szintet akarsz elérni.
Hallgass sok angol nyelvű zenét, nézd meg a dalszövegeiket, próbáld értelmezni, ízlelgetni a szavak kiejtését, aztán haladj a nehezebb dolgok felé. Olvass könyveket, nézz angol felirattal angol nyelvű filmeket, szótárazz-szótárazz amíg csak bírsz. El kell majd fogadnod, hogy a kiszótárazott szavak nagy részét el fogod felejteni, és csak töredékét tudod megtanulni...ez így megy, épp ezért nagyon időigényes. Ha tegyük fel, meg akarsz tanulni 200 szót, akkor nem 200 szót kell kiszótáraznod, hanem legalább ezret hozzá...ha 200 szót szótárazol, megmarad a fejedben jó esetben 30-50.
Utazás közben szerintem ezek a jó alternatívák. Könyv, zene, film. Ha szórakoztat, hatékonyabban is tanulod.
Én nyelvészetet tanulok, és idegennyelvű szakra járok, bár nem angol, hanem német, de nekem ezek a dolgok mindig jobban beváltak, mint a száraz nyelvtankönyvek. És tapasztalatból mondom neked, a nyelvtan nem a legfontosabb. Akkor sem, ha sok nyelvész oktatóm/kollégám ebben nem értene egyet velem. Egy kisgyerek sem nyelvtanismerettel tanul meg beszélni. A szavak a fontosak, majd a szóösszefüggések. Amint mindig több és több szót és szókapcsolatot ismersz, annál könnyebben fogod magadtól észrevenni a nyelvtani összefüggéseket. /persze, nyilván segítségedre lehet egy nyelvtankönyv, ha neked úgy jobb, nem akarlak lebeszélni róla :) /
"Az otthoni tanulás is nagyon időigényes, mindenképpen rengeteget kell foglalkozni a nyelvtanulással. Másképpen nem megy. Ez egy türelemjáték."
Ezt nem vitatom.
De azért rengeteg időt meg lehet spórolni, ha nem csak úgy összevissza kezd az ember belemerülni a nyelvbe, hanem emellett (tehát nem ehelyett!) végigrágja magát egy nyelvkönyvsorozaton is (nem nyelvtankönyv, hanem nyelvkönyv, amiben minden van: nem csak nyelvtan, hanem olvasni való szövegek, hallott szövegértési feladatok, fogalmazástanítás, témakörönkénti szókincsfejlesztés, stb.). Ezek - főleg angolból - ma már nagyon jól ki vannak találva, nagyon jól vannak felépítve. Ha pl. a szavakat ezek segítségével tanulja az ember, akkor nem jár úgy, hogy 1000 szót ki kell szótárazni ahhoz, hogy megtanulhasson 200-at, hanem már eleve ki vannak szótárazva neki a szavak, nem kell ezzel bíbelődnie, ráadásul olyan sorrendben, amilyen gyakorisággal előfordulnak a nyelvben. Vagyis ha megtanulja egy nyelvkönyv első fejezetének a mondjuk 200 szószedetben is szereplő szavát (nem minden szót, ami előfordul a fejezetben, hanem azokat, amiket a szószedetbe is beleraktak - nyilván okkal), akkor jó eséllyel megtanult 200 hasznos szót, nem csak 50 hasznosat, meg még egy rakat másvalamilyet. Az olvasott meg hallott szövegértési feladatok is úgy vannak kitalálva, hogy amellett, hogy igazi angol szövegek, sikerélményt is adnak, nem csak frusztrálják a nyelvtanulót. Rengeteg évtizednyi kutatómunka és ki tudja hány szakember tapasztalata alapján álltak össze ezek a tankönyvek, szerintem nagyon is érdemes bízni bennük.
"... aztán haladj a nehezebb dolgok felé..."
Pont ehhez kell egy nyelvkönyvsorozat, amiben eleve sorba vannak rakva a dolgok nehézségi szintek szerint, nem magának a nyelvtanulónak kell kitalálnia a tanmenetet.
"Olvass könyveket, nézz angol felirattal angol nyelvű filmeket"
Ezt aláírom.
"szótárazz-szótárazz amíg csak bírsz"
Ezt viszont sokkal inkább úgy mondanám: szótárazz, amíg jólesik, de ne tovább! Ha még bírnád tovább is, de már nem jó szájízzel, akkor inkább foglalkozz a nyelvvel más formában: olvasgass, hallgass zenét, nézz filmet, bármi. De ne hagyd, hogy a szótárazás (vagy bármi) elvegye a kedvedet. Úgy csináld, ahogy örömödet leled benne, ahogyan érdekesnek, hasznosnak találod.
"Egy kisgyerek sem nyelvtanismerettel tanul meg beszélni."
Ja, ez nagyon jó szöveg, csak ahogy egy kisgyerek beszélni tanul (pl. angol nyelvi környezetben, napi 24 órában), annak a világon semmi köze ahhoz, ahogy egy felnőtt ember (magyar nyelvi közegben angolul, napi jó esetben 2-3 órában, egész más aggyal, egész más motivációval, stb.).
Abban meg pláne nem fogadom el a "felülbírálást", ami a kisgyerekes példát illeti. Mit nem értettél rajta? Nem azt mondtam, hogy ezáltal úgy fogja megtanulni az angol nyelvet, mint anno az anyanyelvét.
Igen, a felnőtt ember más módszerrel tanul, igen, általában a nyelvtanból indul ki, de nem muszáj így, van más opció is, ezt mondtam.
Az "egész más motiváció alatt" sem tudom, mit értesz. A motiváció ugyanaz: megérteni és magamat megérttetni. Ennyire egyszerű a képlet.
Koszonom, csinaltam ezt a szotarozos dolgot, regi tankonyvemet vettem elo, es ott csinalgattam feladatokat, szotaraztam, de sajnos tenyleg nem tunt hatasosnak, mert meg szokartyakat is csinaltam, de hiaba tanultam meg, es barmikor elovettem ellenorizni, majdnem hogy mindig 90%os sikerrel emlekesztem a szora, de hiaba, mert amikor nar mas kornyezetbe lattam leirva vagy hallottam nagyon nehezen jutott eszembe a szo. Egyebkent szivesen veszek nyelvkonyvet is ha tudtok jot ajanlani.
Kitoltottem egy online tesztet, sajnos nem lett a legjobb, gyenge kozephalado szintre lott be.
Hat igazabol annyira szeretnek megtanulni angolul, hogy ne okozzon problemat a kommunikacio
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!