Hogyan fejleszthetném az angolomat?
Én 8 éves koromban kezdtem angolul tanulni. Helyesebben a szüleim rám parancsoltak, hogy márpedig különórára fogok járni. Több éven keresztül alig voltam képes valamit felszedni, hiába üvöltözött-csapkodott apám. Ugyanis így nem lehet "megtanulni" egy nyelvet.
Egészen kb. 12-13 éves koromig én sem tudtam ezt, amikor használni kezdtem a nyelvet. Egészen pontosan úgy, hogy meg akartam tanulni valamit a Commodore 64 számítógépről, és az egyetlen módszer az volt, hogy lefordítgattam az angol nyelvű kézikönyvből. Ekkor, egyetlen délután alatt értettem meg, hogy egyrészt hogyan kell használni a nyelvtudást, még ha minimális is, másrészt hogyan kell magamat megtanítani dolgokra, mert az iskolában ordibálhat ugyan a tanár, meg feladhat ötven oldal értelmezhetetlen hieroglifát házi feladatnak, abból sem tudok meg semmit.
Neked is azt javaslom, hogy kezdj el kutatni az érdeklődési körödben angol nyelvű anyagokat, és azokat próbáld megérteni. Eleinte kínkeserves lesz, baromi sok szótárazással. (A tévhittel ellentétben teljesen felesleges füzetbe írogatni a szavakat. Csak az idődet pocsékolod vele, így legfeljebb ötven-száz szót tudsz megtanulni, az meg semmi.)
A nyelvoktatás sajnos Magyarországon úgy néz ki, hogy amíg nem tudsz tökéletes és hibátlan mondatokat szerkeszteni, addig halálba szekíroznak, büntetnek és buktatnak. Olyan angoltudást várnak el, ami a valóságban nincs is. Mintha magyarul csak akkor értenének meg, ha maga Grétsy László sem tudna belekötni a mondatodba. A kulturális különbségekre meg szót sem vesztegetnek, maximum annyi, hogy melyek London főbb nevezetességei, ki a királynő és kész (mert ugye angolul csakis Angliában beszélnek).
Szóval mondom, így. Aztán kezdd el a filmeket angolul, magyar felirattal nézni. Eleinte olyanokat, amelyeket már láttál magyar szinkronnal. Aztán lehet olyat is, amit még nem láttál. Nagyon sokat fogsz tanulni a köznapi beszédről, a mindennapi szófordulatokról, az amerikai praktikus angol nyelvtanról.
Mi a praktikus nyelvtan? Magyarul megmutatom. Átlagember így beszél a haverjához:
- Csá, mizu? Család?
- Ja, megvan. S ti?
- Lassacskán, ja. Idén is Görögbe?
- Á, idén meló van, majd jövőre megint.
Ha ezt a magyar nyelvoktatás ízlése szerint akarnád kifejezni, így hangzana:
- Üdvözöllek, barátom. Milyen hírekkel rendelkezel? A családod hogy van?
- Köszönöm, jól. A tiéd milyen állapotban található?
- Megfelelően, bár szerényen élünk. Ebben az évben is ellátogattok Görögországba nyaralás céljából?
- Sajnos az idei évben a pénzügyi helyzetünk okán nem tehetjük, de tervezzük, hogy jövőre ismét ellátogatunk oda.
Hát éppen beszélhetsz így magyarul, bár csajokat nem fogsz vele felszedni, a KFKI-ba meg ne menj, mert azt hiszik, valami kísérletből szöktél meg.
Na de visszatérve a dolgokra, még egy javaslat: ha idegen nyelvű szövegeket akarsz fordítgatni és úgy tanulni, először keresd a "Simple English" jelzésű könyveket, oldalakat. A Wikipediának például van Simple English változata, és a Bibliát is kiadták Simple English nyelven (hogy a négerek is megértsék - nem vicc...) Ifjúsági regényeket is elég egyszerű angolsággal írnak. Mondjuk nem pont a Harry Pottert, azt inkább közepesnek nevezném.
A lényeg, hogy ne engedd magad korlátok közé szorítani! Nem az a lényeg, milyen a füzeted külalakja meg fel tudod-e mondani a szótárfüzetet hibátlanul. A lényeg, hogy megértsenek, még ha vissza is kérdeznek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!