Gyenge C1 szinten tényleg már csak az marad, hogy leüljek és tanuljam a szavakat, kifejezéseket?
Egy gyengébb C1-es szinten vagyok, de szeretnék még jobb nyelvtudást. Viszont alig találok upper-intermediate nyelvkönyveket... amúgy meg mindent alapvetően angolul nézek/olvasok (filmek, sorozatok, könyvek, cikkek), tehát napi szinten használom (+ mellé német/egyéb szinkron vagy felirat, mikor melyiket szeretném épp gyakorolni, tehát az alap az angol, mert azt beszélem a legmagasabb szinten/legkönnyebben). Amikor nem értek valamit, kikeresem szótárból, ha nem egyértelmű a szövegkörnyezetből, de így ennyi.
Most tényleg le kéne ülni és tanulni a kifejezéseket, szavakat?
Azért ilyen furcsa nekem, mert a gyenge C1 szintet bármilyen nyelvből elérem bármiféle erőfeszítés nélkül mert jó érzékem van a nyelvtanuláshoz, de ezen felül már nem elég az hogy olvasok/hallgatok mindent angolul/németül/stb.
Vagy van valami egyéb tippetek?
Amúgy ti az aktív nyelvtudásotokat hogy tartjátok karban, ha nincs kivel beszélni/levelezni egy adott nyelven? Megértek szinte mindent angolul pl, de amikor nekem kéne használnom kicsit komolyabban, akkor megakadok kissé, elvégre évek óta nem kellett se írásban, se szóban használnom a nyelvet, így értelemszerűen ezek a készségeim megkoptak, bár ha használni kéne 2-3 napon belül megszoknám és nem lenne gond, csak engem mégis frusztrál az érezhető "szintromlás".
Igazi C1 csak akkor lesz, ha kimész az adott országba és ott gyakorlod, anyanyelvűek között.
Én olasz kéttannyelvű gimibe jártam és azért lett meg a C1 nekem a végére, mert sokat utaztunk ki cserediák kapcsolatok által. Tehát egy olasz családnál laktunk 1-2 hetet, aztán ők jöttek hozzánk. Ilyenből én csináltam 3-at. Én ezek után éreztem azt, hogy meglesz a C1 és meg is lett.
Ha nincs lehetőséged az ilyen cserekapcsolat dologra, akkor ott van az Erasmus. Kimész fél évre/egy évre és gyönyörűen be tudod gyakorolni a nyelvet.
Itthonról nagyon nehéz elérni a C1-et olyan szinten, hogy tényleg magabiztos legyél és ne felejts el mindent 1-2 éven belül.
Nem tudom, érdemes-e hozzászólni, mert a gyenge C1 és az ennyi? az nem nagyon jön össze, miután milliók találtak még megemészteni valót a nyelvben... De mindegy.
Az nem úgy van, hogy létezik százféle nyelvkönyvsorozat, és mindegyikben van advanced szint is? Nemhogy upper-intermediate?
A valóban gyenge C1 szinten azért még van egy csomó tisztázandó nyelvhasználati kérdés. Nálad akkor két eset lehetséges, vagy mindent tudsz már nyelvtanból (ultra-C2 hiperhajtómű + montor), vagy fel sem ismered, hogy van valami, ami nem tiszta. "de így ennyi" Tényleg?
Ami konkrétan a szavakat magukban illeti, hát, ja. Vajon létezik-e magasfokú nyelvtudás, amikor a gyakorlatban csak azt mondod és olvasod, hogy: ideadnád a sót? Meg tudod-e érteni a National Geographicban a cikket az oroszlán bajszának hajszálcsövességéről, úgy, hogy ha lenne végén hat kérdés, akkor jól tudnál válaszolni rájuk? Vagy hogy mi is volt a probléma a Three Mile Island atomerőművi balesetnél, a bizottság jelentése alapján?
Hát, a kifejezések... Kiskoromban (tán a hetvenesek elején) volt egy tévékabaré jelenet az állandósult szókapcsolatokról: a nyomozás? bravúros. A bűnöző? elvetemült, stb. Beszélsz így angolul?
Aztán, ami hasonló volt az a Brachfeld Siegfried tévékabaré-jelenet, amikor megpróbálta a vonat szót a huzat szóval helyettesíteni, és viszont... Te a megfelelő szavakat használod?
A filmeket és sorozatokat kiejthetjük a büszkélkedésre jogosultságok közül, hol van olyan, amiben nem minimális a szókészlet, és a megértést nem segíti a kép? Mert a kép az nagy segítség. Mondjál egy olyan könyvet, amelyiknek szerinted szép, gazdag szókincse volt.
*upper-intermediate helyett értsd advanced, elírtam.
De nem, nem így van, még upper-intermediate kiadást is alig találok, bár lehet, hogy csak én vagyok béna...
Az Oxford word skills - Advanced könyvet elkezdtem megcsinálni, de a felénél meguntam, mert 0 kihívás volt benne: [link]
Egyéb 'advanced' könyveknél is belefutottam ebbe sajnos, amiket már nem találok a gépen, mert töröltem őket, tekintve hogy "haszontalanok" voltak számomra, így nem tudom leírni, hogy mik voltak azok... (megoldás is van sok könyvhöz, azokat ellenőrizve 99%-ban helyes válaszokat adok mindenre).
Megértem a nat geos cikkeket, mérnökként végeztem egy eléggé speciális szakon, ahol CSAK angol szakirodalmat használtunk (gyakorlatilag nem is volt más), szóval fizikától kezdve matekot, infót, műszakit, kémiát, biológiát, gazdasági témát megértek teljesen és fordítani is tudok, tekintve hogy a szakdolihoz is csak angol nyelvű források voltak elérhetőek...
Épp ezért írtam, hogy megérteni szinte mindent értek, amit nem, azt legtöbbször a szövegkörnyezetből ki tudom következtetni, és a szótárban is megnézem, ebből tudom, hogy jó jelentésre következtettem.
Kis gondolkodás után ezeket a szavas-dolgokat is (amiket írtál példák) jól használom, max nem rögtön tudom, hanem 1-2 percet gondolkodnom kell.
Pl a Game of Thrones szókincse jóval bővebb, mint egy Jóbarátoké, amikor a GoT-ot elkezdtem nézni, egy 50 perces epizódhoz kellett 1,5 óra, mert annyi mindent nem értettem és meg kellett állítanom kiszótárazni, de kb 2-3 rész után fel tudtam venni a fonalat és az 50 perc lement 55-60 perc alatt. Mivel elég fiatal vagyok, a szakirodalmon kívül fiataloknak szóló könyveket olvasok, értelemszerűen azoknak nem lesz túl nagy a szókincse, így abból példát nem tudok írni. De a szakirodalom azért eléggé nagy szókincset használ, szóval tudjuk le ezzel szerintem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!