Mennyire nehéz 1 vagy 2 Keleti nyelv szak elvégzése után elhelyezkedni?
Arab + kínai:
Külön-külön is nehezek és nagyon sok időt igényel az elsajátításuk, tetézve azzal, hogy ha kínaiul/japánul/arabul/stb. tanulsz, akkor nem csak nyelvet kell tanulnod, hanem kultúrát, történelmet, irodalmat, civilizációt is. Németül nagyon könnyű tanulni, mert ebben a "kultúrkörben" (Közép-Európa, Habsburgok, németek, NDK, stb.) élünk évszázadok óta, a latin alapszókincs része minden európai nyelvnek, rengeteg olyan magyar szó van, amely tükörfordítással jött létre a németből, eleve félpálya előnnyel indul el, aki németül tanul azzal szemben, aki valamilyen Európán kívüli nyelvbe vág bele. A kínai szókincsének 99%-a idegen, az arabé is 95% felett, plusz hiányoznak azok a kulturális alapok, amelyek az európai országok esetében közösek (pl. karácsony, stb.), teljesen új írásrendszerekkel bírnak, európai számára nagyon nehéz a kiejtésük, stb.
Röviden: nehéz két nem európai nyelvet egyszerre tanulni, másrészt eléggé specialista helyzetbe jutsz vele, nagyon kevés munkahelyen van szükség kínaiul vagy arabul beszélő emberre, mindenhol mérnököt, informatikust, közgazdászt, orvost keresnek (böngészd egyszer végig valamelyik állásportálon a lakóhelyed szerinti üres állásokat). A nyelvszakok pedig nem adnak kifejezetten jól hasznosítható szaktudást. Fogsz tudni könyvelni, ha elvégzed a kínait? Nem. Fogsz tudni programozni, ha elvégzed az arabot? Nem. Fogsz tudni marketingtervet készíteni? Nem. Fogsz tudni tervrajzot olvasni, műszaki témához legalább "konyítani"? Nem.
Tanulj egy munkaerőpiacon jól hasznosítható szakot ÉS egy keleti nyelvet. Ha nem kell egy kínaiul tudó sehova, még mindig fogsz tudni marketingesként vagy gépészmérnökként egy állást találni, ahol jó szemmel nézik, hogy nyelvileg is művelt vagy, még ha nincsenek is kínai vagy arab ügyfeleik. Kínai-arab-szakos diplomásként meg egy csodabogár leszel, aki nem ért semmihez, ezért max. annyit tudnak majd rád bízni, hogy Excel-táblákba irkálj be számokat, ami sem egy nagy kunszt, se nem fizetik jól, ahhoz képest, hogy mennyit erőt kellett 2 ritka nyelv tanulásába fektetned.
Ha tanulsz japán nyelv es számítógép, sok munka van.
Havi 10,000 USD nem elég felvenni mérnök Japánban.
Kérem olvasni azt Google fordítással.
Mindenki prédikál a mérnök, informatikus, orvos, közgazdász diplomáról és az azokkal való érvényesülésről, de arra nem gondol közülük senki, hogy van, akinek egyik se megy. Én speciel negyedik éve vergődöm elektro-hardveres középiskolában, végre érettségizek és hagyom a francba az egészet, mert egyszerűen hülye vagyok ezekhez, az elején még bőszen tanultam minden szakmai tárgyra, de mostanra elegem lett, soha semmit nem értettem meg, és nem is érdekelnek már. Ha valaki hülye matekból, fizikából, kémiából, és nem azért, mert lusta és nem készül, hanem mert egyszerűen nincs hozzá érzéke vagy diszkalkuliás, az a büdös életbe nem fog az említett szakok közül egyet sem elvégezni.
Én is pályaválasztás előtt állok, és a jog, a pszichológia illetve valamelyik keleti nyelv között ingázok. Tudom, hogy a joggal tudnék a leginkább elhelyezkedni, de az érdekel a legkevésbé. Mindenesetre mindenképp olyan pályát választok, ahová mondhatni semennyi matek nem kell.
6-os: teljesen egyetértek Veled! Én is hasonló viszonyban állok a matekkal és mindennel, ami erre épül. Kereskedelmi középsuliba jártam, de a nyelvi képzés miatt mentem oda, csak ezért voltam hajlandó bevállalni a szakmai tárgyakat is. Eleinte még érdekeltek, de aztán rájöttem, hogy ez nem nekem való.
Bölcsészkaron vagyok, itt találtam meg az én világom. Én azt vallom, hogy ha valami igazán érdekel, és hajlandó vagyok annak a valaminek szentelni az életem, akkor el fogok tudni helyezkedni vele. Lehet, hogy rögösebb utakat kell bejárnom, mint egy mérnöknek/közgazdásznak/akárminek, de legalább szeretni fogom, amit csinálok.
Kérdező! Az idegennyelvekkel akár turisztikai állást is be tudsz tölteni, mert Te legalább tudni fogod, hogy miről is beszélsz, nem csak azt mondod, amit általánosan elvárnak. Lehetsz tolmács, vagy elhelyezkedhetsz művészeti területen, de akár a média világában is. Sorolhatnám még. Ha pedig nagyon a szívedhez nő a szak és az egyetem, akár kutathatsz is, végül pedig ott ragadsz az egyetemen, mert talán felkérnek oktatónak. :) Vannak lehetőségek, csak meg kell találni a kiskapukat. Pont ez az érdekes az egészben, hogy nincs minden az ember orra elé tolva, hanem neki kell utána járnia a lehetőségeknek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!