Létezik olyan, hogy valaki ilyen minimális energiabefektetessel megtanuljon angolul?
Van egy ismerősöm, aki felsofok szintjén tud angolul. Ami számomra érdekes, hogy állítása szerint sosem tanult könyvből ( suliban csak minimális szinten tanultak ), mert mindent az internetről tanult meg. Játékokból, videókból, de ami még érdekesebb, hogy nem is használt netes fordítókat, hanem mindennek kitalálta a jelentését, állítása szerint ő se tudja, hogy hogy tanult meg, egyszer csak felkelt és tudta. Hogy lehet ez ? Ritka az ilyen vagy annyira nem ? Esetleg van köztetek ilyen ?
Pontosabban 2 ilyen ismerősöm van. Megjegyezném, hogy mindkettő programozonak tanul, szóval egész nap a gép előtt ülnek, a másik azt mondta hogy ő egyszer ült le angolt tanulni, akkor se jött neki össze, meg is beszéli.
Tényleg lehetséges, hogy szinte 0 energiabefektetessel valaki megtanuljon egy nyelvet ? Én próbáltam már hogy sokat olvasok,de ha előtte nem tanulom meg külön a szónak a jelentését, akkor nem.tudom magamtól kitalálni
Alapba a kisbababa is úgy tanul,hogy nem mondják meg neki más nyelven,mi mit jelent,hanem kitalálja a sok mintából az agya,hogy melyik szó mihez tartozik. Viszont ez a fajta képesség lelassul idővel,vagy egydzerűen más dolgokra is kell figyelni,amik elveszik az agy figyelmét..
Akárhogy is, azért szerintme ehhez rengeteg input és idő kell,amit persze a képesség csökkenthet. Dehát ugye van akinek fotografikus memóriája van, ki tudja,lehet van fonetikus memória is,hogy nem felejtik el gyorsan,amit mondtak nekik és így az agynak több ideje van a minták rendezésére stb..
Lehet.
"szinte 0 energiabefektetessel"
Bocs de ez naív hazugság. Ő ugyanúgy rászánta az időt, hogy meghallgassa, ismételtje, és az agy-energiát, hogy átgondolja, megfejtse. Hogy ezt úgy csinálta, hogy angol anyagokat nézett, amiket mellékesen élvezett is (de feltehetőleg jobban élvezett volna, ha anyanyelvén nézi és nem kell a fordítással "bajlódnia"), az mindegy, sőt teljesen elfogadott módszer.
De HÜLYE vagy, ha azt hiszed, hogy beraksz egy angol számot, KIKAPCSOLOD AZ AGYAD és majd úgy megtanulsz.
Még egy dolog: rá fogsz jönni szerintem, hogy az ilyen tanulásnak (is) megvannak a hátulütői. Bizonyos nyelvtani szabályokban bizonytalankodni fog, hiszen ő azt nem tanulta, például.
Megjegyzem, a "kerek", minden feladat megoldóképesség oldaláról fejlesztett, kiegyensúlyozott angol tudáshoz CSAK az iskola magolás ugyanúgy nem elég.
A leginkább képben az van, aki nap mint nap használja szóban és írásban anyanyelvi helyzetekben a nyelvet (ugyanúgy, mint ahogy a sajátját használná) ÉS hozzá még műfordít és nyelvtani szabálykönyveket olvas.
---
Ha le akarod utánozni a mutatványát, semmi akadálya amúgy. Válassz ki valamit, amit nagyon szeretsz és megérint, mindegy, hogy program, könyv,film, a bringád műszaki leírása, csak a szívedhez közel legyen, ugyanis ezt szigorúan memorizálni fogod. Olvasd adig, amíg kívülről fújod. Egy idő után az agyad magadtól elkezdi majd analizálni, hogy hogyan állnak össze a mondatok, hol tudnád őket "bedobni" a mindennapi életben, hogyan lehet őket átrendezni, felhasználni.
A szótárazás hasznos (nem feltétlen a magyar-angol szótár, de az angol értelmező szótárak), mert "félretanulni" nagyon könnyű; amit magadtól kigondolsz, nem MINDIG helyes. De a kettő együtt nagyon erős, mert a szótár sem képes mindenre kitérni, miután már hallottad sokszor, hogy milyen helyzetben használ a köznyelv szokásjoga valamit, akkor lesz a "megérzés", hogy most valami jól hangzik.
A kérdésedre a válasz tulajdonképpen nem. Viszont nem csak az általad energiabefektetésnek vélt, 'könyv fölött seggelés, sok magolás' jelenthet azt. Én például elsős korom óta tanulok angolt, de egyetlenegyszer sem ültem le a könyvet bújni, csak a házikat írtam meg. A szavakat, a nyelvtanokat, de még a történeteket amiket olvastunk is szivacsként szívtam magamba. Rengeteg versenyen jártam, például versmondókon, és mivel kicsi voltam nyilván a versben volt egy csomó új, idegen szó, a tanárom mesélte hogy miről szól, de nem írtuk le, csak idővel rájöttem mindenre, és összeállt a kép.
De valahol azért ezek is energiabefektetések, csak nem a klasszikus módon. Tehát, mindenki aki tud angolul az adott bele valamit, csak van aki olyan szerencsés hogy kicsit jobb érzéke van hozzá, bizonyos dolgokat könnyebben megjegyez, vagy éppenséggel csak más módon tanulja meg mindenki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!