Középiskolában mit tanítanak latinból?
Lányomnak most kell második nyelvet választania az iskolában, pszichológus szeretne lenni, ezért én a latint ajánlom neki, de ő azt mondja, hogy neki majd csak szakszavak kellenek és szerinte nem azt tanítják neki középiskolában.
Köszönöm a válaszokat előre is!🙂
Az középiskolai latintanítás három dologból áll:
- a ragozási paradigmák / szabályok deduktív bemagolása,
- kultúrtörténeti érdekességek (kizárólag az ókorról),
- első évben adaptált alapfokú szövegek, második tanévtől 2000 évvel ezelőtti, autentikus, irodalmi szövegek szemelvényeinek fordítása mondatelemeztetéssel (itt is kizárólag Plautustól Tacitusig).
A latin nyelvű érettségi/nyelvvizsga ezt a három dolgot kéri igazán számon.
Egy orvos ebből legfeljebb a főnévragozást hasznosíthatja.
Amiből nem áll a latintanítás:
- modern nyelvpedagógiai szempontok egyáltalán nem játszanak benne szerepet,
- a szövegértésen kívül más nyelvi készséget nem igazán fejleszt,
- szakmai nyelv nem része,
- egy nagyon kis szeletét mutatja be a teljes latin nyelvű irodalomnak.
Ha még aktuális, én is tanulok latint középiskolában.
Névszóragozás (declinatiok), igeragozás (coniguatio), és igedidők, valamint névmások voltak. Sok-sok rag bemagolása.
Kb. tudok 4 declinatiot az ötből és 2 igeidőt a hatból, de szótárral fordításban simán elboldogulok, versenyen is voltam.
Fordítunk is, a két évig tartó latintanulás lezárulása lesz egy fordítódoga. De szótár segítségével, szavakból csak néhány alap szót tanultunk meg, azt sem nagyon kérik számon.
Valamint igen, kultúrát is tanulunk, az elején görög-római mitológiát, aztán Róma eredetét és egyéb történelmi mondákat. Most a végén meg a római életet. Ezeken kívül még közmondásokat, szólásokat (sententiae et proverbia), talán ez az, ami a legjobban megragadt.
Szerintem a pszichológiához (meg jogi, orvosi pályára) nem szükséges a latin nyelvtan ismerete, csak szakszavak, ahogyan a lányod mondja.
Amiben hasznosabb, az az, hogy a német például - bár jóval bonyolultabb - hasonló nyelvtannal dolgozik, a nyelvtani kifejezések nevét is onnan vették át. Így már nekem második (választott) nyelvként csak a ragokat kell újra megtanulnom, nem lesz újdonság a nominativ, akkusativ, genitiv stb, sem a szavak neme és eltérő ragozása, sem a präteritum imperfekt és társai.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!