Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Az angolok mit használnak a...

Az angolok mit használnak a 'hogy'-ra?

Figyelt kérdés

Sziasztok,

meg tudnátok nekem azt mondani, hogy az angolok a mondatközi 'hogy'-ra mit használnak? Mert ha kérdőszóként használjuk akkor tudom, h How, de ezt mondat közben kötőszóként nem használhatom.

Mondjuk ilyen mondatok esetén mit tudok használni:

Azt akarom mondani, hogy ...

Itt maradt, hogy elmehess.

Szóval ilyen esetekben, mikor csak a hogy illik oda, és nem lehet egyből kiküszöbölni.


2011. máj. 17. 21:02
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
that
2011. máj. 17. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A nyelvek nem egymás tükörfordításai. Amit te magyarul egy szóval kifejezel, arra lehet, hogy egy másik nyelvben rengeteg variáció létezik, szövegkörnyezettől függően. Így van ez az említett hogy-al is az angolban. D


Azt akarom mondani, hogy ...

I would like to say that...


Itt maradt, hogy elmehess.

He stayed here so (that) you could leave/go.


De például:

Kell egy toll, hogy írjak egy üzenetet.

I need a pen to write a message.

2011. máj. 17. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Alapvetően "that" a leguniverzálisabb, de attól még nem teljesen az.


Attól függ, hogy milyen a mondatrészek közti viszony.


Pl:

"Azt mondta, hogy utál engem" esetén that.

De pl: "Itt marad, hogy elmehess" esetén so.

2011. máj. 17. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:
én hallottam a "whether" szóhasználatot is
2011. máj. 17. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Vree ***** válasza:

Mondjuk hogy that de nagyon sok helyre ahova mi "hogy"-t teszünk oda ők nem tesznek semmit, illetve a that sok heylen elhagyható. Pl.a fenti példádnál maradva, szabályos az hogy "I would like to say that...", de az is is hogy "I would like to say..." amit közvetlenül a mellékmondat követ.


Ez mellesleg igaz a másik mondatod szerkezetére is, "He stayed so that you can leave" és "He stayed so you can leave" egyformán helyes. Utóbbinál vigyázz ha kiejted: ha nem egybefüggő mondatnak mondod, hanem mintha vessző lenne közötte akkor könnyen "He stayed, so you can leave"-nek lehet érteni és akkor már azt mondod vele hogy "Ő ittmaradt, szóval te mehetsz" (a so több jelentése miatt). Egyébként szoktasd hozzá magad hogy ne tarts szünetet a "hogy" előtt általánosságban, ahogy a magyar félmondatoknál tennéd- :)

2011. máj. 17. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Vree ***** válasza:

^ ^ Jó hogy említetted:


az "if" és a "whether" (=kb. "hogy vajon") az amit használnod kel ha nem kijelentő mondatban szerepel a "hogy" hanem kérdésben akkor jó esllyel ezeket fogod használni.


Pl. ha az első mondatod így lenne:


Azt akarom kérdezni hogy...


akkor abból az lesz hogy


I would like to ask if...

(esetleg:

I would like to ask whether...)


Naon jó mondatokat mondtál, mert a másikon rögtön be is tudom mutatni a "that" és az "if" közti különbséget: :)


"Itt maradt, hogy elmehess?"


"Did she stay so (that) you can leave?"


Ha nincs eldöntendő kérdés a mondatban akkor nem kell "if". Arra gondolj hogy magyarban mondanád-e hogy "-e":


Azért maradt itt, hogy elmehess-e?


(itt nyilván nincs értelme)


Azt akarom kérdezni, hogy igaz-e? (vagy nem-e)


I would like to ask if...(it is true or not)

2011. máj. 17. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat mindenkinek, készülök az angol szóbelire és mikor az egyes téma kérdéseit átgondolom magyarul, h mit is kellene mondjak angolul, akkor az esetek 90%-ba valami 'hogy'-os mondatot alakítok.

Köszönöm még egyszer :) :D

2011. máj. 17. 21:54

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!