Honnan ered, hogy aki kétnyelvű családban nőtt fel, az később könnyebben tanul majd más nyelveket is?
Megfogható? Már tapintom is... nincs sehol :D
Akkor mégis népszokás?! :D Vagy inkább babona?! :S
Szóval: a kérdésemre komolyan választ várok!
Nem feltétlen van így. Ismertem egy lányt, akinek 2 "anyanyelve" volt, mégis nehezen tanult nyelvet. De ő nem az átlagba tartozik. Szerintem az a magyarázat, hogy a nyelvek hasonlóak, főleg az azonos családba tartozok. Pl. az újlatin nyelvek nyelvtana és a szavai kísértetiesen hasonlítanak és megértik egymást anélkül, hogy beszélnék a nyelvet.
De a különböző családba tartozó nyelvek közt is feltűnő a hasonlóság.
Köszönöm! Nekem EGYETLEN kétnyelvű ismerősöm sincs, aki könnyebben tanulna nyelveket. (Volt oszt.társaim, volt párom és a volt lakóhelyemhez közeli falvakban, rokonságban is, többen vannak.) Persze senkinek a fejébe nem látunk bele, de egyikük sem tanult egy harmadik nyelvet, ill. az iskolában a nyelvekben a rosszabb tanulók közé tartoztak. "Felfogásilag" sem értették előbb a nyelvtani szerkezeteket, semmi összefüggést nem látok. Emiatt merült fel bennem a kérdés, hogy honnan ez az amugy mindenkinek természetes kijelentés? A sajtóból mindenhonnan ez jön, és mindenki meg van győződve róla, de mi támasztja alá? Valaki kutatta, tanulmány, felmérés vagy mi?
(Viccelődöknek: tudom, a fa támasztja alá meg a támasztékok, és a tengervízből merült fel bennem :), a kérdésemre viszont komoly választ várok.)
"aki kétnyelvű családban nőtt fel, az később könnyebben tanul majd más nyelveket is"
Ez így önmagában csak feltételesen állja meg a helyét.
Persze ha valaki orosz-francia kétnyelvűként nő fel, akkor könnyebben fog szlovákul és spanyolul tanulni, mint az, aki mondjuk finn anyanyelvű. De ha valaki finn-szuahéli kétnyelvűként nőtt fel, az neki nem sok előnyt fog jelenteni a szlovák vagy a portugál tanulásában.
Vannak nyelvcsaládok, melyekben az egyik nyelv ismerete a többi tanulását könnyíti. Pl. aki tud franciául, annak az olasz könnyű lesz és fordítva.
Ugyanakkor igaz az, hogy aki már egy idegen nyelvvel megküzdött, annak a második idegen nyelv könnyebben fog menni, mert jobban megérti (tudatosítani tudja) a nyelvek működését. Vagy aki nagyon különböző logikájú nyelveket megtanult (pl. a finnt és a japánt), annak utána könnyebben fog menni egy újabb eltérő logikájú nyelv megtanulása.
Sok nyelven beszélők szerint az első 3-4 nyelv nehéz, aztán a többi már csak úgy jön. Ez azonban nem vonatkozik mindenkire, mert a legtöbben egy idegen nyelvet is csak nehezen és rosszul tanulnak meg.
Alapvetően minél fiatalabb valaki, annál könnyebben tanul meg mindent, akár nyelvtanulásról van szó, akár küzdősportról, akár másról. Aki kétnyelvű, az tulajdonképpen két nyelvet szerzett, mint "anyanyelvet".
Ez nem jelenti azt, hogy innentől kezdve "nagykorában" könnyebben fog nyelveket elsajátítani. Maximum annyiban, hogy csakugyan, egymásra hasonlító nyelveket talán könnyebben (tehát pl akinek "valamelyik" anyanyelve mondjuk az orosz, akkor a legtöbb szláv nyelvvel nem lesz gondja, mint ahogy valaki előttem megírta, jópárnak a fonetikája-morfológiája majdnemhogy egyezik az oroszéval, és minden különösebb erőlködés nélkül is meg fogja érteni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!