Angolul szeretnék tanulni, vélemény az ANKI-ról?
Az elsőnek abban igaza van, hogy folyamatosan ismételni kell, ezt szerintem se lehet megúszni.
A gond ott van, hogy van mondjuk 1500 szavad már. És az első 1000-et nyilván jobban tudod, mint a maradék 500-at, mégis mindet ismételgeted, ami rengeteg idő, és fölösleges is.
Ehelyett az anki a régi 1000-et is ismételteti veled, de sokkal ritkábban, mint az újakat.
Szóval a begépelés idő, de pont azért csináljuk, hogy időt takarítsunk meg hosszútávon.
Ha napi 20 szót írsz bele, akkor a beírás max 10 perc, az ismétlés az aznapi szóátnézés kb 5 perc, max 10.
Összesen napi 20 percet rá kell szánni.
Ha nem írsz be napi 20 szót, akkor persze kevesebb idő.
De ha fél év múlva állsz neki használni, és akkor látod, milyen jó dolog, akkor meg napi 30 szavakat fogsz beírni, hogy behozd a lemaradást, ami még több idő. Jobb elosztani :)
Én speciel mondatokat írok bele, percenként 5 mondatot át lehet nézni, begépelni átlagosan 1 perc. (Csak olyat írok be, amit már megtanultam, így az Ankit nem a megtanulásra használom, hanem csak az ismétlésekre.)
Előtte kártyákra írtam a mondatokat, és időnként átnéztem. A tapasztalatom az, hogy nagyságrendekkel jobb az anki!
Néha persze fárasztó a gép előtt ülni és a képernyőt nézni, de a nyelvtanulásba bele kell fektetni az időt, máshogy nem megy.
A szótár füzettel a legnagyobb gond, hogy sorba vannak a szavak, az agyadba nagyon berögzül, hogy mi miután jön, melyik oldal alján van.
"Vélemények ? Mennyire hatásos ? 15/f"
Rendkívül hatásos. Ha már létezett volna, amikor én 15 éves voltam, akkor most 8 nyelven beszélnék.
Napi 0,5-1 óra munkával napi kb. 40 szót lehet vele megtanulni úgy, hogy az meg is marad. Legalábbis nekem mostanában ennyi az adagom. Célszerű nem csupán szavakat, hanem kifejezéseket, néha mondatokat beleírni.
Ne lepjen meg, ha akár fél óra tanulás is alaposan lefáraszt vele, cserébe hatásos.
21:31
"Szerintem semmivel sem hatékonyabb annál, mint amikor leírod a szótárfüzetedbe a szavakat"
Szerinted nem, de több évtized kísérleti pszichológiai szakirodalma szerint, ami alapján ezt a technikát kialakították, igen.
10:22
Így van, a szótárfüzet nem alkalmas. Az anki egyik erőssége pont az, hogy teljesen függetlenek egymástól a kártyák: se téma, se hangzás, se más alapján nem "tapadnak össze". Így az ember a szavakat tanulja meg, nem azt, hogy mi volt a gyűrött oldal jobb alsó sarkában, a kakaófolt mellett.
"A gond ott van, hogy van mondjuk 1500 szavad már. És az első 1000-et nyilván jobban tudod, mint a maradék 500-at, mégis mindet ismételgeted, ami rengeteg idő, és fölösleges is."
Nem fölösleges, mert ennek a technikának az a célja, hogy tartósan rögzüljön a tudás. Tehát nem az, hogy a holnapi vizsgára megtanulj 50 szót, hanem az, hogy mondjuk 3 év múlva is tudd azt, amit megtanultál. Az ankit csak közép- és hosszú távon (minimum 2-3 hónap, de inkább 1-2 év) érdemes használni, és pontosan a tartós tudás megszerzéséhez. Arra pl. abszolúte nem alkalmas, hogy az ember a jövő heti röpdogára felkészüljön.
Bocs, félreérthető voltam.
Úgy értettem a füzetes módszerrel az a baj, hogy
"első 1000-et nyilván jobban tudod, mint a maradék 500-at, mégis mindet ismételgeted, ami rengeteg idő, és fölösleges is."
Tehát fölöslegesen megy el az időd azzal, hogy azt is TÚL SOKSZOR átismételed, amit már nagyon tudsz.
Az Ankival ezt az időt lehet megnyerni.
A másik előnye, hogy az új szavakat elég gyakran ismételteti, míg mondjuk te lehet, hogy te csak ritkábban néznéd át a füzetedben, mert úgy érzed az is elég. (Vagy egyszerűen nincs időd gyakrabban megnézni, mert a régi szavak ellopják az időt.)
Kedves kérdező!
Melyik módszert választottad végül? (Melyik nyelvet tanulod)?
Hogy haladsz? Tapasztalat? :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!