Megéri kínai nyelvet és kultúrát tanulni az egyetemen?
Sziasztok, nagyon sokat gondolkoztam már ezen a szakon, de soha nem jutottam döntésre. Nagyon érdekel a nyelv és a keleti kultúra is, viszont sok helyen olvastam, hogy ha eleve nem tudod a nyelvet, legalább alapfokon, nem éri meg ezt a szakot választani.
De ezzel még úgy vagyok, ha mellette nyelvsuliba is járok akkor menne. Viszont nem tudom hol tudnék ezzel elhelyezkedni, mármint a sinológián kívül. Már több kérdést is végig néztem, a tolmácsot nem ajánlják, mivel mostanra már többen is beszélik ugye a magyar/kínait anyanyelvi szinten itthon.
Szóval bárkinek bármi ötlet, tanács?
Vagy inkább teljesen felejtsem el?
A 2-es válaszoló ismerőse kiemelkedő és szerencsés ember, sajnos a végzettek többségéről ez egyáltalán nem mondható el.
Az eltén van egy mondás amelyet a tanárok hangoztatnak a gólyáknak hogy "mi nem nyelviskola vagyunk". Ez tapasztalataim szerint így is van.
Ez egy bölcsész szak, irodalmat, filozófiát és egy kevéske történelmet fogsz vele tanulni. Kínai nyelvet? Azt alig.
Az évek alatt sok emberrel összehozott a sors akik ott tanulnak, tanultak vagy tanítanak és kiábrándító hogy a diákok mennyire nem beszélnek kínaiul, egy ott végzett barátom szerint az ő évfolyamán mire befejezték a BA képzést, 5 ! embernek volt meg HSK5-ös nyelvvizsgája, ami azt jelenti hogy 3 év tanulás után a képzettek 15-20%tudott csak letenni egy erős B2 szintű nyelvvizsgát. Mi az istent csináltak akkor addig? Filozófiát és irodalmat tanultak. Dönts el számodra hasznos-e.
"ogy ha eleve nem tudod a nyelvet, legalább alapfokon, nem éri meg ezt a szakot választani."
Emiatt semmiképp se aggódj, látod, azok se tudják semennyire akik ott végeznek, nem hogy akik kezdenek.
"Viszont nem tudom hol tudnék ezzel elhelyezkedni, mármint a sinológián kívül. Már több kérdést is végig néztem, a tolmácsot nem ajánlják, mivel mostanra már többen is beszélik ugye a magyar/kínait anyanyelvi szinten itthon."
Ne hallgass rájuk, jelenleg ez az egyetlen út. Aki a tolmácsokat szidja, nem vehető komolyan, valószínűleg nincs elég széles rálátása az üzleti világra.
Összegezve, kereshetsz sok pénzt tolmácsként (úgy is ez érdekel), és nagyon nemes dolog bölcsészetet tanulni, de félő hogy a környezet lehúzna sinolgián és nem fogsz rendesen megtanulni mandarinul. Keress inkább egy másik ba-t és csináld mellette hobbiként egy Konfucius intézetben vagy menj ki Kínába, jó hely.
Engem idén felvettek, de nem kezdtem el a szakot, mert meggondoltam magam. Úgy voltam vele, hogy engem a kínai nyelv érdekel, de az hogy én nyelvtudományt, az ország teljes történelmét, földrajzát meg ilyesmiket tanuljak az már annyira nem. Beláttam hogy én nem akarok sem bölcsész, sem sinológus, sem tolmács lenni. Kár, hogy jelentkezéskor ezt nem gondoltam át.
(Szerintem hasznos lehet, ha rákeresel youtubeon Salát Gergely távoktatás c. csatornára, eltés tanár, kínai történelemről szólnak a videók.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!