Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hogyan használjuk a Konjunktiv...

Hogyan használjuk a Konjunktiv I-et?

Figyelt kérdés

Azt értem, hogy hírek esetén miért és hogyan használjuk a Konjunktiv I-et: mi nem tudjuk, hogy az elhangzottak igazak-e vagy sem, ahogy állást sem szeretnénk foglalni. Azt viszont nem, hogy egyéb esetben úgy használjuk-e, mint az angolban a reported speecht?


Pl. ha én angolul azt mondom neked, hogy I am hungry, akkor azt úgy adod tovább másnak, hogy He said [that] he was hungry. Németül ez Ich habe Hunger/bin hungrig, amit úgy adnál tovább, hogy Er sagte, dass er Hunger habe/hungrig sei.


Olvasok egy német mesegyűjteményt, ahol nekem úgy tűnt, hogy a K1 használata abszolút nem függ attól, hogy mit gondol a beszélő a továbbítandó mondat igazságtartalmáról. Pl. egy lány meghívott egy királyt a lakomára, de nem árulta el senkinek, hogy a király az ő apja. 100%, hogy ő az apja, a mesélő is tudja ezt, mégis úgy ér véget a mondat, hogy "[...]aber es sagte niemandem, dass er sein Vater sei."



#német #nyelvtan #Konjunktiv I
2024. ápr. 6. 14:59
 1/6 webnyelv ***** válasza:

Ehhez hasonló a magyarban is van:

Nem mondta el senkinek, hogy ő az apja.

Nem mondta el senkinek, hogy ő az apja lenne.

Az a "lenne" odakerülhet a magyarban is, és el is maradhat, talán nincs jelentősége, bár erről talán inkább egy magyar szakos specialistát kéne megkérdezni. Úgy gondolom, ehhez hasonlóan a németben is két igemód is használható is. A Konjunktiv (magyarban itt feltételes mód) kicsit talán irodalmibb, nekünk nem muszáj használni hasonló esetekben a németben, elég, ha megértjük.

2024. ápr. 6. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A Konjuktiv 1, vagyis indirekte Rede akkor hasznalatos, ha valamit elmondunk, vagy leirunk, amit nem mi allitunk, hanem valaki mas mondta. Ilyen a magyar nyelvben nincs, ezert tünik elöször furcsanak. De ez gyakori, föleg ujsagban, hirekben lehet talalkozni az indirekte Redevel.


Egy pelda: Törtent egy autobaleset. Senki nem tudja pontosan, mi okozta a balesetet. Egy tanu latta a balesetet, es ugy latta, mintha a vezetö elaludt volna a kormanynal, de ez sem bizonyithato. Ezert, a riporter, aki az ujsagcikket irja, igy fogalmaz:

Ein Zeuge meint, dass der Fahrer eingeschlafen sei. Tehat nem eingeschlafen IST, hanem SEI. Vagyis a Konj. 1-et hasznalja. Tavolsagtartoan fogalmaz, mert allitolag, feltehetöen, mas szajabol hallva azt törtenhetett, hogy elaludt az autovezetö. De ez nem az ö velemenye.

Gyakran hasznalt a beszedben is a Konj. 1, en is hasznalom, ha kell. Irasban gyakrabban fordul elö.

2024. ápr. 7. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


És hogyan húzod meg a határt a beszédben, hogy mire alkalmazd? Az újságban, hírekben olvastam/láttam dolog nagyjából tiszta, de mennyire mérlegelsz akkor, ha mondjuk egyik kolléga állítását mondod tovább egy másiknak?


Pl. ha én azt mondom, hogy ich bin müde, akkor ha később beszélsz egy másik kollegával, akkor azt mondod, hogy "er sagte, dass er müde sei" vagy inkább "... müde ist"? Esetleg használható-e úgy, hogy amennyiben nem kérdőjelezed meg az állításom, akkor "ist", de ha úgy gondolod, hogy mondjuk csak kifogásként mondtam, akkor sei?

2024. ápr. 7. 14:00
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

" de mennyire mérlegelsz akkor, ha mondjuk egyik kolléga állítását mondod tovább egy másiknak?"


En nem merlegelek, hanem az indirekte Redet hasznalom automatikusan.


...."Pl. ha én azt mondom, hogy ich bin müde, akkor ha később beszélsz egy másik kollegával, akkor azt mondod, hogy "er sagte, dass er müde sei" vagy inkább "... müde ist"? Esetleg használható-e úgy, hogy amennyiben nem kérdőjelezed meg az állításom, akkor "ist", de ha úgy gondolod, hogy mondjuk csak kifogásként mondtam, akkor sei?"...


Minden esetben SEI, mert ö mondta, nem en, en csak visszaadom azt, amit ö mondott. Korrekt nemetben igy mondjak. De en sem vagyok tökeletes, es nem minden esetben mondom valoszinü helyesen, de alltalaban. Nem szoktam ezen gondolkozni, hanem egyszerüen mondom...

2024. ápr. 7. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 webnyelv ***** válasza:
Igazából ez a németben egy nem kötelező szerkezet. Sosem kötelező használni. Lehet helyette kijelentő módot is használni. Inkább az irodalom nyelvében fordul ez elő, pl. akár mesékben, ahogy az az idézett példamondatban is volt. Soha senki nem fog megorrolni, mert nem használod a Konjunktiv I-et. Viszont ahogy írták, lehet használni, ha hangsúlyozni akarod, hogy nem vagy biztos abban, amit hallottál, mert a pletykák gyorsan terjednek, ő azt mondta, ő meg amazt mondta, és talán a fele sem igaz.
2024. ápr. 8. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

#5- Olyan nincs, hogy "kötelezö", mindenki ugy beszel, ahogy tud, vagy akar, elöiras nincs. Magyar anyanyelvüek között is sokan nem beszelnek helyesen, vagy csak felmondatban, megis meg lehet erteni, hogy mit akarnak mondani.


A Konjuktiv 1 temaban viszont ugy korrekt, ha hasznalod akkor, amikor kell, es ezt fönnt leirtam, hogy mikor. Meseket nem szoktam olvasni, de ott is az korrekt, ha hasznaljak adott esetben, az ujsagban, TV-ben, könyvekben, mediakban pedig minden esetben hasznaljak. Beszedben is, ha valaki ad a helyes beszedre.

2024. ápr. 8. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!