Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Valaki segítene nekem a német...

Valaki segítene nekem a német múlt időben?

Figyelt kérdés

Olyan rég volt már, hogy elfelejtettem. Hogy van a szórend, ha múlt időt használunk? Jelen időben írok egy mondatot, de ne nevessetek, valószínű ez is hibás lesz.

Pl: Ma este megyünk a barátommal pizzázni Siófokra.

Wir gehen heute Abend mein Freund Pizza essen nach Siófok.

(kérlek ezt is javítsátok ki)

Na és ezt szeretném múlt időbe tenni, hogy: Mi voltunk a barátommal pizzázni "péntek" este Szegeden.

Leírnátok nekem, hogy hogy van a helyes szórend?


Nagyon szépen KÖSZÖNÖM!


2012. febr. 21. 20:00
 1/6 anonim ***** válasza:

Heute Abend gehe ich mit meinem Freund nach Siófok Pizza zu essen.

ez múltban: Heute Abend ging ich... (és ugyanaz a vége)


Wir aßen Pizza mit meinem Freund am Freitag in Szeged.


helyes szórend? a lényeg az, hogy a jelen idős ige helyett van a Präteritum alak.

2012. febr. 21. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Heute Abend gehe ich mit meinem Freund nach Siófok Pizza zu essen.

ez múltban: Heute Abend ging ich... (és ugyanaz a vége)


Wir aßen Pizza mit meinem Freund am Freitag in Szeged.


helyes szórend? a lényeg az, hogy a jelen idős ige helyett van a Präteritum alak.


Először is köszönöm a válaszod!

Másodszor, még kérdeznék, ha nem gond.

Miért a heute Abend került előre? A jelen idős mondatnál mi a helyes szórend? Nem úgy, hogy alany, állítmány, többi mondat rész?

a múlt időben pedig nem a mondat végére kell tenni, hogy gegangen?

2012. febr. 21. 20:11
 3/6 anonim ***** válasza:

Miért a heute Abend került előre? A jelen idős mondatnál mi a helyes szórend? Nem úgy, hogy alany, állítmány, többi mondat rész?

a múlt időben pedig nem a mondat végére kell tenni, hogy gegangen?


Azért a heute Abend van elől, mert kiemeltem, nyomatékosítottam. Erre nincs szabály, csak lehetőség, így könnyebb elrendezni a szavakat a mondatban. Magyarul is jobban ahngzik: Ma este elmentem a b.... ehelyett: Elmentem ma este a ba...

De ez nem fontos annyira.

Szórend... Első helyre több minden kerülhet, de vegyük a legegyszerűbb lehetőséget, ha egyenes a szórend:

Első hely: alany

Második: ige (MINDIG az ige a második)

Utánuk: minden egyéb mondatrész


Ha a szórend fordított, akkor első helyre az ige, aztán alany, és utána a többi.


KATI szórendnél azért KATI, mert Kötőszó Alany Többi Ige

A kötőszavak befolyásolhatják a szórendet...


A legáltalánosabbak:


Egyenes:

Und

Sondern

Oder

Denn

Aber


Fordított:

Deshalb

Troztdem


KATI:

Obwohl

Dass

Weil

2012. febr. 21. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

KÖSZI!


De a többi mondatrésznél is van valami szabály nem? Vagy ott már oda rakom a szavakat, ahová én akarom? Egy hosszú mondatnál pl

2012. febr. 21. 20:30
 5/6 anonim ***** válasza:

Most mondanám azt, hogy ezt érezni kell, de az nem célravezető. Pedig nincs szabály rá (legalábbis nem ugrik be semmi ilyen most) hanem valamiért érzed, tudod hogy mi követi azt a szót, stb. Ha tanultál németet, majd belejössz újra. Olyan mint a der,die,das. Ha nem is tudod, hogy mondjuk mi egy szónak a névelője, valami sejtésed mindig van. Én anno ezt a sejtést úgy magyaráztam, h "így hangzik jobban" vagy ilyen, amikor nem tudod, j vagy ly egy szó. Leírod, és megnézed, melyik néz ki jobban, ismerősebben.

Sok sikert

2012. febr. 21. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

KÖSZI :)

Teljesen összeomlottam most a nem tudásom miatt... pedig ausztriai terveim vannak..

TALÁN jobb lesz!

Köszi még egyszer!

2012. febr. 21. 21:46

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!