Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hogyan kell ragozni a lengyel...

Hogyan kell ragozni a lengyel nyelvben?

Figyelt kérdés

Itt nincs olyan szabály, mint pl. németben hogy egyes számban kap egy ilyen ragot, 2es számban egy olyat stb. ? :D


Valaki magyarázza már el a ragozást!


2012. júl. 5. 09:21
 1/6 A kérdező kommentje:

Ja és az adj igét miért úgy kell ragozni, hogy

dac mi

dac tobie

dac jemu

dac jej

dac nam

dac im


Itt elé kell írni azt is, hogy Mnie, cie, jego, nas, was, ich?

2012. júl. 5. 09:40
 2/6 A kérdező kommentje:
Ja semmi rájöttem, hogy a mnie, cie meg ezeket is ragozni kell áh >.<
2012. júl. 5. 09:45
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

De van szabály, nem is kevés, úgyhogy mindezt leírni elég sokáig tartana. Csak az általad fölhozott példára térek ki egyelőre, aztán ha van kérdésed még, akkor tedd föl bátran.


Az igeragozást összefoglalván:

főnévi igenevek: dać (ad), chcieć (akar), siedzieć (ül)

E/1: -ać -> -am; -ić, -eć -> -ę (dam, chcę, siedzę)

E/2: -ć -> -sz (dasz, chcesz, siedzisz)

E/3: -ać -> a -ć eltűnik; -ić, -ieć -> i (da, chce, siedzi)

T/1: -ć -> -my (damy, chcemy, siedzimy)

T/2: -ć -> -cie (dacie, chcecie, siedzicie)

T/3: -ać -> -ają; -ić, -eć -> -ą (dadzą, chcą, siedzą)


Kivételek persze előfordulhatnak, úgyhogy egy ragozási táblázatot sosem rossz ötlet legalább egyszer átfutni minden igéhez, csak a biztonság kedvéért. Ahogyan látható, főleg a T/3-mal van baj, az nem mindig teljesen egyértelmű. Vagyis, tulajdonképpen egyértelmű, miután ráérez az ember, de ahhoz látni kell néhány igét. Megjegyzendő, hogy T/3-ban a lágyítás is eltűnik (úgyhogy nem *chcią a helyes alak).


Aztán mindez fölszólító módban:

adj nekem - daj mi vagy mnie

(adj neked - daj ci vagy tobie)

adj neki - daj mu vagy jemu/jej

adj nekünk - daj nam

(adj nektek - daj wam)

adj nekik - daj im


Itt szerintem a névmások dativusára (részes esetére) voltál kíváncsi. Ha viszont a felszólító mód képzése érdekelne, akkor azt is megmutatom.


(E/1: nem képezhető)

E/2: -ać -> -aj; -eć, -ić -> ej; (daj, chciej, siedź)

E/3: niech + kijelentő mód E/3 (niech da, niech chce, niech siedzi)

T/1: -ać, -eć -> -jmy; -ieć, -ić -> lágyítás + my (dajmy, chciejmy, siedźmy)

T/2: E/2 + -cie (dajcie, chciejcie, siedźcie)

T/3 niech + kijelentő mód T/3 (niech dadzą, niech chcą, niech siedzą)


Nem túl egyszerű, főleg így leírva, de gyűjts véletlenszerű igéket és próbáld meg a leírt szabályok alapján ragozni őket. A Wiktionary oldalon ( [link] rengeteg lengyel ige van ( [link] legtöbbjükhöz adott egy ragozási táblázat is, úgyhogy ellenőrizni is tudod magadat. 10-15 ige után rá lehet érezni legtöbbjükre.

2012. júl. 6. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Hát ja lehet kezdőként nem pont ezt a táblázatot kellett volna olvasni :D

[link]


Itt az zavart be, hogy egyik táblázatban sincs T/2.


köszi! ha lesz még kérdésem felteszem! :) Egyébként mennyi idő alatt lehet megtanulni a nyelvtanát, gondolom szókincset gyűjteni az már nehezebb nem? :D Vagy éppen fordítva? :D

2012. júl. 6. 06:59
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Amit linkeltél, nem feltétlenül rossz kezdőknek sem, de semmi sincs elmagyarázva, azt meg végképp nem tudom, miért hagyták ki a T/2-t. o.O


Amúgy nem tudom, ki hogy van vele, de mivel nekem a nyelvtannal egyik nyelvnél sincsen bajom, az orosz toldalékolások (igék, névszók, névmások) kb. egy hónap alatt megvoltak úgy, hogy használni is tudtam őket, legfeljebb egy-két tévesztéssel. Azért mondom, hogy orosz, mert azt tanultam előbb és a lengyelhez képest csak egy-két eltérés van benne, néhány dolgot még a szabályos hangmegfelelésekkel is ki lehet következtetni; hozzátanulni a lengyelét kb. 1 hét lehetett.


A szókincs megint egyénfüggő, én azzal viszont pont fordítva állok: a nyelvtant röhögve megtanulom, de ha már napi 5 szónál többet próbálnék tanulni, rögtön rendszerhibát dob az agyam.

2012. júl. 6. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Értelek :D Köszi a segítséget :D Csak annyi, hogy ezt az oldalt találtam először meg és azért néztem itt először szét :d
2012. júl. 7. 09:11

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!