Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Honnan érdemes tanulnom a...

Honnan érdemes tanulnom a cigány nyelvet? Bővebben alább

Figyelt kérdés
Cigány nyelvből szeretném letenni a középfokú nyelvvizsgát a diplomámhoz. Az a helyzet, hogy vannak kolompár cigány barátaim, akik beszélik a nyelvet, a Dél-Dunántúli nyelvjárást. Néhány szót tanultam is tőlük, viszont a net-szótárakban vannak eltérések. Milyen könyvet lenne érdemes beszerznem, vagy hogy kezdjek neki a tanulásnak?
2010. okt. 18. 18:14
 1/7 anonim válasza:

mónika show részeket kéne nézned youtubeon

onnan nemcsak a nyelvüket hanem "kulturájukat" is megismerheted

2010. okt. 18. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Kösz a választ. :) Várom a további javaslatokat!
2010. okt. 18. 18:28
 3/7 anonim ***** válasza:
Ezt az oldalt láttad már? [link]
2010. okt. 18. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Ez nagyon jó ez az oldal, nem láttam még korábban. Nekem az a gondom igazából, hogy 1-2 betű eltérést találok. A cigány ismerőseim diktáltak nekem pár szót (tehát ők használják ezt a nyelvet), pl. a piros = lóli, de a netes szótárban lola szerepel. Nem tudom, melyiket érdemes megtanulni, de ezt az oldalt amit ajánlottál, át fogom tanulmányozni. Köszi!
2010. okt. 18. 18:52
 5/7 anonim ***** válasza:
Győzikétől
2010. okt. 18. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
biztos azértvan mert táj egységenként eltérhetnek szavak valamennyire
2010. okt. 18. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
60%

Nem létezik olyan, hogy cigány nyelv. A cigányok többféle nyelven beszélnek, pl. a magyarországi cigányok lovári, magyar, román vagy beás nyelven.


Ha a lovári érdekel, a Sasvárit ajánlom én is, de ne lepődj meg, ha a gyakorlatban semmire sem tudod használni, ugyanis a cigányok 20-30%-ánál több nem beszél itt lováriul.


18:52


"a piros = lóli, de a netes szótárban lola szerepel."


Mivel a mellékneveket, hasonlóan a némethez vagy az oroszhoz, nem és szám szerint egyeztetni kell a főnévvel, amire vonatkoznak, ez nem is csoda. Mint minden nyelvnek, a lovárinak is van nyelvtana (nem is egyszerű), nem elég a szavakat egymás után rakosgatni. De a Sasvári-féle oldalon kiváló nyelvtani anyagok vannak.

2010. okt. 18. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!