Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Szeretnék latint tanulni...

Szeretnék latint tanulni hobbiszinten, magamtól. Menni fog? Hogyan? Miből?

Figyelt kérdés

Szeretném a műveltségemet ezzel fejleszteni, valamint később szeretnék valamilyen indoeurópai nyelvet tanulni, amihez azt mondják nagy segítség a latin. Meg alapból érdekel:)


Hogyan kezdjek hozzá?

Igazából a mélységeibe nem akarok belemenni, de pár alap dolgot szeretnék megtanulni.

Nagyon amúgy tetszenek pl a latin szólások-mondások (cogito ergo sum például...)


2009. okt. 28. 18:54
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
84%

hát én orvosi miatt tanultam, de fél év után abbahagytam. én úgy érzem a latin csak mélységeiben érthető meg, egy az egyben egy ragozás az egész. nincs olyan szóa a mondtaban, amit ne ragoznának 5féle szempontból. szóval szerintem rémes, rosszabb mint bármely más eddig látott nyelv.

de írtak tankönyveket középiskolásoknak, kezdő latinosoknak. tankönyvboltban nézz utána, szerintem máshol nemigen van latinkönyv.

2009. okt. 28. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
84%
A latin szép nyelv. Mindaddig én is annak tartottam, amíg el nem kezdtem tanulni. ELőttem szólónak igaza van, az egész egy ragozás, mindent ragoznak, már a falra mászom tőle.
2009. okt. 28. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
74%

Nem fog menni, hamar fel fogod adni. A latin nyelvtan nem olyan, hogy nekiállsz, és azonnal érteni fogod... Én négy évig tanultam latint, mindvégig ötös voltam belőle, az érettségim is hibátlan lett, de a mai napig vannak homályos részek számomra is, főleg a mondattan terén.

Még az is vért izzad a latinnal, akinek alapból tehetsége van a nyelvekhez. Plusz: ha nem akarsz a "mélységeibe belemenni", akkor egy kukkot sem fogsz érteni az egészből, még a legegyszerűbb nyelven író auctorok legegyszerűbb mondatát sem fogod érteni. Latinul vagy tökéletesen tudsz, vagy egyáltalán nem tudsz.

2009. okt. 28. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Hol laksz? Ha akarod, tanulok veled ingyen. Latintanár vagyok.
2009. okt. 28. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Önálló tanuláshoz ajánlom a Ferenczi - Monostori: Latin nyelvkönyvet.


Alapvető tudnivalók:


Erősen ragozó (hajlító) nyelv; ragozza az igét és a névszókat is. A főnevek három nemre oszlanak, de vannak bizonyos szabályszerűségek. Névelő nincs. Az igék négy, a főnevek öt ragozási típusba sorolódnak. Jellemzőek az igeneves szerkezetek, ezekkel sok mondatot lerövidít. Kiterjedten használja a szenvedő igét. A jelző rendszerint a jelzett szó után áll. A mondatban az összetartozó szavaknak minden lehetséges szempontból egyezniük kell. A szórend szabadsági foka nagyobb, mint a magyar nyelvé, de gyakori az úgynevezett drámai szórend, amiben a mondat az alannyal kezdődik, és az igével végződik. A latin nyelvtanok szerint a mondatban levő ragozott ige az állítmány, a mi fogalmaink szerinti névszói részt állítmánykiegészítőnek tekintik. A nyelvtan legnagyobb része a ragozással és az esettannal foglalkozik; a mondattan nagyrészt arról szól, hogy melyik kötőszó után melyik módban van az állítmány.


Egyébként utána nemcsak az utódnyelvek lesznek könnyebbek, hanem a szláv nyelvek is.

2009. okt. 28. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Fú, egy picit meginogtam:)


Akkor lehet hagyom az egészet, de köszönöm azért a felajánlást a kedves latintanárnak:)


Maradok akkor a szószerkezetek, szófordulatok megtanulásánál... (divide et impera stb jellegűekre gondoltam)


köszönöm a válaszokat!

2009. okt. 29. 15:08
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


N.Horváth Margit - Dr. Nagy Ferenc latinkönyveit tudnám ajánlani Neked (persze az I-el kezdd)

Az I. kötetben főnév-, melléknév- és igeragozás van, ill. declinatiok. 9. osztályos középsulisoknak és történész/latin hallgatóknak készült, úgyhogy szerintem ez jó lenne Neked is, történelmi vonatkozású szövegrészletek, történetek, szószedetek és Sententia-k (mint a Cogito ergo sum) vannak benne.

A neten találsz a nyelvtanhoz segédanyagokat (pl. az ELTE történészhallgatói honlapján) mert csak a könyvből elég nehéz szerintem!

Ha belevágsz, sok sikert! ;)

2009. okt. 29. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm:) gondolkodom rajta:K
2009. okt. 30. 18:26
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon nehéz nyelv és a nyelvtana eléggé komplikált , viszont ,ha szereted könnyen meg fogod tanulni..én spanyol szakos vagyok , őszintén szólva azt hittem ,hogy ha tudok spanyolul nem lesz vele gond..hát tévedtem..ha neki állsz akkor sok sikert!

Mi nm használunk könyveket ,hanem jegyzeteket ,amiket a tanár ír..

2009. nov. 1. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
96%
A legjobb az N. Horváth Margit- könyve csak ezt ajánlom!!! Különben a módszertanon változtatnék... A Fehér Bencésnek csak az első kötete jó, de az talán még az előbbinél is. Vedd meg hozzá a munkafüzetet, akkor öröm belőle tanulni!!! A Betts Gavinossal kezdtem, de az egy nagy nemmondommicsoda...(Nagyon száraz) Különben a szavak is tréfásak: Nézz utánna: instrumentum computatorium, F.A.C, portus aerus, ezek mai dolgok latin fordítása. De ez a könyv a legjobb.
2009. nov. 5. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!