Az angolban a "must+be+ing" szerkezetet lehet olyan helyzetben is használni, amikor valamit úgy érzek, hogy belső indíttatásból meg kell tennem kizárólag a jelenben?
Sokszor találkoztam már ezzel a "modal V+be+ing" szerkezettel, pl. "I should be doing something".
Ugye a "must+be+ing" elsősorban azt jelenti, hogy xy biztosan csinál valamit. Pl. "She must be dreaming." = "Ő biztosan álmodik." De a must alapesetben egy belső indíttatású dolog, tehát az "I should be doing something" mintájára használhatom a must-ot is erre az esetre, ha azt mondom, belső indíttatásból akarok tenni valamit egy adott pillanatban?
Pl. ha azt akarom kifejezni, hogy nekem most, ebben a pillanatban, de tényleg csak most, nem pedig általában, gyakorolnom kell az angolt, mondhatom azt, hogy "I must be practicing English."?
Az,hogy I+must+be+doing ezt nekem két angol is megerősítette, hogy azt jelenti bizonyára, ami sajád magadra értelmezve eléggé furán hat.
Magyarra fordítva kb azt az esetet tudom elképzelni,hogy ott állsz a konyhában kezedben egy fakanállal és hirtelen szélütés vagy nem tudom mi következtében azon gondolkodsz, hogy mit is csináltál éppen,de látod a kanalat, meg a fortyogó levest és ezt mondod. I must be cooking..:)
Egyébként ezt mondanám:
I must practice English right now.
A should az inkább a kéne jelentéssel bír, azaz nem csinálod (és hát lehet nem is fogod még egy darabig, bár tudod, hogy kéne) , míg előző mondatom nagyobb elhatározottságra utal és a right now -val meg van oldva, hogy éppen most-ról van szó.
Szóval használd ahogy akarod, de ha furán néznek rád, akkor nem kell csodálkozni..
De értem én, mi magyarok szeretünk máshogy gondolkodni:)
Hát ő vádaskodik, hogy nem vagy hajlandó felfogni, mit mond, miközben ő sem hajlandó felfogni a brit sajtóból meg irodalom, stb-ből kivágott példáimat. :D
Nos, akartam írni, hogy ez a kérdés, ez nem a B2 szintje. Meg is kaptam a visszaigazolást, mert megkérdeztem azon oldal íróit, amit #6 idézett, gyakorlatilag ők is azt írták. Íme a válasz:
Great question, but I think we would consider “I must be going” a less common structure and we would probably cover it at a higher level. Unfortunately, our resources are limited, so we don’t have any plans at the moment to add such a page in the near future.
Emellett itt van ez a két személy:
Angela Downing With Philip Locke she co-authored A University Course inEnglish Grammar (Prentice-Hall 1992), which in 1993 was awarded First Prize in the Grammar and Dictionaries category of the Duke of Edinburgh´s Award, while the Premio de Investigación Enrique García Díez was awarded by AEDEAN in the same year. A second edition was published by Routledge in 2002, followed by a second revised edition in 2006 under the title English Grammar: A University Course. A third edition was published in January 2015 under the authorship of Angela Downing.
Hát, ezek nekem elegek.
Azon humorberci miatt, aki a másik vitámnál azt a hitvallást tette, hogy három példát azért írtam, mert nem tudok többet, hát gyűjtöttem egy párat, nem tudom, Reagan elnök mennyire számít, vagy az, aki az Oxford Bookworms-en átírta a Jane Eyre-t
Mondjuk, én írtam már itt évekkel ezelőtt, hogy érdekesebb problémáknál jó, ha van otthon hatféle nyelvtan, mert egyikben esetleg benne lesz a magyarázat. Miután más forrásoknál (jó forrásoknál!) meg látom ugyanezt a tisztázatlan megközelítést, hogy a must, mint feltételezés, bizonyosság, akkor, ha a jelen időre vonatkozik, akkor folyamatos főnévi igenévvel jár, és ugyanakkor a must, mint kötelezettségnél meg nincs szó sem arról, hogy használatos folyamatossal, sem arról, hogy nem használatos folyamatossal. No de a jó helyről vett példák...
Egyszóval, "anglisztikás voltam, tudom mit beszélek" - mehetsz vissza a tandíj felét visszakérni.
jézus.... értsétek már meg, hogy nem az a baj, hogy nem lehet használni.
LEHET DE SENKI SEM HASZNÁLJA SZINTE MERT MÁS KIFEJEZÉSEKET HASZNÁLNAK ERRE
ezt nem azt jelenti hogy nem fogsz rá példákat találni, könyörgöm, szövegértés :))))) plusz egy kis józan ész ;)
#avoltanglisztikás
nem kellett tandíjat fizetnem nyugi ;) van annyi eszem, hogy államisra bekerültem
"LEHET DE SENKI SEM HASZNÁLJA SZINTE MERT MÁS KIFEJEZÉSEKET HASZNÁLNAK ERRE"
De ha senki se használja, akkor miért lehet mégis ilyen mondatokat találni? :D Én pont emiatt írtam ki ezt a kérdést, mert láttam már pár helyen ezt a szerkezetet használni.
Kérdező a SZINTE SOHA <> SOHA.
Azaz használható, ezt igazolandó (6. pont)
Látható, hogy szándékot fejez ki, mint Sztrogoff példáiban is,de mivel angoloktól az általad megjelölt példában alkalmazása furán hat, kb ahogy a konyhás esetben, ebből arra következtetünk logikusan, jobb ha a példákon kívüli esetekben kerülöd a használatát ilyen célra.
valószínűleg ufo-k sem léteznek mégis találsz róluk képeket az interneten :D
attól, mert valamit találsz az interneten nem jelenti azt, hogy létezik
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!