Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Japán nyelv. Nem mindegyik...

Japán nyelv. Nem mindegyik kanji összetevő egy-egy radikál (gyök)?

Figyelt kérdés

Ha valóban nem, akkor amelyek nem, azok honnan erednek?


Találtam egyes weboldalakon olyan táblázatot, melyek egyetlen gyököt emelnek ki a kanjikból. Ezt csak azért teszik, mert az a gyök adja a jelentés lényegét?


Olvastam nyelvkönyvben arról, hogy a kínaiak (hiszen onnan származnak a japán kanjik) olyan gyökökkel társították sok esetben a szó jeleket (hanzikat), melyeknek jelentésben semmi köze a szójelhez, amit alkotnak, azokban hangzásban hasonlítanak az olvasathoz (ami a hanzik esetén ugyebár mindig egyetlen egy, szemben a japán kanjikkal).


Amiben tehát egyelőre bizonytalan vagyok az az, hogy vajon az összes kanjinak az összetevői gyökök, és akkor abból a kb 214 gyökből kombinálódik a sok tízezer kanji? vagy legalábbis a jouyou kanjik?


Avagy nem minden kanji összetevő gyök? Ha nem, akkor azok mik és honnan erednek?


Evvel összefüggésben még az se teljesen világos számomra, hogy vajon a japán szójelek, tehát kanjik összes olvasata egymással szinonim, vagy legalábbis rokon jelentésű? Vagy pedig léteznek kanjik, melyek egyes olvasatai merőben egymástól eltérő jelentésűek? Na de ha az utóbbi volna igaz, akkor miért olvasom mindenhol, hogy minden japán szójelnek egyetlen jelentése van, és sokan előbb pl azt tanulják meg?


(Azt értem, hogy a nanori olvasatok megközelítése sok esetben egész más, de én most a többi olvasatról beszélek, a különféle on és kun olvasatokról.)


Még annyit hozzáteszek, hogy amikor tanulom a kanjikat, a különféle weboldalak által megadott egyetlen gyök jelentését is figyelembe veszem, hiszen segít megjegyezni magát a kanjit,. aminek a a része, cskahoyg úgy érzem, még könnyebben memorizálnám, ha tudnám a "maradék rész" eredeti jelentését is ,csakhogy azok mik és hol lelek rájuk??


Pl a pihenés kanji áll a fa gyökéből és az ember gyökéből, ez logikus és mindkét gyököt ismerem.


De itt van pl ez a kanji:

A hőmérsékletet, hőt jelenti tudtommal.

Meg is találtam benne alul a tűz gyököt, módosított formában. És mintha a "második" jelentésű gyök meg jobbra volna. Az logikus számomra, hogy ezek közül a "tűz" jelentésű gyökkel jellemzik ezt a kanjit.


De vajon ennek minden összetevője egy-egy gyök? Mint minden kanjinak? Vagy a kanji-k egy része nem gyök? De akkor mik, és mit jelentenek?



2018. máj. 30. 21:45
 1/5 anonim ***** válasza:

De nem ám! Minden kanjinak egyetlen egy bushuja (gyöke) van. Hivatalosan összesen 214 db tradicionális bushu létezik. Az összes többi alkotóelem egészen egyszerűen egyéb komponensnek számít. Persze ezek is nevesítve vannak, de nem alkotnak egyetlen közös csoportot.

A legfontosabb infókat jól összefoglalja az alábbi Wikipédia-cikk:

[link]


A bushu mindig a hangzást (a japánosított ON-olvasat eredeti kínai kiejtését) adja, bár néha köze van a karakter jelentéséhez is. Bizonyos módszerek ezek alapján csoportosítják őket.


Vedd figyelembe, hogy a kanjik "létrejöttük" óta rengeteg módosuláson (főként egyszerűsödésen) mentek keresztül, és ez által alakilag is sokat változtak.

A legjobb példa erre az egyszerűsített kínai változatuk (jiǎnhuàzì). Ha megnézel egy ilyen táblázatot, láthatod, ahogy gyakran egyszerűbb vagy éppen koplexebb alkotóelemeket összevontak, egyesítettek, sőt néha teljes egészében el is hagytak! Így persze ránézésre már jóval nehezebb kapaszkodót találni bennük...

Ha érdekel egy-egy kanji korábbi alakja - aminek még több köze volt annak eredeti jeletéséhez/kiejtéséhez -, akkor járj utána az ún. "kyuujitai" alakoknak.

2018. máj. 30. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Az előbb lemaradt:

[link]

[link]


A fenti két oldal hasznosnak bizonyulhat a kyuujitai karakterek böngészéséhez.


Jó szórakozást! :)

2018. máj. 30. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm kifejtésed! :) Amúgy kicsit most elbizonytalanodtam, hiszen azt írod, hogy a gyökök többsége inkább a kiejtést adja... akkor én miért látom mindenütt azt, hogy a kiemelt részlet, tehát a gyök jelentésben közel áll a kanjihoz, aminek alkotórésze?


Amit linkeltél, olvastam régebben (kanji cikk), és ott is a jelentést adják a példák!


Pl a "mondani" jelentésű gyök szerepel az alábbi kanjikban:

"olvas" jelentésű kanji;

"figyelmeztet" jelentésű kanji.


Valamint kanji tanító videók is hangsúlyozzák, és magyarázzák, miért könnyű az adott kanjik jelentését amiatt megjegyezni!


Nem lehetséges, hogy esetleg félreírtad? Nem azért mondom, csak itt vagy elírtad, vagy félreértelek...


Valamint miért van az, hogy egyes kanjik minden összetevője azonos valamelyik gyökkel? Ez azt mutatja, hogy mégse mindegy kanjinak egyetlen gyöke van!


Említettem példát is az elején:

a pihenés kanji két gyökből áll:

az ember és a fa gyökökből.

2018. máj. 31. 00:14
 4/5 anonim ***** válasza:

"Amúgy kicsit most elbizonytalanodtam, hiszen azt írod, hogy a gyökök többsége inkább a kiejtést adja... akkor én miért látom mindenütt azt, hogy a kiemelt részlet, tehát a gyök jelentésben közel áll a kanjihoz, aminek alkotórésze?"

Azért, mert hülyeséget írt. A kínaiban a jeleknél(汉字) nagyon gyakori, hogy több radicalból állnak, amely közül valamelyik a phonetic component, ami nagyjából jelöli a kiejtést (pl. 妈 ma1 esetében a 马 ma3), a másik (vagy többi) a semantic component, ami a jelentést jelöli (女 nü3). Mivel a japánok ahogy átvették a kínai szavakat, nem vettek át egy csomó árnyalatot a kiejtésben, nameg mivel aztán változtak ezek külön a japánban, valamennyi megmaradt ebből a japánban is érezhető szinten, de távolról se olyan jelentős, mint a kínaiban. Nem minden kanji minden összetevője saját gyök, de a legtöbb igen, ez függ a radical definiálástól is mondjuk. A lényeg, hogy használd a radicalokat, elég gyorsan meg fog térülni, ha megtanulsz párat.

2018. máj. 31. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi, előző! (Bocsi a kései reagálásomért.)
2018. jún. 12. 18:43

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!