Le lehet tenni a Cambridge CAE vizsgát anélkül, hogy angol nyelvterületen töltenék el huzamosabb időt?
Én 86%-os számítógépes CAE-t írtam most áprilisban, és nem voltam kint egy napot sem külföldön. Amire kell ügyelni:
- A szövegértésben a szövegek maguk nem nehezek, hanem a kérdések "In the first pagagraph, the writer is trying to emphasize that..." típusú kérdések dögivel vannak, ezek rövidebb szövegek, 1-2 bekezdésesek, két kérdéssel. Van bekezdések visszahelyezése a szövegekbe, ez szokott hosszú ideig tartani, meg van két hosszabb szöveg, amelyekhez bővebb kérdések vannak.
- Nyelvtani rész az brutál, elsősorban amikor ki van hagyva három szó és ugyanazt kell beírni mindegyik helyre
- Írás az annyira nem vészes, általában az szokott a probléma lenni, hogy ne legyen a szöveg túl hosszú
- Listening a magyar középszintű nyelvvizsgák szintjén van, szóval szerintem simán jó.
- A speaking részre meg nem igazán lehet készülni, tudni kell angolul és pont.
A CAE egy elég brutál C1/C2-es nyelvvizsga, szóval ha tényleg meg akarod csinálni, azt ajánlom, vedd meg a Cambridge Uni Press-től a gyakorló feladatsort (az új típusú vizsgához, az enyém ISBN-kódja: 978-1-107-60325-7), és azt próbált kitölteni (4 darab tesztlap van benne, képekkel a speakinghez), ha már eljutottál egy B2-es szintre a tanároddal.
Őszintén bevallva én sosem hittem, hogy valakinek a nyelvtudása a nyelvvizsgán múlik, ezért egy ideig le se tettem. Először egy magyar középfokú nyelvvizsgát tettem le, az 98%-os lett, ezek után álltam neki a CAE-nek, csak, hogy lássam, vizsgák szerint milyen jó a nyelvtudásom.
Arra készüljél fel, hogy a CAE értékelési rendszer úgy működik, hogy ha nem éred el a 60%-ot de 55% és 60% között vagy, akkor B2-es nemzetközi bizonyítványt kapsz (magyar akkreditáltat nem), ha 60% és 80% között teljesítesz, akkor C1-es, ha 80% fölött, akkor C2-es bizonyítványt kapsz.
C2-es szint az a CEFR szerinti legmagasabb, így mindenképpen javaslom azt, hogy legalább egy középfokú nyelvvizsgára menjél el előtte, amin gyakorlatban tarolnod kéne (>95%) ahhoz, hogy a CAE-t 80% fölött megírd.
A CAE eléggé érdekes téma, mert a feladatok nem meglepően "bonyorultak" (értsd: nem a komcsi nyelvvizsga-időket idézi), tehát nem a nyelvkönyvet kell bemagolni hozzá, ennek a hátránya pedig az, hogy minden készségednek a toppon kell lennie, hogy egy jobb eredményt érjél el rajta, mert mindent néznek. Az olvasási, a hallgatási meg a nyelvhelyességi tesztek például úgy vannak megcsinálva, hogy külöböző környezetekben használatos kognitív funkciókat teszteljen (gyors olvasás, lassú olvasás, "cramming", ...).
Azt tudom javasolni, hogy nézd meg a próba feladatsort, ami fent van a CAE hivatalos oldalán, és az ottani eredménynél számíts egy 5%-al rosszabbra (mivel, habár nem akarják elismerni, nehezebbek az éles vizsgák mint a próbafeladatsorok, amiket árunlak).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!