Milyen technikával tanultok szavakat?
Attól függ. Van a direkt és az indirekt szótanulás. (én így nevezem öket).
Direkten föleg a nyelv kezdetén tanultam (hiszen jobb mondjuk a növényeket egyszerre megtanulni, vagy hogy akár egy alap mondatot is össze tudj rakni egy alap szókincsre szükséged van)
Én ilyenkor általában téma szerint összegyűjöttem a szavakat, föneveket, mellékneveket, igéket egyaránt (pl. vásárlás: répa, piros, megvenni, fizetni, pénz, eladó, vevö, kedves, undok stb).
Van egy programom (Tesz Elek) amibe be lehet ezeket vezetni, úgy hogy véletlenszerű sorrendben kérdezze vissza, egyik, másik nyelven, vagy ezt is véletlenszerűen. Szerintem ez nagyon hasznos.
Indirekt tanulásom pedig az, hogy elég sokat olvasok a nyelven, így hogy megértsem a szöveget, a nem értett szót kikeresem, esetleg fölé írom.
A szótanulásnak nincs legjobb módszere, hanem az a legjobb módszer, ha egyszerre és arányosan elosztva több módszert használunk.
Egy szót tudni, az két dolgot jelent. Egyrészt tudni kell, mit jelent. Másrészt tudni kell használni. Ez két különböző dolog, amihez két különböző módszer kell.
Az egyikhez egyes szavakat kell magolni, a másikhoz szövegösszefüggésben kell tanulni a szavakat.
A tematikus listák jók a szavak összegyűjtéséhez, de a tanuláshoz NEM ideálisak. A listákat, miután megvannak, fel kell bontani, a szavakat összekeverni és úgy tanulni!
A szótanulás ideális esetben úgy történik, hogy az ember nagyon sokat olvas ÉS emellett szókártyákról szavakat is magol.
Ha csak szövegeket olvasol és szótárazol, a szavakat külön nem magolod, akkor sohasem fogod megtanulni a szavakat, mert túlságosan a szövegek jelentésére koncentrálsz.
A véletlenszerű szókártyás módszerrel (pl. Anki program) napi fél-egy óra időráfordítással 50 szót lehet bemagolni, és ennek kb. fele meg is marad, vagyis a középfokú nyelvvizsga szókincsét fél év alatt meg lehet szerezni. Emellett olvasni is kell könyveket, újságokat stb., mégpedig sokat.
Tudományos megközelítésben:
08-10 13:36
Ez egy mítosz. Logikusan hangzik, de meg van cáfolva.
08-10 13:58
A produktív tanulás mítosza. Nem annyira rossz, mint a kiszótárazós mítosz, de szintén meg van cáfolva.
08-10 13:59
Feliratosan megnézni egy filmet nagyon nem hatékony, mert az ember a feliratokra koncentrál.
Filmenként 1-2 kifejezést ha megtanulsz így, ugyanennyi idő alatt kártyákkal 20-30 szót be lehet magolni.
ma 16:35
A te megközelítésed már jó, de a "direkt" módszernek később is van értelme, igazából ugyanis elérhetsz egy olyan szintet, amikor már minden szöveget el tudsz olvasni (az 1-2 ismeretlen szó jelentését ki tudod következtetni) ezért leáll a fejlődésed. Az ismeretlen szavakat mindig ki kell gyűjteni, aztán elkülönítve, "direkt" módon magolni kell őket.
En angol szakos vagyok, van ugy hogy ket napra kapunk kb 5-600 szot, akkor tehat magolok =(
Egyebkent nekem a legjobban a szoveg leforditasa altali tanulas valt be. Igy jobban megmaradnak hosszabb tavon is. Keress olyan szoveget ami erdekel, lehet az dalszoveg is ha azokat szereted!
Elnezest h nincs ekezetem =(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!