Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mi a különbség a haben és a...

Mi a különbség a haben és a heiben között és mi a sein létige azon formálya amit akkor használunk amikor helyváltoztatás van? (asszem)

Figyelt kérdés
2009. szept. 1. 16:07
 1/5 anonim ***** válasza:

Szia!

Itt több dolog keveredik. A haben birtoklást jelent heiben pedig nincs a németben.

A seinnel kapcsolatban pedig arra gondolsz szerintem, hogy a németben a 2. múlt a következőképpen néz ki:

Az ige helyére bekerül a haben vagy a sein, és az alapige, pedig a mondat végére kerül a 2. alakjában. A segédige legtöbbször a haben, de a mozgást jelentő igéknél a seint használjuk, ha ez egy kicsit bonyolultnak hangzik, akkor nézd meg a példáimat:


Ich sehe mein Heft. (Nézem a füzetem)

Ich habe mein Heft gesehen. (Néztem a füzetem)


Ugye a nézés az nem jelent mozgást, de az úszás pl igen:


Ich schwimme in der Schwimmhalle. (Úszom az uszodában)

Ich bin in der Schwimmhalle geschwommen. (Úsztam az uszodában)


NE tévesszen meg, hogy bin-t írtam, ugyanis a sein-t úgy ragozzuk, hogy:

ich bin

du bist

er/sie/es ist

wir sind

ihr seid

sie sein

2009. szept. 1. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

az előzőt is én írtam, csak még annyi, hogy az igék alakjait meg bármely szótárban megtalálod, valami ilyesmi formában:

úszni - schwimmen schwamm ist geschwommen

az istet ivel, a habent hval rövidíthetik, és ha az ige speckó akkor ez lesz, amit az előbb írtam, ha nem az, akkor meg:

haben, h

és ez azt jelenti, hogy ez a szabály érvényes rá:

haben habte hat gehabt

rauchen rauchte hat geraucht

Remélem kielégítő volt a válaszom, és segített is, de ha ennyire érdekel a német nyelv, javaslom tanulgasd nyelvtanárnál, vagy vannak nagyon jó kis nyelvkönyvek, amúgy hogy jutott eszedbe ez a kérdés, mert érdekelne...

2009. szept. 1. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Wie heißst du? ez ugye a hogy vagy.akkor ez melyik ige?
2009. szept. 2. 15:13
 4/5 anonim ***** válasza:

wie heißt du? = Hogy hívnak?

Wie geht es dir? = Hogy vagy?


Hogyhogy melyik ige? a heißen az ige, ami azt jelenti vakt vmnek hívnak. Ha azt kérdezed, hogy mondjuk valakit hogy hívtak, mondjuk:

Hogy hívták az első magyar királyt? - Wie hat man den ersten ungarschen König geheisst?


Ez kicsit erőltetett, de valahogy így lenne, mert a heißen az nem fejez ki mozgást.

Amúgy talán segítene, ha megmondanád, hogy ez neked pontosan mire kell, mert számomra az kiderült, hogy nem tudsz valami sokat németül, és mégis olyan nyelvtant kérdezel, amit nehéz leírnom, és ennek ellenére nem hiszem, hogy tudod használni, ha gondolod privátban vedd fel a kapcsot, vagy írd meg, h ez mindek, vagy mire kell neked, így elég nehéz... és nem is mindig értem, hogy mire gondolsz, ezt a heißent sem igazán értem, hogy mit akarsz vele.

2009. szept. 2. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
csak egy kis ismétlés ez feledésbe merült,8.o-s vok.
2009. szept. 2. 20:49

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!