Hogy van ez a dolog? Ha valaki diplomával rendelkezik, akkor annak magasabb bér jár?
Ezt hogy kell elképzelni?
Ha egy adott szakmában pl. ua. a munkakört be lehet tölteni szakközépiskolai illetve főiskolai/egyetemi végzettséggel, akkor a diplomával rendelkező embernek többet fizetnek, mint a szakiskolásnak ?
Vagy ha pl. a diplomás nem a saját szakterületén dolgozik, hanem egyéb helyen, akkor a többi dolgozóhoz képest keres többet ?
Hogy működik ez ?
Példát tudtok írni ?
Köszi :)
Van olyan munkakör (például azt hiszem ápoló), ahol ugyanazon állás esetén bértábla alapján a diplomásnak valamivel több bér jár. De általában ha olyan állásban dolgozik diplomás ember, amelyet diploma nélkül is be lehetne tölteni (például villanyszerelő vagy taxisofőr), akkor a diploma miatt nem adnak több bért.
A diploma ott érdekes, hogy sok jól fizető munkakört csak szakirányú diplomával lehet betölteni, azaz diploma nélkül esélyed sincs orvosnak vagy ügyvédnek lenni.
A programozó az kivétel, mert ott nagyon magas bért tudnak keresni diploma nélkül is az emberek. De hamarosan a piac kirostálja a diploma nélkülieket itt is, ahogyan csökken a munkaerő-hiány. A diploma ide is egyfajta belépő.
Nem jár. van a minimálbér és a garantált bérminimum. utóbbi jár a szakképzett dolgozónak, mindegy, hogy ez szakmunkás végzettség, vagy esetleg egyetemi diploma.
Nyilván versenyszférában különbséget tesznek közöttük, de pl közszférában nem. nem véletlen van évek óta a vérfeszültség, hiszen 2008 óta pl eü-ben a nem szakdolgozók bére mindig csak a garantált minimumokhoz igazodva nőtt. Így eshet meg, hogy egy frissen belépő adminisztrátor pont ugyanannyit keres, mint egy 15 éve ott dolgozó mérnök.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!