Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mikor kell a mondat végére...

Mikor kell a mondat végére tenni a "nicht"-et?

Figyelt kérdés

Azt mondja a tanárom, hogy ha az igét tagadjuk, akkor a mondat végére kerül.

Pl: Sie kommt am Wochenende nicht. (Ő nem jön a hétvégén.)

Eddig értem. De aztán vettük hozzá azt is, hogy de ha mondatkeretünk van és mondjuk elválós az igénk, akkor az elvált igekötő mondat végére kerülése erősebb, mint a nicht-é.

Pl: Der Autofahrer schaltet das Radio nicht aus. (Az autóvezető nem kapcsolja ki a rádiót.)

Der Autofahrer möchte das Radio nicht ausschalten. (Az autóvezető nem szeretné kikapcsolni a rádiót.)

Ezt is értem. Aztán ugyanide hozza fel azt is még példának, hogy:

Ich gehe nicht nach Hause. Erre a tanár ezt mondja: Nem megyek haza.


Na, itt a bibi, amit nem értek. Ez most akkor a fentiek alapján nem azt jelenti, hogy: Nem haza megyek.

És ha azt akarom mondani, hogy Nem megyek haza, akkor az meg Ich gehe nach Hause nicht.

Vagy rosszul gondolom?


2013. jan. 2. 20:16
 1/7 anonim ***** válasza:

Én elég régen tanultam ezt a részt, de úgy tudom, hogy a nicht-et az ige után kell tenni, amit tagadsz.

Félek hogy rosszat mondok, de én mindenhogyan használtam már, és jó volt úgy is. Talán van egy kis különbség, de csak szórend, ugyanazt jelenti pl:

Sie kommt am Wochenende nicht. Ő a hétvégén nem jön.

Sie kommt nicht am Wochenende. Ő nem jön a hétvégén.

2013. jan. 2. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Ich libe dich nicht mehr nicht.
2013. jan. 2. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 webnyelv ***** válasza:
Vannak állandósult szókapcsolatok, amik egybe tartoznak és ezért keretet alkotnak. Ezek második tagját megelőzi a nicht. Nem erre gondolsz?
2013. jan. 3. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 webnyelv ***** válasza:

Sie kommt am Wochenende nicht. = Nem jön a hétvégén.

Sie kommt nicht am Wochenende. = Nem a hétvégén jön.


A "nach Hause" más, ez az állítmány kiegészítője. Ha az állítmány kiegészítője elöljárószóval áll, akkor mindig ez elé kerül a nicht: Ich gehe nicht nach Hause. Felfogható úgy is, hogy a "nach Hause gehen" egy egybetartozó kifejezés.

Az "am Wochenende" egy határozószó, nem kapcsolódik olyan szorosan az állítmányhoz, tehát nem kell a nicht-nek előtte állnia, hacsak nem magát a határozószót tagadod.


Egyébként, ha az állítmányhoz kötelezően kapcsolódik egy névszói rész is (ami tehát nem hagyható ki), mint pl. a nehmen igénél, mert ott nem hagyhatjuk el mellőle, hogy "mit vesz" az ember, akkor azt is megelőzi a nicht. Pl. Platz nehmen, Abschied nehmen: Ich nehme nicht Platz. (Az meg egy kicsit más kérdés, miért nem kein kell ilyenkor.)

Ugyanezért pl. a sein, werden (válni vmivé) ige mellett sem nagyon áll a mondat legvégén a nicht, hiszen ezeknek az igéknek általában van egy kötelező névszói kiegészítőjük: Ich bin nicht fertig. Er ist nicht Lehrer. (Az megint egy másik kérdést, hogy a Lehrer előtt miért nem kein van. Állandósult szókapcsolatokban, valamint létige után foglalkozásneveknél nem a kein-nal, hanem a nicht-tel tagadunk.)


Egyébként mondatkeretet alkot az összetett állítmány igei és névszói része (pl. a sein igével a mellette álló melléknév vagy főnév), az állandósult szókapcsolatok két része (pl. Gitarre spielen, Platz nehmen, Abschied nehmen), és az ige a kötelező kiegészítőjével (pl. haben mellett muszáj állnia valaminek, egy tárgynak, vagy a nehmen mellett is, különben értelmetlen a mondat). És ezekben az esetekben a nicht mindig megelőzi a keret utolsó tagját.

2013. jan. 3. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat, főleg az utolsót. Így már értem.

Az Ich nehme nicht Platz tényleg érdekes, mert azt tanultuk, hogy nicht-tel csak három esetben tagadhatunk főnevet:

- ha előtte határozott névelő áll

- ha előtte mutató névmás áll

- ha előtte birtokos névmás áll

Ha a főnév előtt határozatlan névelő áll, vagy nincs névelő, akkor a kein használandó.

Szóval akkor ez a nicht Platz kivétel lehet, hiszen a szabály alapján kein Platz-nak kéne lennie.


Nagyon köszönöm, így már értem a nach Hause-s dolgot. :)

2013. jan. 3. 15:14
 6/7 webnyelv ***** válasza:
Az "Ich nehme nicht Platz" kivétel, állandósult szókapcsolat, ilyenkor a nicht-tel tagadunk mindig. A másik kivétel, amikor a sein ige mellett foglalkozásnév van, akkor sem kein-nal tagadunk: Ich bin nicht Lehrer.
2013. jan. 3. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon-nagyon köszönöm. :)
2013. jan. 4. 10:56

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!