Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » ELTE/KRE japán szak, vagy...

ELTE/KRE japán szak, vagy ELTE/KRE/Pázmány kínai szak?

Figyelt kérdés
A célom, hogy tolmács legyek. A japán és kínai nyelv egyformán érdekel, mindkettőből van alaptudásom. Melyik egyetemen melyik szakot érdemesebb választanom, ha az a célom, hogy intenzíven tanuljam a nyelvet és tanuljak a kultúráról úgy, hogy a lehető legkevesebb hasztalan tárggyal kéne foglalkoznon? (Hasztalan alatt az olyan tölteléktárgyakat értem, aminek se az adott nyelvhez, se a kultúràhoz nincs köze).
jan. 5. 18:55
 1/9 anonim válasza:
85%
Nagyjából ugyanazok a tárgyak, irodalmak, nyelvészet, történelem, nyelvtörténet. Javarészt értelmetlen töltelékek, amik azt a célt szolgálják, hogy az ország kultúrájával tisztában legyél. Ebből áll az alapszak. Kínaiból van tolmács MA, de nyelvpárban, angol, német, stb kell mellé. Japánból nem vagyok meggyőződve erről.
jan. 5. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
75%

はじめました。

Azt hiszem, talán a kínaival jobban jársz, kurrensebb, mint a japán, hacsak nem közvetlen Japánhoz kapcsolódó céljaid vannak a jövőre nézve.

よろしく

jan. 5. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:
41%

Szerintem a leírasnak nem sok köze van a kérdéshez és második valaszoló sem a kérdést válaszolta meg.

Azt neked kell tudni, hogy melyik nyelvet tanulnád szívesebben mélyebben és, hogy ha tolmács mesterszakra akarsz menni, akkor tudod-e egyáltalán párosítani, van-e mondjuk angol vagy német felsősokúd mellé. Mert a Ba végére nem szoktak eljutni az emberek keleti nyelvekből felsőfokig, az meg előfeltétele a tolmács MA-nak. Egyáltalán parosítható-e. Kínai tolmács az Eltén van. Japánról nem tudok. Második arra válaszolt, melyikre van jobban kereslet, szerinem helyesen mondja. A bölcsészkarokon a nyelvszakok felépítése kb ugyanaz. Mindenhol ugyanazt tanulod. Filozófiatörténet, könyvtár ismeret, bevezetés irodalom és nyelvtudományba, szociológia és utána jönnek az adott nyelvre vonatkozó nyelvészeti és irodalmi kurzusok. Kínaiból és japánból is ugyanaz lesz a tanterv, sőt, annyira, hogy közös óráitok is lesznek.

jan. 6. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
35%

A KRE/ELTE BA képzésektől nem leszel tolmács. Ugyan előfordul, hogy ezek elvégzése után elhelyezkedsz egy cégnél, de ez 100-ból 1 embernek sikerül. És ezeknél a pozícióknál általában nem csak tolmácsolni kell.


Telített a szakma. A cégeknél ritkán van üresedés és ha van is, hát, projekció... :)


Másik lehetőség, hogy vállalkozóként keresel tolmács melókat, de ahhoz mindenképpen kell tolmács végzettség. Azt a BA nem adja meg. De minél több nyelvet tanulsz, annál jobb.


Őszintén szólva, inkább keresned kéne egy magántanárt vagy nyelvsulit , mert az egyetemeken nem a legjobb az oktatás és lesz egy csomó töltelék tantárgyad.

jan. 8. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

4-es, már szinte vártam, hogy valaki ilyen irreleváns, elbizonytalanítani próbáló negatív választ adjon.


Nem mondtam, hogy azt feltételezem, a BA képzéstől tolmács leszek, habár több tolmács ismerősöm van, akik BA után/közben helyezkedtek el cégnél koreai/kínai/japán tolmácsként. Én mesterre is szeretnék majd menni, bár ezt nem írtam bele a kérdésembe.


Tolmácsokat szinte mindig keresnek, nem igaz, hogy cégeknél ritkán van üresedés. Az ismerőseim könnyedén bejutottak az általuk kiszemelt helyekre, illetve rengeteg álláshirdetés is kering.


Nem jön le a válaszodból, hogy az engem érdeklő szakok közül melyikre jársz, de nyugodtan kifejtheted bővebben, hogy miért nem éri meg.

jan. 10. 13:26
 6/9 anonim ***** válasza:

Én a japán helyezetet írtam le, az tényleg lemaradt, bocsi. 😃


Milyen mesterre akarsz menni?Tolmács?

jan. 10. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:

Hiába szeretne menni tolmács mesterszakra, ha az nincs. Illetve csak bizonyos nyelvpárokban és az se biztos, hogy indul. Nálunk annak idején behirdették, nem lett elég jelentkező, nem lett.

Szerintem érdemes lenne Ba után inkább megpályázni egy külföldi ösztöndíjat, vagy munkalehetőséget, azzal sokkal többet tanul az ember. Én máshol végeztem végül, de a fordítás óra pl annyiból állt, hogy közmondásokat fordítottunk legtöbbször. Rémes volt az egész.

jan. 10. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Van külön tolmács vizsga is, bár képzés nélkül nem hiszem, hogy meg lehet csinálni. Egyébként igen, a tolmács képzéssel ez a baj, hogy adott nyelvpárokkal van. A nyelvszak MA-nak meg semmi köze a tolmácsoláshoz sajnos.
jan. 10. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Én az ELTE kínai szakán végeztem, de csak azért mert a PPKE kínai túl kezdetleges volt még akkor, amikor jelentkeztem felsőoktatásba. Nem akartam egy fiatal szakra beadni a 100 éves tapasztalattal rendelkező helyett. Amúgy nincs semmi bajom Pázmánnyal, sőt több testvérem is odajárt nagy megelégedéssel. Azért is az ELTE lett a befutó nálam, mert nem a japánt szerettem volna második keleti nyelvnek, ugyanis a Pázmányon akkor csak az volt. Szerintem még most is. Mindkét egyetemen rengeteg ösztöndíj lehetőség van Kínába, akár a teljes mesterképzést is ingyen elvégezheted kinnt, ha elég ügyes vagy. Kína sokkal több ösztöndíjat ad, mint Japán. Maga a szak is barátságosabb. Úgy értem normálisabban le van adva a tananyag és nincs annyi szivatás a vizsgákon. Japános ismerőseim panaszkodnak a japán nyelv tanítás színvonalára minden egyetem japán szakján. Visszatérve az ösztöndíjakra, velük egyáltalán nem lehetetlen tolmácsolás képes kínai nyelvtudást összeszedni. Akár még egy 10 hónapos út alatt is rengeteget lehet fejlődni.
jan. 15. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!