Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Finn-magyar nyelvrokonság?...

Finn-magyar nyelvrokonság? Milyen példákat ismersz?

Figyelt kérdés
Régebben volt egy papírom, ahol a szabályos hangmegfelelés elve szerint ki voltak gyűjtve a szavak, de sehol sem találom... tudna valaki segíteni? Minél több szót össze szeretnék gyűjteni.
2011. márc. 18. 20:02
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
87%
Nem tudom, hogy ezt pontosan hogy mondják vagy írják finnül, de egyszer beszélgettem egy finn sráccal, kopogtak az ajtón és szóltam a többieknek magyarul, hogy "Kopogtak", erre a finn srác ismételte, hogy "kopogtak" vagy valami ilyesmit mondott ő is, hogy ezt náluk is így mondják. Vagy legalább is nagyon hasonlóan, mert abból, amit én mondtam, ő egy az egyben felismerte azt a szót, amit ők használnak.
2011. márc. 18. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Ezt meg a wikipedián találtam:

Finn-magyar [szerkesztés]

Jään alla talvella elävät kalat uiskentelevat.

Jég alatt télen eleven halak úszkálnak.

Kivistä verinen oli vävyn käsi.

Kövektől véres volt veje keze.

Orvon silmä kyyneliä täynnä.

Árva szeme könnyel tele.

Kuka meni meidän edessämme?

Ki ment mielőttünk?

Miniäni antoi voita.

Menyem adott vajat.

2011. márc. 18. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Másodiknak: köszönöm, a wikit én is megtaláltam. Nekem kifejezetten szavak kellenének.

Például kolme - három

pata - fazék

kunta - had

stb. ...

Ezek a szabályos hangmegfelelésre jó példák, csak én szeretnék még többet ismerni.

2011. márc. 18. 20:30
 4/13 anonim ***** válasza:
0%

nincs semmiféle finn-magyar nyelvrokonság


erről -bizonyítékként- van is egy videó youtube-on, egy nyelvészprofesszor előadása 1 órában, 6 részletben, majd megpróbálom megkeresni, ha van időm, de a lényeg az, hogy ne higgyétek el ezt a finnugor maszlagot, ez kb. olyan, mint ha valaki azt mondaná nekünk, hogy a filippínó nyelv milyen baromira hatott a magyarra

elhinnétek... ? ugye, hogy nem...

2011. márc. 20. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
49%

ja és még valami: a törökökkel annál inkább fennáll a nyelvrokonság


Zsebemben sok kicsi alma van.


Ez nálunk ugyanígy néz ki, csak a "van" helyett "var"-t mondanak.

Több száz közös szavunk van velük a mai napig is, a legtöbb az ilyen alap szavak, amiket pl. a kisgyerekek is először megtanulnak, sapka, sál, zseb, búza, stb.

2011. márc. 20. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Most nem akarok belemenni, hogy a finn rokonságot csak ráerőltették a nemzetre, meg stb. elméletekbe, nekem ebből kell vizsgáznom, és ha nem akarok megbukni, hoznom kell finn szavakat példának. :)
2011. márc. 20. 20:27
 7/13 anonim ***** válasza:

Már biztos késő, de azért írok.

fészek ~ f. pesä

fa ~ f. puu

fej ~ f. pää

hal ~ f. kala


szóbelseji t-re:

ház ~ f. kota

kéz ~ f. ketä-


Most csak ennyi jutott eszembe.

2011. szept. 28. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
Miért lett mostanában divat tagadni a finn–magyar nyelvronkonságot? Kinek lett volna érdeke ezt mind a két nép között elhinteni, ha nem lenne igaz?
2013. dec. 31. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Árpi4 válasza:

A "ház" és a "sál" rossz példa. Ugyanis ismeretes a németben a "schale" szó.

A ház viszont nem is tudom, hogyan kerülhetett szóba: haos-latin, haus-német, casa-olasz, vagyis az eredete nem lehet kétséges.


A legújabb genetikai kutatások szerint a honfoglaló magyarok szinte kizárólag férfiak voltak. Vagyis nem voltak feleségek, gyerekek, háznép.


És mint tudjuk a nyelvet elsősorban a nők adják tovább. Tehát mi az itt élő "hunn-utód" népek nyelvét beszéljük.

Nagyon csekély lehet a finn szó és nyelvtöredékek mennyisége a magyarban.

2014. jan. 31. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
75%

A törökökkel nem áll fenn rokonság, az alma, zseb, búza stb. csupán jövevényszavak, mivel sok ideig éltünk együtt a törökökkel.

Egyébként szerintem van finn-magyar nyelvrokonság, ha ez nem is közvetlenül a két nyelv között keresendő. Pl. a manysi számolás nagyon hasonlít a magyarra és a finnre is, összeköti a két nyelvet. De természetesen nem vagyok nyelvészprofesszor, nem dönthetem el.

2014. máj. 1. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!