A németben van szabály arra, hogy a szavak melyik nemben vannak?
Nincs semmi szabály, bár van néhány amit könnyebben meg lehet jegyezni. Pl. nőneműek az [-ung] ,és az [-e] -re végződő szavak.
A többiről sajnos nem tudok nyilatkozni, én ezeket tudom csak, ezt be kell magolni.
Nagyon minimális.
Néhány végződésnél lehet tudni, hogy azok milyen neműek, de a legjobb ha a szavakat a névelőjével együtt tanulod meg. Még nem láttam nyelvkönyvet és nyelvtanárt, aki ennél jobb módszert mondott volna.
Hát mi néhány ilyen játékos szóval tanultuk, de ez sem 100%-ban működik.
Der Iglingorismus: Alle Substantive mit den Endungen -ig, -ling, -or, -ismus sind männlich: Der Honig (-ig), der König (-ig), der Frühling (-ling), der Motor (-or), der Kommunismus (-ismus) sind alle maskulin.
Die Heitungkeiteischaftion: Das bedeutet, alle Nomen mit den Endungen -heit, -ung, -keit, -ei, -schaft und -ion sind feminin. Also z. B. die Freiheit (-heit), die Fröhlichkeit (-keit), die Bäckerei (-ei), die Mannschaft (-schaft), die Nation (-ion).
Das Tumchenamentum: Die Substantive auf -tum, -chen, -am, -ent, -um sind sächlich und haben den Artikel das. Das Altertum (-tum), das Mädchen (-chen ist schlicht und ergreifend ein Diminutiv, auch -lein gehört hierher und braucht den Artikel das, z. B. das Autolein), das Amalgam (-am), das Firmament (-ent), das Museum (-um).
Vannak még szabályok.
Pl. az idegen eredetű szavak mind "das"-osak (s Auto)
A görög eredetűek is: s Theater (annak ellenére, hogy az "er"-re végződőek hímneműek)
Aztán a Sexus felülírhatja Genus-t, pl. r Papa (Mert hogy az apa férfi)
Én azt szoktam javasolni, hogy minden végződéscsoporthoz érdemes egy (már jól ismert jelentésű!) szót bemagolni, és akkor az azonos végződésű új szavaknál majd beugrik a névelő.
Egyébként pedig való igaz: a szót névelővel és TÖBBESSZÁMMAL együtt érdemes mindig megtanulni.
Fránya német. :o)
tanárnéni
Van egy igazán jó nyelvtan gyűjtemény, amit egy debreceni egyetemista készített. Én sokat használok belőle a munkám során.
Itt a kérdésedre a válasz:
Egy másik tanárnéni :)
14:54
Huh!
Hát ennél én egy lényegesen jobban leegyszerűsített változatot használok. (És sajnos van benne hiba is, vagy inkább félrevezető szabály, bár a munka figyelemre méltó!)
Ha ennyire részleteset keres valaki, akkor a legjobb a DUDEN Grammatik 345-357. Itt aztán pontokba van szedve a vonatokon és napilapokon át minden...
De ennyire részletes verzió szerintem megterhel egy mezei nyelvtanulót. :o)
Sajnos az én tanulóknak készített verzióm abban a szobában van most, ahol kislányom szundikál...
A "másik tanárnéni" által javasolt oldalt én is használom. Szerintem is jó és hasznos! Ha teheted, nézd meg azt az oldalt, érdemes.
Kitartás! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!