Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Olasz névelők: mikor melyiket,...

Olasz névelők: mikor melyiket, ha e a vége: És ha nem a/o/e/i a vége?

Figyelt kérdés

Például itt van egy szó: madre, ami tengert jelent. Ha nem ismerem a nemét, hogyan tudom kitenni a névelőt? A jelentésből ugye nem derül ki, az "e" végződés pedig hím és nőnem is lehet.


Még egy kérdés: ha a főnév nem a/e/o/i-re végződik? Például a sport. Honnan tudom a névelőt kitenni pl egy olasz gyakorlásnál?


2011. szept. 13. 13:37
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

A "madre" anyát jelent, és az értelméből következőleg nőnemű, tehát la.

A tenger il mare, tehát hímnemű.

Ezt bizony be kell magolni.


Ja, és lo sport.

2011. szept. 13. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

bocs, mare akart lenni, a "d" véletlen benne.


na jó, be kell magolni, de ha egy ismeretlen szót kapsz egy feladatban, akkor csak tippeléssel lehet? pl a sport esetében ugye nem lehet eldönteni.

2011. szept. 13. 13:49
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

e végű szavak:

Az e végű szavak lehetnek hím- és nőneműek is, ezért a névelővel együtt kell megtanulni őket, hogy tudd a nemüket. De ha névelővel együtt tanulod meg őket, akkor nem lesz nehéz, kimondod magadban mindkét névelővel együtt és a hangzásból egyből rájössz, hogy melyik névelő is kell. Egyedül a magánhangzóval kezdődő szavaknál gáz, mert ott mindkét nemnél (egyes számban)” l’ „van. Én próbálkoztam azzal, hogy például a „l’ascensore” szót úgy tanulom meg, hogy „il ascensore”, tehát külön ejtve a névelőt a szótól, de ezt ne csináld, mert akkor reflexből így fogod mondani, az meg rossz ugye...De nem sok ilyen szó van, szóval nem halsz bele ha ezeket megtanulod 


Lo:

A jövevényszavak, amik mássalhangzóra végződnek általában hímneműek szoktak lenni. Most egy kivétel jut eszembe, a „l’e-mail”, ami azért nőnemű mert a „la lettera” szinonimája. „Lo” pedig azért kell a sport elé „il” helyett, mert a szabály szerint s+mássalhangzóval vagy z-vel kezdődő szavak előtt (ha jól tudom, azért hogy ne legyen mássalhangzó torlódás) „lo”-t használnak. Sok helyen nem szoktak külön odaírni, de amúgy pl. az x vagy ps kezdetű szavak elé is „lo” kell. pl. lo xilofono, lo psicologo. A „la” pedig azért nem változik meg ilyen kezdetű szavak előtt, mert az alapból magánhangzóra végződik és ott nem lenne mássalhangzó torlódás)

2011. szept. 13. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
nagyon köszönöm a válaszokat!! :)tudtok esetleg ajánlani valami könyvet, ahol lehet gyakorolni a többesszámot és a névelőket? (olyan kellene, ahol megoldás is van)
2011. szept. 13. 19:35
 5/8 anonim ***** válasza:
Én a Progetto Italiano-t ismerem csak, annak van munkafüzet része is, minden nyelvtani résznél vannak hozzá feladatok.
2011. szept. 13. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

pont ez van meg nekem is, csak a megoldása is kéne, hogy le tudjam ellenőrizni magam.

(meg a kis szószedet sem ártana)

2011. szept. 13. 23:00
 7/8 anonim ***** válasza:
[link] - Ezen az oldalon van fenn progetto Italiano, szerintem van fenn tanári is belőle. A 2B-ben nekünk volt szószedet hátul, meg asszem a megoldások is benne voltak. Úgy látszik, akkor az 1-ben nincs.
2011. szept. 14. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
köszi! itt regelni kell, igaz?
2011. szept. 14. 19:42

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!