Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mi alapján dől el, hogy...

Mi alapján dől el, hogy "-nék", vagy "-ném" kerül a szó mögé? Szeretnék - szeretném, tennék - tenném

Figyelt kérdés

Van egy külföldi ismerősöm, és ő kérdezte tőlem, hogy miért használjuk másként bizonyos esetekben a feltételes módot a magyar nyelvben. Magyarul tanul és ezért szeretném tudni. Megpróbáltam végiggondonlni, de nem találok benne logikát, hogy néha miért azt mondjuk hogy szeretném, és néha miért azt hogy szeretnék.


pl. Szeretnék egy új tetoválást. Azt szeretném, hogy a vállamra készítse el.

Mi lenne ha ma én főznék ebédet? Nagyon puhára főzném.


2011. febr. 24. 19:15
 1/8 anonim ***** válasza:
Alanyi és tárgyas ragozás különbsége. Ennyi. Ugyanaz, mint az írok-írom, hozok-hozom stb. Jelen esetben a különbség aszerint van, hogy határozott vagy határozatlan a tárgy.
2011. febr. 24. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

És ha én azt mondom, hogy:


"Nagyon puhára főzném az EBÉDET." Akkor itt határozott tárgy van, és mégis "ném" ragot kap.


Remélem erre is tudod a választ :) Köszi előre is.


Már megírtam neki a levelet, hogy a határozott meg a határozatlan tárgy miatt van, amikor észrevettem ezt, és nem tudtam hogy ebben az esetben mi van.

2011. febr. 24. 20:18
 3/8 anonim ***** válasza:

Jól írja az első, alanyi és tárgyas ragozás.


Van a szeretnék valamit és a szeretném azt.

Tehát te, a mondatodban konkrétan meghatározod, hogy az EBÉDET főznéd meg. Azaz, egy konkrét dologra gondolsz, ezért van így a ragozás.

2011. febr. 24. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

főzNÉM az ebédet (konkrétan azt az ebédet)

főzNÉK ebédet (valamilyen ebédet, az most mindegy)

2011. febr. 24. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

"Remélem erre is tudod a választ :) Köszi előre is."


- Nem értem, ez miért probléma, mert szerintem - ha felszínesen is választ adtam már erre a kérdésre, de szerencsére mások már jobban kifejtették azóta.

2011. febr. 24. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

jajjj így már értem :D

nagyon szépen köszönöm

2011. febr. 24. 20:33
 7/8 anonim ***** válasza:

Ja, most látom, hogy mit nem értesz.


Az első mondatodban:

"Mi lenne ha ma én főznék ebédet?"

Itt nem egy konkrét ételre gondolsz, hanem általánosságban a déli étkezésre. Az ilyen mondatoknál mindig bele tudod tenni a tárgy elé a "valami, valamilyen" szavakat.

Ha úgy írnád, hogy: Mi lenne ha ma én főzném az ebédet? Itt az "az" szócska konkretizálja az ebéd fogalmát. Itt már nem valamilyen ebédről van szó, hanem egy konkrét ebédről.

2011. febr. 24. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
köszönöm, így már teljesen világos :)
2011. febr. 25. 10:20

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!