Melyik jelrendszert érdemes megtanulni? (japán)
Itthon elkezdetem japánul tanulni külső segítség nélkül.
Mivel nekem (mondhatni) elég jó a nyelvérzékem, gondoltam nekiugrok egy bonyolultabb nyelnek is, a japánnak.
Első kérdés: Reménytelen egyedül megtanulni japánul?
Második kérdés: Melyik jelrendszert használják gyakrabban? Hiragana vagy Katakana? Melyiket érdemes megtanulni? Vagy tanuljam meg mindkettőt?
Előre is köszönöm a normális válaszokat!
Lehet most ezt sértésnek fogod venni, de meg lehet tanulni egyedül japánul, viszont ennek előfeltétele, hogy feltaláld megadat és legyél anniyra leleményes, hogy magadnak találj forrásokat, válaszokat - mert nem tehetsz fel mindent ide. (Persze ha elakadsz, akkor nyugodtan)
Nincs egy oldal, ami a-tól z-ig elvisz tégedet, és tanár se aki kézbe adja neked a forrásokat, szóval a legnagyobb nehézség benne, hogy a sok forrást magadtól össze kell gyüjteni. Ráadásul mindenhez minnél több forrást kell, hogy találj, hogy el tud dönteni mi precíz, mi belemagyarázás, mi csak nagyvonalakban igaz.
Az, hogy a hiragana és katakana-ból melyiket kell használni pedig kb. a hiragana-katanana szópárosra az első találat. Ennél kicsit önállóbbnak kell lenned, ha ténylegesen egyedül akarsz majd tanulni japánul.
Ezt most tényleg nem kötözködésemnek szánom, de az egyedül tanulás ebből áll és ha így folytatod, akkor nem fogsz messze jutni - csak erre akartalak figyelmeztetni.
Amúgy, hogy a kérdésre is válaszoljak. Japánt hiragana-val, katakana-val és kanjival írják. Mind a három kell, egyik nélkül se tudsz meglenni.
Katakana kicsit speciálisabb, mert elsősorban (nem integrálodott) jövevény szavakra használják. Vannak ettől különb speciálisabb használatai, de azok jóval ritkábbak: néhány bonyolult kanji elhagyásakor, néhány indulatszó vagy hangutánzó, kiemelés, nevek.
Tehát összeségében sokkal kevésbbé fontosabb, mint a hiragana, de attól még elhanyagolhatatlan, mert nagyon sok jövevényszót használ a japán, főleg mindennapi dolgokra (amik Japán számára nyugati importok).
Minden hiragana-nak meg van a katakana megfelelője, viszont létezik a kiegészített katakana tábla, amiben olyan kombinációk vannak, amik a hiraganakkal nem léteznek. Ezek arra vannak, hogy idegen szavakat precízebben vissza tudják adni kiejtés szerint (mert ugye sok hangkombináció japánban nem létezik, mint pl. fe csak fu). Ezekből elég sok van, de egy részük logikus, nagy részük meg nem gyakori. (Mivel azok a katakana-s szavak, amik gyakoriak azok a kiegészített katakana tábla ellenére eltorzultak kiejtés szerint: pl. version -> baashion, hiába tudnák leírni akár verushion-t is).
Ezeket annyira nem kell megtanulni, csak egy-két fontosat, mint "ti".
Hiragana-t pedig kanjikkal használják együtt "eredeti" japán szavakra. Elsősorban ragokra, szóvégződésekre, nyelvtani elemekre, de néhány szót is írnak evvel, aminek kikopott a kanjija. (Főként határozókat).
Nagyon köszönöm a gyors választ! Egyáltalán nem vettem kötözködésnek a válaszát.:) Valójában csak arra voltam kíváncsi, hogy teljesen nélkülözhetetlen-e a katakana magtanulása is (ugyanis a hiragana számomra sokkal szebb és elegánsabb mint a katakana.:) ). De sebaj, időm van bőven, tehát lesz időm megtanulni azokat.
Köszönöm a figyelmeztetést, az igazság az, hogy nem szándékoztam minden kérdést kiírni ide, csupán erre az egy kérdésre vártam választ (amit meg is kaptam). :)
Még egyszer köszönöm!
Az mondjuk nem árt ha tudsz angolul minimum olyan B2 szinten.
Mert magyarul nagyon korlátozott mennyiségű forrásanyag létezik a neten ingyen. Sőt talán még fizetőst is beleszámolva se valami sok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!