Szókincsfejlesztés könnyített olvasmányokkal?
A Penguin Readers könnyített olvasmányait szereztem be, ugye azt kell tudni erről, hogy 6 szint van, és mind a 6 szint különböző mértékű szókinccsel dolgozik, 200 szótól 3000 szóig.
Mivel a hagyományos szótanulási módszer unalmas nekem, így arra gondoltam, hogy ezzel fejlesztem a szókincsemet, mégpedig úgy, hogy az ismeretlen szavaknak mindig utánanézek, és egy adott könyvet akár több napig is olvasom, tehát addig, ameddig nem értem az összes szó jelentését.
Így jó lesz szerintetek, így célszerű használni őket?
Illetve nincs olyan PDF olvasó program, amibe bele lehet építeni pluginként mondjuk egy angol-magyar szótárt, tehát hogyha a szóra viszem a kurzort, kiírja a magyar jelentését?
Tehát elvileg ha az olvasmányok végére érek, akkor 3000 szót tudnom kellene, ami B2-es szintnek felel meg. Persze ez mellett még sok másból tanulok, hogy minden készségem fejődjön.
Köszönöm a segítséget.
Én nem javaslom, hogy egyesével elkezd kiszótárazni a szavakat. Rengeteg könyvet olvastam már idegen nyelven (nem könnyített) és én a következőt javaslom.
1. Olvasd el az egész könyvet, ne törődj a fordítással, csak legyen egy átfogó ismereted és ha nem teljesen kezdő vagy, biztos sok minden lesz amit megértesz.
2. Másodszor menj úgy végig, hogy amiket nem értettél, megpróbálod kitalálni, a szövegkörnyezetből. (itt lehet az, hogy nem tudod, jóra gondolsz-e)
3. Ha valamit nem értesz még, akkor a főnevekről kereshetsz képeket (azért, hogy mikor látod azt leírva hogy cat, akkor a macska képe jelenjen meg a fejedbe és ne fordítsd).
4. Amiket az előző pont szerint nem tudsz megnézni, írd be egynyelvű szótárba és nézd meg a definíciót.
5. És csak a maradékot nézd meg magyar-angol szótárban.
" PDF olvasó program amibe bele lehet építeni pluginként mondjuk egy angol-magyar szótár" - Kindle ebook olvasó tudja ezt
ingyenes angol-magyar szótár hozzá: [link]
Régebben volt olyan PC-re hogy MobiMouse/MorphoMouse, ennek a kurzura mutatta a szó jelentését.Fizetős progam. Nézz utána, hogy mennyiért lehet letölteni.
A B2-es szintnél 3000 szót kell tudnod aktívan használni, plusz 2000 szó passzív, tehát összesen 5000 szó körül.
Értem, köszönöm.
Kedves 1-es válaszoló:
Akkor te az egynyelvű tanulást javasolod?
Milyen egyéb anyagokat/oldalakat/könyveket tudsz nekem javasolni?
Egyes vagyok.
Ha nem fordító akarsz lenni, akkor igen.
Egynyelvű szótàrnàl a longmant hasznàlom. (Ez brit angol).
Könyvben olvashatod ezeket a könnyített olvasmànyokat, vagy bármit ami nem könnyített, de érdekel téged. Nem kell konkrétan nyelvtanulóknak szóló könyvnek lennie. Olvashatsz netes újsàgokat is. Bàrmit. Én angol anyagokban annyira nem vagyok otthon, a sulihoz olvastam kötelező könyvet. Van még a bbc-nek is nyelvtanulós oldala, az is jó. (2 másik nyelvet sokkal jobban tudok, így inkább azokkal van tapasztalatom, de amit leírtam az angolra is érvényes.)
Köszönöm, de ezeket a könnyített olvasmányokat szeretném először feldolgozni, hiszen pont az a lényegük hogy a 3000-es szókincs fokozatosan épüljön fel és a hosszútávú memóriába, hiszen például a 3-es szint az 1200 szóval dolgozik, és a hármas szinten van kb. 30 könyv, tehát mind a 30 könyvbe azt az 1200 szót gyakorolod, ismétled, ha jól értelmeztem a könnyített olvasmányok lényegét, tehát így könnyen megjegyzed. És ahogy tovább haladunk, jönnek újabb szavak, az eddigi szavakkal együttvéve (előző szintek szavaival) tehát nem felejtődnek el azok sem. Esetleg valaki javítson ki, ha nem így van.
Ha ezzel végeztem, áttérek a rendes olvasmányokra is, a kedvenc témáimból. Jelenleg A1-es szinten vagyok, ezen a szinten szerintem felesleges netes újságokat olvasni, mert csak elveszik a kedvemet.
Tehát ha meglesz a 3000-es szókincs, utána már egyszerűbbek lesznek a rendes olvasmányok is.
Értem, köszi.
Nem, sajnos még csak A1-es szinten vagyok, azt is saját magam értem el, iskolában németes voltam, tehát eléggé nehéz lesz így, de sok időt szánok a tanulásra.
Ha 100-200 szavas alapszókincsed már van, akkor már nyugodtan mehetsz az egynyelvű tanulás felé. Ennek megszerzésére, illetve nyelvtani kiindulási alapnak pl a duolingo teljesen jó, meg a wc-re beteheted a Baranyay-féle angol kisokost is, hogy legyen egy áttekintésed a nyelv szerkezetéről. :)
Ilyen önálló tanulásra tervezett anyagokból csak régebbieket ismerek, pl a relaxa kiadványokat, alapozni az se rossz, ha nincs más kéznél, bár ma már tuti elavultnak számít benne ez-az.
Szintén önálló tanulásra van az effortless english, amiről van közvetlen tapasztalatom, tudom ajánlani, minimális szókinccsel elkezdhető.
Sok jó tipp van még, ötévötnyelv blogon egész jó dolgokat találhatsz ebben a témában.
Könyvekkel kapcsolatban én a meséket javasolnám, illetve az olyan egyszerűbb nyelvezetű írásokat, amiket már olvastál magyarul, így van némi fogalmad a cselekményről. Azonban az fontos, hogy olyat olvass, ami érdekel, az ilyen hónaljszagú butított olvasmányok általában emiatt szoktak kiesni nálam.
Az egyes válaszolónak jó meglátásai vannak.
Kiegészíteném. Természetesen egy nyelven tanulva.
Kezdem a Német nyelvvel.
1. Képes szótár: DUDEN_Bildworterbuch_fuer_Kinder (1200 szó)
2. Rosetta Stone program (5 szint, kb. 3800 szó)
3. Youtube: Easy German (Itt fel osztva A1-A2, A2-B1, stb.)
https://www.youtube.com/c/EasyGerman/playlists?view=50&sort=..
4. Ingyenes beszélgetős partner keresése.
5. Nyelvtan
Hueber - Bildgrammatik Deutsch Buch (A2)
6. Olvasás: Deutsche Welle
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!