Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Milyen jelentései vannak a...

Milyen jelentései vannak a német nyelvben az Ihr/ihr-nek?

Figyelt kérdés
Az Ihr jelentéseire lennék kíváncsi a német nyelvben. A példákból látszik, hogy nem birtokos névmás, de a személyes névmások közé sem tudom besorolni az adott helyzetekben. Pl.: Ihr seid es! Wer seid Ihr? Ihr kommt mir so bekannt vor! Lehet, hogy kis betűvel írják (ihr), de a megszólított egyes számban áll. Több nyelvtankönyvet is átnéztem már, de ilyen esetről egyikben sem esett szó, ami kicsit zavaró számomra. Előre is köszönöm a válaszokat!
2011. jún. 6. 00:12
 1/9 anonim ***** válasza:
73%

Az Ihr pedig személyes névmás. Tsz/2

Más jelentése nem nagyon van.

2011. jún. 6. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, megvárom mások mit írnak, de sajna a többes szám ide nagyon nem jó (ketten beszélgetnek). Hátha valaki tud megoldást adni erre. Azért köszönöm.
2011. jún. 6. 00:32
 3/9 anonim ***** válasza:

Egyrészt személyes névmás, azt jelenti, hogy "ti", másrészt birtokos névmás nőnem egyes szám harmadik személyben, pl. ihr Kleid= az ő (lány) ruhája,és többes 3. személyben.

ihr Auto= az ő autójuk, Ihr Auto = az ön/önök autója.

2011. jún. 6. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

"Az Ihr pedig személyes névmás. Tsz/2

Más jelentése nem nagyon van."


Nem nagyon van? Na akkor nézzük:


1.ihr-t/2 személyes névmás

2.ihr- az e/3 sie Dativ (részes eset) alakja. ("Neki", nőnemben)

3. az e/3 sie Genitiv (birtokos) alakja: ő valamije, pontosabban ő olyan valamilye, ami hím-/semlegesnemű. Ráadásul ha semlegesnemű, akkor tárgyesetben is ugyanaz:

Marias Buch -Ihr Buch.

Ich sehe Marias Buch -Ich sehe ihr Buch.


4. Többes szám harmadik személy Genitiv alakja: Haben Sie ein Buch?-> Wie ist ihr Buch? Ez vonatkozhat hímnemű dolgokra is, mint az előző esetben és tárgyesetben ez is ugyanez marad, ha semleges nemű.



..........................................................

Azért ez nem egy jelentés. Személyes névmások közül a sie még a durva, annak egyszer megszámoltam, hogy 8 jelentése van.

2011. jún. 6. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm, nektek is a válaszokat. Ezen ragozások bizony minden nyelvkönyvben benne vannak - nem is nagyon van velük gondom. Viszont a leírt helyzeteket sajnos így még mindig nem tudtam magamnak tisztázni, de ha valaki esetleg még tud ehhez valamit hozzátenni, szívesen elolvasom! ;)
2011. jún. 6. 23:23
 6/9 anonim válasza:

Szia!


Sikerült valamire jutni a témával kapcsolatban? Mert én is ebben a témában keresgélek. Sok filmben hallottam már, hogy az "Ihr"-t használják akkor is ha ketten beszélnek egymással. Szerintem ugyanolyan önöző alak mint a Sie. Csak nem tudom erről mért nem lehet olvasni tankönyvben.

2014. szept. 21. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"Sikerült valamire jutni a témával kapcsolatban? Mert én is ebben a témában keresgélek. Sok filmben hallottam már, hogy az "Ihr"-t használják akkor is ha ketten beszélnek egymással. Szerintem ugyanolyan önöző alak mint a Sie. Csak nem tudom erről mért nem lehet olvasni tankönyvben."



Azért nem lehet erről olvasni, mert nem így van. Ha már a tankönyveknek sem hiszel, akkor miért írsz ide?


Leírom még egyszer, aztán ha akarod elhiszed, ha akarod nem:



"ihr" jelentései:


1. személyes névmás, többes szám második személy, alanyesetben (ti)


2. a "sie" személyes névmás (e/3) részes esete, tehát er/sie/es -> ihm/ihr/ihm, de nem a többes számú és önöző "sie"-é, mert az részes esetben "ihnen"



3. Mind az egyes számú, mind a többes számú és önöző "sie" birtokos alakja: övé, öné. Das ist Ihr Ball. Ist das Ihre Telefonnummer?



"Sok filmben hallottam már, hogy az "Ihr"-t használják akkor is ha ketten beszélnek egymással. "


Amire te gondoltál (hogy magázó alakban használják), az igaz, de birtokos névmásként lehetett jelen. Nem azt mondták, hogy "maga", hanem, hogy "a maga valamije".



Kérdező:


"A példákból látszik, hogy nem birtokos névmás, de a személyes névmások közé sem tudom besorolni az adott helyzetekben."



Mind birtokos, mind személyes névmás.



" Pl.: Ihr seid es! Wer seid Ihr? Ihr kommt mir so bekannt vor! "



Ezekben a példákban személyes névmás (Ti vagytok azok! Kik vagytok? Olyan ismerősnek tűntök!)



"Lehet, hogy kis betűvel írják (ihr), de a megszólított egyes számban áll. "



Többes szám második személyben, alanyesetben kisbetűvel írjuk.

2014. szept. 21. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:

Márpedig valóban használják "du" helyett, tegezésnél, ha ketten beszélnek egymással.


Én is csak filmekben/sorozatokban hallom/olvasom.


Több olyan ismerősömtől kérdeztem már meg, akik elég komoly német tudással rendelkeznek, de ők se hallottak róla, ahogy látom sokan itt se. Szerintem csak filmekben és sorozatokban fordul elő.


Nem tudom mi erre a szabály, de ha valaki meg tudta írja meg. 🙂

2018. jan. 3. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Kicsit későn írom, de ha valakinek friss a dolog, esetleg még aktuális lenne, legalább nem kell ezen filózni. A megoldás egy nagyon udvarias és régen használt formája az önözésnek, ezért ha valaki hozzám hasonlóan filmben hallotta, akkor valószínűleg egy kicsit régebbi korban játszódó filmről volt szó. Ez okból nem is szerepel nyelvtankönyvekben, bár említést legalább tehettek volna róla.
2018. júl. 27. 23:13

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!