Miert van az h. magyarorszagon a tanarok a brit angolt oktatjak es nem az amerikait? (en ugy gondolom az amerikait sokkal erdemesebb tanulni, mint a masikat)
Amerikában az iskolában sem ezt az undormányt oktatják, mint amit az amerikaiak többsége beszél, csak ez lesz belőle.
Te sem tanulsz ilyen szavakat az iskolában, hogy csávó, baró, zsír, kajak, stb, Radnóti meg Kazinczy nem sűrűn használta, mégis ráragad az emberre.
Hiába tanultam brit angolt, így is annyi amerikai ragadt rám hogy se a kiejtése, se a hétköznapi szókicshasználatom nem áll közel a brithez.
Szerintem nagyon helyes így tanítani, mert a brites kiejtést és szavakat nehezebb felszedni (miközben az amerikait bármelyik zeneszövegből vagy filmből tudja az összes fiatal magától), ellenben itt Európában rajtad a brit angolt fogják inkább számon kérni és bajban leszel ha nem érted meg a brit akcenstust (ami szerintem nehezebb, mint a nyugati).
Minden nyelvből alapból a standard irodalmi változatot szokták tanítani. Így pl. magyarul tanuló külföldinek sem valamelyik magyar dialektust tanítják, vagy pl. olasz nyelvből is az irodalmit tanuljuk mi, nem pedig pl. a nápolyi dialektust.
Az amerikai angol is egy dialektus, még ha nagyon sokan beszélik is.
Miért hívják angolnak egyáltalán? Mert honnan ered? Angliából! Ez a válaszom!
Erről olvastam egy fórumot, és állítólag sok amerikai is szívesen néz brit filmeket, mert tetszik a brit kiejtés nekik is. Aztán meg hol élünk? Amerikában? Nem, Európában!
Shakespeare, Defoe, Dickens és sorolhatnám - de még a Harry Potter írónője is - honnan származik? Mind angolok! Amerikaiak között isvnanak azért kiemelkedő alakok, de ezt is érdemes figyelembe venni!
Ami pedig a sidewalk - pavement és hasonló különbségeket illeti, nem, nem kéne együtt oktatni az amerikai és a brit angolt, mert akkor összekevernék őket, annál is inkább, mert sok szónak Amerikában más jelentést tulajdonítottak, mint amire eredetileg Angliában használták. A kiejtésről pedig annyit, hogy nem szabadna félvállról venni. Sajnos nem nagyon tanítják, pedig az az egyik legfontosabb dolog. Ott vannak a könyvekben a kiejtési feladatok, azokat szépen átugorják. Ha tanítanák, még külön előnyt jelentene a németül tanulóknak is, mivel észrevennék, kiejtésben is mennyire hasonlít a némethez, de ez is a brit angolra jellemző! Én mindkét kiejtést anyanyelvi szinten elsajátítottam, dialektusokat is tudok. De mindig a britet használom. Nem szeretem az amerikai angolt! Tanulják azt az üzletemberek, vagy akik Amerikában vállalnak munkát, vagy az amerikai angolban érdekeltek! Igen, az általános angol igenis a brit!
Amennyire én tudom, az angolt ma pluricentrikus nyelvnek tekintik, sőt, a pluricentrikus nyelvek közül is ,,szimmetrikus'' esetnek. Vagyis több standard van, és a standardok egyenrangúaknak, sőt, nagyjából egyforma súlyúaknak számítanak. Tehát **standardokból** is több egyenrangú van (a standardokon belüli nyelvjárások külön kérdés).
Az európai oktatásban tudtommal történeti okokból érvényesül a brit standard túlsúlya.
[link] #English
A német is pluricentrikus nyelv, de a németországi standard nagy túlsúllyal szerepel az oktatásban az osztrák standardhoz képest -- a magyar oktatásban is. Ez érdekes eset, itt a történeti hagyomány nem ad világos magyarázatot
Az osztrák standardot nálunk sokan alpárinak tartják (pedig még csak nem is nyelvjárás, egy ,,igazi'' osztrák nyelvjárás, pl. a bajor, szinte teljesen érthetetlen is lenne):
http://www.youtube.com/watch?v=pp4Ril_ZyAU
Szerintem az osztrák standardot azért tartják sokan alpárinak nálunk, mivel szinte teljesen megegyezik azzal, ahogy a magyarok ,,spontánul'' kiejtik a német neveket (szemelvejsz, dréher, ejnstejn). Mindenesetre a művelt osztrák köznyelvben (tudományos előadások, parlamenti beszédek, nyelvoktató videók) ez nem számít alpárinak, az osztrák standard elvileg egyenragú a németországival, nincs elv, ami alapján rangsorolhatóak lennének.
A brit angolnál viszont tudtommal tényleg a történelmi hagyomány a magyarázat az európai nyelvoktatásban való túlsúlyra. Maga a két standard azonban, ahogy utalsz is rá, az én tudtommal is egyenrangú!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!