Szabad bölcsészeten mennyire baloldaliak a tanárok, illetve mennyire baloldali világnézetűek azok, akik ide jelentkeznek?
Nem tudom hogy döntöttél a szabad bölcsészettel kapcsolatban de én meg éppen azt ajánlom, hogy kezdd el a szakot mert elkezdeni valamit lehet még mindig jobb, mint nem elkezdeni és megbánni, hogy kihagytad a lehetőséget.
Tény, hogy nem ezzel lehet legjobban elhelyezkedni de ha közben mégsem tetszik, akkor válthatsz másra. Nem mindenki elsőre találja meg a neki valót.
Tudtommal van olyan is, hogy minort veszel fel, ez olyan, mint egy kisebb szak, csak kevesebb óra mint alapszakon. A szabad bölcsészet mellé felvehetsz nyelvszakot minorba. Vagy akár bejárhatsz órákra.
Szerintem pont, hogy a filozófia jó választás mert sokat ad hozzá az ember személyiségéhez, gondolkodásához és nagyon sokszínű maga a filozófia is, számos területe van.
Én bátorítanálak, hogy menj oda.
A filozófiára mindenkinek szüksége van. Vagy eleve sokszínű, nyitott személyiség valaki, akkor illik hozzá és tetszeni fog neki. És szerintem az alapműveltség része is, nem kevésbé mint az irodalom, történelem.
Ugyanakkor sok újdonságot is megismertethet veled. És éppen arra tanít szerintem a filozófia, hogy nyitott legyél, merj rákérdezni dolgokra, vizsgálj meg egy kérdést több szempontból.
A nyitottságot arra értettem, hogy például a filozófiai kérdésekre nincsenek biztos válaszok. Vagyis lehet, hogy vannak elképzelések meg lehet mindenkinek saját véleménye, hogy mi az igazság de nincs egyetlen igaznak ítélt válasz. A filozófusok is mást mondtak ugyanarról a kérdésről. Szerintem ha valaki látja, hogy milyen komplexek bizonyos kérdések, hogy hányféleképpen lehet megítélni ugyanazt, akkor látni fogja, hogy nyitottnak kell lenni több véleményre, több megoldásra, akár a hétköznapi életben is.
Például ha van két ember, az egyik vallásos, a másik nem, akkor nem kell csak emiatt ellentétnek lenni közöttük. Ez most csak egy példát de kifejthetem filozófusok példájával is. Máshogy viszonyult egyik-másik filozófus a valláshoz de ez nem azt jelenti, hogy egyik rosszabb filozófus, mint a másik. Például Heidegger és Kierkegaard.
Ugyanezt mondhatnánk például arra is, hogy sors van vagy szabad akarat van. Az egzisztencialisták a szabad akart fontosságában hittek, inkább azt hangsúlyozták de a determinizmus meg azt mondja, hogy mindent korábbi történések határoznak meg. Ez például egy olyan kérdés, amin a hétköznapi ember is elgondolkodhat minden nap. Egy adott helyzetben mi számított jobban: az ahogyan ő döntött, a szabad akarata vagy a körülmények vagy mi? Ezt a kérdést is lehet sokféleképp látni. És szerintem sok más ilyen kérdés van a filozófiában, ami ma is aktuális.
És én úgy gondolom, hogy egy konkrét biztos válasz nincsen de ez nem is biztos, hogy baj mert ha valaki elgondolkodik ezeken a kérdéseken, a válaszokon, akkor egy adott helyzetben, ha mondjuk nem tud dönteni, akkor valamelyik válasz mégiscsak közelebb áll majd hozzá és azt a megoldást választja. Vagy lehet pont a filozófia segít neki rájönni, hogy más perspektívák is vannak és lehet átgondolja a döntéseit, így óvja meg magát egy hibától.
Ezek már inkább arról szólnak, hogy a filozófia miért lehet aktuáli de egyébként a nyitottságot a fenti értelemben gondoltam.
Én nem szabad bölcsész vagyok, hanem sima nyelvszakos bölcsész. Azt, hogy ki melyik oldalra húz, nem tudom, de a liberális eszmék hihetetlen mód túl vannak tolva. Konkrétan van olyan tanár, akinél ha te fehér, hetero férfi vagy már két jeggyel rosszabbat kapsz :"D. Meg most hatalmas divat a bölcsészkaron a gender studies/feminizmus és társai, ilyen tárgyad tuti, hogy kötelezően lesz...Minden tanár azt mondja, hogy elfogadja, ha más a véleményed vagy nem értesz egyet, de gyakorlatban ez már távolról se így van :"D. Például ők maguk választják ki, milyen témájú/típusú könyveket kell olvasni és megvitatni, kettőt találhatsz, melyek a legnépszerűbb témák.
Nem, nem politizálunk az egyetemen, ahogy írták, a vallás és a politika tabutéma órákon (max a folyosón, de ott sem állást foglalunk, inkább analizálunk), de lehet látni, hogy a többség merre húz, elég erősen. Nem csak a tanárok, a diákok is átveszik ezt, csak mert valaki vegán és meleg és adakozik a hajléktalanoknak, attól már hihetetlenül művelt és emberséges lesz.
Azért írom mindezt, mert egy óra keretében tanultunk statisztikákat, hogy a bal illetve jobb oldalak mit mennyire fogadnak el és jelenleg mely eszmék népszerűek a köreikben. Nyilván lehetnek átütések. De az egyetemeken nagyon túl van tolva a pride (pedig én is biszexuális vagyok, csak nem hangoztatom, mert magánügy), a szexualitás, mint téma, nemek szerepe, segítsünk az egész világon még azon is, aki nem érdemlik meg, menjünk hozzá egy afrikaihoz, csak mert kulturálisan elfogadott már, szóval ilyenekkel fogsz találkozni. Én elfogadok mindent, nem vagyok ellene, de mellette sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!