Vajon mennyire valós a nyelvtudásuk a felkapott nyelvtanuló blogok íróinak? Részletek a kifejtősben.
Van pl. Benny az ír poliglott, aki állítólag 3 hónap alatt megtanul fluent szinten. Persze ehhez általában a célországba költözik.
Aztán itthon ismert Bálint blogja, az Öt év - Öt nyelv.
Én hallottam már őt magyarul beszélni. Furcsa volt, hogy sokat őőőőőő-zött, nem volt folyékony a magyar nyelvű beszéde sem. Vagy ezt direkt csinálta, hogy megfontoltabbnak tűnjön, ahogy "keresi a szavakat"?
Továbbá, pl. Benny honnan vette az első utazásaihoz a pénzt? Illetve Bálint mit csinálhat magánemberként?
Csak azért érdekel ez, mert nekem úgy tűnik, inkább csak egy jó showmanek, és nincs tényleges akkora nyelvismeret mögöttük, ahogyan azt ők tálalják, leírják.
Inkább olyan parasztvakításnak tűnik számomra.
Én imádom a nyelveket, a nyelvérzékem is jó, de - szerintem - a három hónap az túlzás igen.
Max., ha valaki kinn él, és kizárólag az adott nyelvet hallja.
Én munka mellett teljesen magamtól már közel 2,5 éve tanulom a spanyolt, és mostanra kezdtem el beszélni is, meg írni rendesen (olvasás és hallás után már egy év után mindent értettem, de "kiadni" nehezebb úgy, hogy sosem volt alkalmam gyakorolni).
Szóval: jelenleg elvagyok a spanyollal, nem adnak el, tudok társalogni, de még mindig van mit fejlődnöm, nagyon is.
Hozzáteszem, tényleg nem érek rá sajnos sokat foglalkozni vele, ha valakinek nincs más dolga, mint nyelvet tanulni, akkor TALÁN az 1-1,5 év az reális lehet, nem tudom.
Nekem ez csak hobbi, nyilván munka után, mikor időm engedi, akkor foglalkozom vele. A tanulási módszerem: könyvolvasás (nem könnyített!), filmnézés, netezés, levelezés...
Így tanultam meg németül és angolul is, spanyol után majd valami mást is szeretnék.
De az 5 év 5 nyelv nekem nem menne, mert nem szeretek félbehagyni, és átnyergelni másikra, amíg az előző sem megy.
Persze, biztos vannak nálam ügyesebbek is, ezt nem kétlem.
Szerintem ezeknek a nyelvtanuló blogolóknak a tudása kb. valós. Nem árulnak zsákbamacskát, rendszeresen publikálnak videókat a tudásszintjükről ezek a blogolók. Tisztelem, amit csinálnak, a hagyományos, elavult, írás alapú, nyelvtani-ragozás-fordítgatás központú, akadémiai nyelvoktatás több hibájára helyesen mutatnak rá, és azonos végkövetkeztetésre jutnak.
Viszont én is azt vallom, mint az előző válaszoló. 3-1 hónap egy nyelvre nagyon kevés. Teljesen irreális terv, elrugaszkodott az átlag ember valóságától, nincs benne semmi alázat. Puszta értelmetlen cirkuszi mutatvány, merő nagyképűség. Bálinton is mosolyogni szoktam, hogy még a mandarinba is belevágott, aztán hiába volt adva az angol, az 5. év végére nem hogy a kínainak nem ér a végére, de még németből sem lesz sehol, 5 év alatt lényegében csak a spanyolt tudta megtanulni a tervével ellentétben.
Bennyvel külön nem értek egyet, hogy 1-1 nyelvet csak 3 hónapig tanul, aztán elköltözik az országból, soha nem használja többet, soha nem megy vissza, és amilyen gyorsan megtanulta az illető nyelvet, olyan gyorsan elfelejti (pl. a magyarral így volt). Így meg az egész értelmetlen. Abban sincs igaza, hogy a 3 hónapos ország/világjárásokhoz nem kell pénz. Könnyen szövegel, angol anyanyelvű, a világ bármely táján ha más nem, megél fordításokból, ráadásul egyedülálló. Nem bírja felfogni, hogy egy szakadt magyar, aki nem beszél világnyelvet, nem teheti meg, hogy utazgat, főleg, ha még családja, gyerekei is vannak.
Nekem a kedvenc nyelvtanuló blogom az englishharmony.com. Egy Lettországból kivándorolt, sok éve Írországban élő gyerek írja (Robby). Ő teljesen reális, csak az angollal foglalkozik (de a módszerei jók más nyelv tanulásához is), abból is csak a beszédfolyamatossággal, társalgási képességekkel. Nagyon megszenvedett, mire megtanult rendesen angolul, még 5 év kintélés után sem nagyon ment neki. Ő teljesen hétköznapi ember, nem nyelvzsonglőr és jó tanácsokat ad. Ennek ellenére nagyon sok írása egybevág Bennyével. Ez is mutatja, hogy azért Benny sem lehet csak kamu showman.
Az is mutatja, hogy nem csalók, hogy azt vallják, hogy nincs titok, nem világmegváltó módszert árulnak, amivel egy csapásra csodát érhetünk el. Csak rámutatnak néhány tévhitre és módszertani útmutatással szolgálnak, motiválnak, hogy hatékonyabb legyen a nyelvtanulás, ne csak nyökögjön az ember, meg ne legyenek kínos hallgatások, mikor beszélnie kell hosszú évnyi, évtizednyi nyelvtanulás után.
Nyelvtanuláshoz nagyon jó meg poligo.com is. Egy angol anyanyelvű, Japánban tanító, amerikai nyelvtanár írja, és bizony ő is sok ponton azt írja, amit Benny és Robby. Nagyon jól leírja, hogy érdemes a folyékony beszédre rágyúrni. Még nem tudok róla nyilatkozni, mert nemrég találtam és még nem tudtam mindent kipróbálni, amit ír, de nagyon profinak tűnnek a tanácsai. Ő ráadásul nem árul semmit, nem füzi a tanácsokhoz anyagi érdek. Lényegében ő is azt írja, mint Benny vagy Robby, legfeljebb 1-2 újdonsággal egészíti ki.
Viszont a Relaxa, Kreatív, Pimsleur, Rosetta Stone, Michel Thomas, Effortless English/Real English/A.J. Hodge-művek, hasonló kiadások jó nagy csalások. Csak arra mennek, hogy eladják a méreg drága CD-iket, csodamódszert ígérve. Persze lehet belőlük meríteni, tanulni, ha más nyelvtanulási módszerhez adjuk hozzá őket kísérőnek, de nem szabad elvakultan hinni bennük, hogy csak majd egyedül belőlük milyen jól megtanulunk. Ha valaki megörököl egy ilyen tananyagot, vagy le tudja tölteni ingyen, akkor megpróbálkozhat vele, de nem fog csak ezekből megtanulni, kár vaskos pénzeket, súlyos tizenezreket kidobni az ablakon. Sajnos a nyelvtanulásra egész maffiák építettek komplett iparágakat (angolból például olyan neves egyetemek, mint az Oxford, Cambridge), lóf4szt sem tudnak, képtelenek a nyelvet megtanítnai. Csak el akarják adni a sógor-koma-haver-üzlettárs méreg drága cuccait, jól vastagodnak, és jót röhögnek a markukba.
Nyelvet tanulni elsősorban a célnyelv országában kell. Ha az nem megy, akkor vagy nagyon profi nyelvtanárhoz kell menni (drága, de a tanfolyások mind kamu), vagy egyéni tanulási módszerrel meg kell próbálni a legtöbb mindent, fejleszteni kell mind a négy nyelvtudási faktort (beszéd, beszédértés, írás, olvasás), és nem szabad csak hagyományos a nyelvtanra, szótárazásra, szómagolásra rámenni, mert csak azzal nem fogunk soha az életben idegen nyelv(ek)et beszélni. Persze utóbbi hagyományos módszerek arra jók, hogy a nyelvi alapokat letegyük az első pár hónapban, de a nyelv tényleges megtanulására önmagukban teljesen alkalmatlanok.
Persze Benny és Robby is el akarja adni a cuccait, amely nem épp olcsó, de ők viszont a módszertant a blogjukban is rendesen leírják ingyen, hogy akinek nincs pénze a cuccosra, az is hozzáférjen a módszer lényegéhez, tudjon belőle profitálni.
Bennyben ráadásul azt is tisztelem, hogy életbeli kérdésekben is bölcs, jól rá tud mutatni gyakori, téves gyakori életstratégiákra. Szerintem ilyen tekintetben ez a cikke a legjobb (van még sok jó, de ez a legjobb):
Sziasztok!
Köszönöm az eddigi válaszokat!
Köszönöm, hogy nem "hurrogtatok le" a kérdésem megfogalmazása miatt.
A célom nem az, hogy most irigységből (mert bevallom, bizonyos mértékben igenis van bennem) lehúzzam, vagy elmondjam őket.
Csak arra vagyok kíváncsi, hogy másoknak mi az észrevételük velük kapcsolatban. Ez pedig éppen a néha irreális dolgok miatt van. Pl. 3 hónap alatt megtanulni egy nyelvet, legtöbb nyelvet a célországban...szép és jó, de ennek van anyagi vonzata is.
Vagy legutóbb Bálint is bevallotta, hogy fizetős nyelvtanítót keresett a német aktiválásához. Ez pedig már ugyanolyan, mintha elmennék egy profi vagy anyanyelvi tanárhoz... tehát mégsem egyedül tanul ő sem.
Remélem, így kevésbé félreérthető a kérdésem.
Nagyon köszönöm a számomra két új blog elérhetőségét.
Mindenképpen megnézem azokat is. Ugyanis keresek valami olyat, ami azért két lábon a földön járó, reális megközelítést ad...ami egy átlag magyar számára is megvalósítható (anyagi szempontból is).
Várok még más észrevételeket, meglátásokat, esetleg blogok elérhetőségeit.
Köszönöm még egyszer az eddigi válaszokat! Sokat segítettek.
Szerintem nagyon jók minden ilyen dolog.
Ez a szótározzá és magolj semmi értelme,nézzétek csak hány ember beszél idegen nyelv(eke)t,kb 10% ha tud.
Ez mindent elárul a suliban lévő módszerekről.
Ugyanakkor elmentek Belgium,Luxemburg,Svájc minimum 3 nyelven tud mindenki.
Gyerek korodban se ültetett le édesanyád és mondta najó fiam akkor szótár kezdjük búúúútoor,igen tovább koooonyhaaa,ésatöbbi. Rendben fiam holnapra ezeket tud és kikérdezem.
Ezek a módszerek azt adják amit gyerekkorodban csináltál,hogy megtanuld a nyelvet(anyanyelvedet).Mert azt is megtanultad valamikor.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!