Ha szláv nyelvet szeretnék tanulni, melyiket érdemes választani?
Nem aktuál politikai tekintetben kérdezem. A kisebb szláv nyelveket beszélők (ukránok, szlovákok, csehek, horvátok, bolgárok stb) mennyire tanulják idegen nyelvként az oroszt?
Köszönöm!
Ugy tudom, hogy a felsorolt szlav nyelvet beszelok kozott az utobbi evtizedekben erosen visszaszorult az orosz nyelvtanulas es az angol kerult eloterbe.
Az ukranok konkretan az iden szuntettek be az iskolai orosz nyelvoktatast.(Nyilvan a háború miatt.)
#1: Az ukranok konkretan az iden szuntettek be az iskolai orosz nyelvoktatast.(Nyilvan a háború miatt.)
Hibás logika. Nem fogják beszélni az ellenség nyelvét, nehezebb lesz megtudniuk, hogy mik a szándékaik.
Az említett kisebb szláv nyelveket beszélők túlnyomó többsége idegen nyelvként ma már elsősorban angolt tanul. Az orosznak ma már nincsen olyan szerepe, mint régen, ahol a "béketáborban" lehetett számítani arra, hogy valamennyire beszélik.
Miért szeretnél szláv nyelvet tanulni? Karrier szempontjából az orosz éri meg, hiszen azt beszélik a legtöbben és (aktuálpolitikától függetlenül) Oroszország mindig tényező lesz. Ráadásul nagyon gazdag az orosz nyelvű kultúra.
Ha hobbiból tanulnád, akkor azt válaszd, amelyik legjobban érdekel, amelyik nemzetet kulturálisan legközelebb érzed magadhoz!
Te sem vagy képbe ahogy látom.
Komolyan azt hiszed hogy az ukránok oroszul tanultak azért tudnak?
A két nyelv nagyon hasonló nem kell tanulniuk, hogy értsék egymást.
Te mint laikus ha hallanál egy oroszt meg egy ukránt beszélgetni megsem tudnád különböztetni a két nyelvet.
De az ukránt pont nem sorolnám a kisebb szláv nyelvek közé egy hatalmas ország. De ahogy írták az angolt és németet tanítanak.
Általános iskoláknál nincs szinte sehol lehetőség oroszt tanulni pl a szomszédos országokban
Az hogy nem sokan tudtak angolul meg semmit nem jelent rengeteg magyar szintén nem tud semmit angolul.
Ha mindegyikből teljesen kezdő szintről indulnál, akkor azt kell kb eldönteni, hogy az ortodoxabb lengyel-orosz-bolgár-szerb közül választanál-e, vagy a nyelvtanban is egyszerűsítőbb, és szókincsben is a nyugatra nyitottabb cseh-szlovák-szlovén-ukrán közül.
Valamint, az első csoportban hogy mennyire nehezebb a cirill betűket megszoknod, mint például a latin betűre alkalmatlanabb és (szerintem) logikátlanul bonyolult lengyel átírást.
(Az ukránok szerintem nyitottak lesznek a latin betűre, több olyan javaslat született már, amire könnyen átállhatnak.)
A lehetőségeket is érdemes mérlegelni, mert régi típusú orosz tankönyvekből még túlkínálat is van, akár ingyen is, de aztán az is lehet, hogy közel laksz valamelyik határhoz és könnyebben tanulsz valamelyik néppel mindennapi interakciókból. (Én mondjuk ezért választanám a szlovákot.)
A második csoport viszonylag könnyebb lehet kezdőként, és az ukránon kívül mind latin betűs is. Ráadásul annyira hasonlítanak, hogy nagyrészt egymást is megértik. (Vagyis neked is elég az egyiket ismerned, hamar megértenéd a többit is.) Egy időben ezek közül a cseh volt "divatban", az van a legnyugatabbra a kelet-európaiak közül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!