Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Miert van az h. magyarorszagon...

Duffyyd kérdése:

Miert van az h. magyarorszagon a tanarok a brit angolt oktatjak es nem az amerikait? (en ugy gondolom az amerikait sokkal erdemesebb tanulni, mint a masikat)

Figyelt kérdés
...

2012. jún. 23. 23:15
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
27%
Mert az az amerikai alapja is, illetve sokkal "kulturáltabb".
2012. jún. 23. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
84%
Szerintem meg együtt kellene a kettőt. Vagyis, ha kiejtek egy szót "amerikaiul" ne javítsanak át "britre". Meg ha egy amcsinál sidewalk a járda, és ezt mondom egy mondatba, ne javítson ki a tanár pavement-re (a brit szóra).
2012. jún. 23. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
ez a can - can't nál is eléggé vicces, hogy nem "kent" hanem "kánt":)
2012. jún. 23. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
72%
Talán mert Európában élünk, vagy mert ez az eredeti.
2012. jún. 23. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem is, mert az az "eredeti". De amúgy ezen aztán semmi sem múlik. Az alap különbségeket írásban illik tudni bármelyiket is tanulod, a kiejtésd meg úgyse lesz olyan jó, hogy számítson. Ha meg igen, akkor azt saját ráfordításból és nem órán tanultak miatt.
2012. jún. 23. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Amerikában az iskolában sem ezt az undormányt oktatják, mint amit az amerikaiak többsége beszél, csak ez lesz belőle.

Te sem tanulsz ilyen szavakat az iskolában, hogy csávó, baró, zsír, kajak, stb, Radnóti meg Kazinczy nem sűrűn használta, mégis ráragad az emberre.

2012. jún. 24. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Vree ***** válasza:
50%

Hiába tanultam brit angolt, így is annyi amerikai ragadt rám hogy se a kiejtése, se a hétköznapi szókicshasználatom nem áll közel a brithez.


Szerintem nagyon helyes így tanítani, mert a brites kiejtést és szavakat nehezebb felszedni (miközben az amerikait bármelyik zeneszövegből vagy filmből tudja az összes fiatal magától), ellenben itt Európában rajtad a brit angolt fogják inkább számon kérni és bajban leszel ha nem érted meg a brit akcenstust (ami szerintem nehezebb, mint a nyugati).

2012. jún. 24. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 webnyelv ***** válasza:

Minden nyelvből alapból a standard irodalmi változatot szokták tanítani. Így pl. magyarul tanuló külföldinek sem valamelyik magyar dialektust tanítják, vagy pl. olasz nyelvből is az irodalmit tanuljuk mi, nem pedig pl. a nápolyi dialektust.

Az amerikai angol is egy dialektus, még ha nagyon sokan beszélik is.

2012. jún. 24. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Péterfay Dóra ***** válasza:
49%

Miért hívják angolnak egyáltalán? Mert honnan ered? Angliából! Ez a válaszom!

Erről olvastam egy fórumot, és állítólag sok amerikai is szívesen néz brit filmeket, mert tetszik a brit kiejtés nekik is. Aztán meg hol élünk? Amerikában? Nem, Európában!

Shakespeare, Defoe, Dickens és sorolhatnám - de még a Harry Potter írónője is - honnan származik? Mind angolok! Amerikaiak között isvnanak azért kiemelkedő alakok, de ezt is érdemes figyelembe venni!

Ami pedig a sidewalk - pavement és hasonló különbségeket illeti, nem, nem kéne együtt oktatni az amerikai és a brit angolt, mert akkor összekevernék őket, annál is inkább, mert sok szónak Amerikában más jelentést tulajdonítottak, mint amire eredetileg Angliában használták. A kiejtésről pedig annyit, hogy nem szabadna félvállról venni. Sajnos nem nagyon tanítják, pedig az az egyik legfontosabb dolog. Ott vannak a könyvekben a kiejtési feladatok, azokat szépen átugorják. Ha tanítanák, még külön előnyt jelentene a németül tanulóknak is, mivel észrevennék, kiejtésben is mennyire hasonlít a némethez, de ez is a brit angolra jellemző! Én mindkét kiejtést anyanyelvi szinten elsajátítottam, dialektusokat is tudok. De mindig a britet használom. Nem szeretem az amerikai angolt! Tanulják azt az üzletemberek, vagy akik Amerikában vállalnak munkát, vagy az amerikai angolban érdekeltek! Igen, az általános angol igenis a brit!

2012. jún. 24. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Amennyire én tudom, az angolt ma pluricentrikus nyelvnek tekintik, sőt, a pluricentrikus nyelvek közül is ,,szimmetrikus'' esetnek. Vagyis több standard van, és a standardok egyenrangúaknak, sőt, nagyjából egyforma súlyúaknak számítanak. Tehát **standardokból** is több egyenrangú van (a standardokon belüli nyelvjárások külön kérdés).


[link]


Az európai oktatásban tudtommal történeti okokból érvényesül a brit standard túlsúlya.


[link] #English


A német is pluricentrikus nyelv, de a németországi standard nagy túlsúllyal szerepel az oktatásban az osztrák standardhoz képest -- a magyar oktatásban is. Ez érdekes eset, itt a történeti hagyomány nem ad világos magyarázatot


[link]


Az osztrák standardot nálunk sokan alpárinak tartják (pedig még csak nem is nyelvjárás, egy ,,igazi'' osztrák nyelvjárás, pl. a bajor, szinte teljesen érthetetlen is lenne):


http://www.youtube.com/watch?v=pp4Ril_ZyAU

[link]


Szerintem az osztrák standardot azért tartják sokan alpárinak nálunk, mivel szinte teljesen megegyezik azzal, ahogy a magyarok ,,spontánul'' kiejtik a német neveket (szemelvejsz, dréher, ejnstejn). Mindenesetre a művelt osztrák köznyelvben (tudományos előadások, parlamenti beszédek, nyelvoktató videók) ez nem számít alpárinak, az osztrák standard elvileg egyenragú a németországival, nincs elv, ami alapján rangsorolhatóak lennének.


A brit angolnál viszont tudtommal tényleg a történelmi hagyomány a magyarázat az európai nyelvoktatásban való túlsúlyra. Maga a két standard azonban, ahogy utalsz is rá, az én tudtommal is egyenrangú!

2012. jún. 28. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!