Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hogyan lehet elkerülni a...

Hogyan lehet elkerülni a hallgatói szerződésben foglalt tandíj visszafizetést? Van valami mód, hogy ne kerüljek az utcára?

Figyelt kérdés
Elhasználtam mind a 12 félévemet (szakváltással), de úgy néz ki a 2. szakomat se tudom befejezni és már tiszta depressziós lettem így olyan mély gödörben vagyok, amiből nem fogok tudni kimászni. Min. 1,7 milliót kellene visszafizetnem egyben (gondolom ennél több lesz a kamatok miatt), ha tényleg csak az 50%-át kell visszafizetni ahogy írják és természetesen nincs és talán soha nem is lesz ennyi pénzem. Kérhetnék részletfizetést, de diploma nélkül még olyan munkát se fogok találni, amiből saját magam meg tudnék élni nemhogy törleszteni. Meg olyat is olvastam, hogy állítólag kérvényezni lehet, hogy ledolgozhassam (nekem 6 év), de ott is tanulmányi idő+1 év van arra, hogy törlesszek, ergo 1 éven túl nem lehetek munkakereső, márpedig diploma nélkül biztos, hogy tartós munkanélküliként tudnék csak indítani. Maximum ha közmunkára felvesznek tartósan, akkor kihúzhatom azt a 6 évet és utána elkezdhetem 0-ról építeni az életemet (soha nem volt munkahelyem és 0 munkatapasztalatom van). Az utolsó opció amiről még tudok, ha súlyos pszichés betegség miatt beszámíthatatlan vagyok (bipoláris zavar), akkor eltekintenek a fizetési kötelezettségtől. Szóval ha valaki a híd tetejéről betelefonál a lelki-segély szolgálatnak és öngyilkossággal fenyegetőzik az adóssága miatt, akkor lehet, hogy úgy is meg lehet úszni a fizetést? Mondjatok légyszi valami okosat, mert kezd ez az egész felőrölni és nem szeretnék 28-30 évesen hagyni összezuhanni az életemet, mert rossz pályaválasztási döntéseket hoztam. :(

2019. jún. 14. 08:26
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
100%

"A ledolgozós téma csak a 2020/21-es évtől lép elvileg érvénybe."


Én nemrég olvastam utána és úgy tudom, hogy ha valaki otthagyja az egyetemet, akkor neki az alap "büntetése" nem az lesz, hogy vissza kell fizetni a képzés árát, hanem az, hogy a képzésével megegyező időtartamú munkaviszonyt kell fenntartania Magyarországon, és ez csak 2020/21-től lesz az alap "büntetés".


Ha pedig 2020/21 előtt hagyod ott, akkor a visszafizetési kötelezettség lesz alapból. Na most, ha ugye abbahagyod az egyetemet, akkor a következő 1 évben még nem kell fizetned, utána fogják küldeni az értesítőt, egy év után. Nekem is ez van most, bár én csak 2 félév után hagytam ott, és még nem jött értesítés a fizetési kötelezettségről, mert ugye ha 1 éven belül új szakot kezdek akkor nem is fog jönni.


Azt olvastam, hogy ha megjön az értesítés, akkor az azt követő nem tudom pontosan hány napon belül lehet kérelmet benyújtani, hogy a fizetési kötelezettséged kiváltsd (az elhasznált féléveiddel megegyező) hazai munkaviszonnyal.


[link]


De akár az is egy megoldás lehet, hogy passziválsz 2 félévet, addig elmész valahova dolgozni, aztán utána abból a pénzből befejezed az egyetemet. Szerintem biztos, hogy lehet munkát találni diploma nélkül is. Attól, hogy esetleg elsőre nem sikerül, nem azt jelenti, hogy mondjuk ötödjére sem fog. Szerintem meg lehetne oldani, és annyi pénzt egy év alatt meg lehet keresni, hogy kb 2 félévet kifizess (vagy nem tudom mennyi van még hátra). :)

2019. jún. 14. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
71%

Na itt az eredménye, amikor valaki ész nélkül csak próbálgatja a szakokat. Hogyan lehetett 6 évig ilyen céltalanul élni?!

Csoda az, hogy egyáltalán az állam megenged ilyet. Mi az hogy nincs munkatapasztalat? 6 év alatt kellett hogy legyen szakmai gyakorlat. Számos gyakornoki programban részt lehetett volna venni. Az egyetemi tudományos munkákról nem is beszélve. Állásbörzék is vannak.

Ha valaki annyira életképtelen vagy lusta, hogy nem csinált semmit az egyetemi évek alatt, az meg is érdemli a sorsát.

Ha meg a munka büdös neked, akkor te vagy a hibás. Régen az ilyen munkakerülőket bezárták, mert nem lehetett lopni a napot úgy,mint most egyesek teszik.

Ideje lenne megtanulni már végre, hogy az egyetemi évek nem arról szólnak, hogy céltalanul elherdálja a hallgató az állami pénzeket, meg lehúzza anyucit-apucit anyagilag, hanem arról, hogy becsületesen tanul, és kialakul a szakmaszeretet.

2019. jún. 14. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
69%

Nem lesz kifejezetten építőjellegű hozzászólás, de ez szánalmas!

Állj már talpra!

8 éve vagyok depressziós és 2 éve pánikbeteg illetve szorongok is, az alvás és evészavar már nálam normális.

Tudod, kit érdekelt ez? SENKIT!

Dolgozok 19 éves korom óta, elkezdtem egy OKJ-t, és annak az utolsó évével most el fogom kezdeni az egyetemet.

Nincs olyan, amiről te beszélsz, hogy beszámíthatatlan vagy vagy nem, egyszerűen hisztizel és feladod az élet legelején. Tudod, ennél csak nehezebb dolgok fognak jönni sajnos. Ideje talpra állni, vagy legalább úgy tenni, mert nem te vagy az egyedüli mentális sérült a világon, és nekik is mennek az ilyen dolgok! Ha meg nem, keress fel szakembert! Ne az államot cselezd ki amiatt, hogy te ilyen vagy...

2019. jún. 14. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:

"Mennyi idő lenne hátra a diplomáig? Mert lehet, jobban megérné diákhitel2-vel önköltségesen befejezni"


Kb 1-2 félév attól függően, hogy a szakdogát, hogy sikerül megírni. Diákhitelre sztem nincs szükségem, mert kreditarányosan kb 150k a tandíj, amit diákmunkával egyik félévről a másikra meg tudok keresni lazán, de adódik a kérdés, hogy mennyi ideig lehet húzni az egyetemet 12 félév letelte után? Van-e valami korlát vagy addig tanulhatok ameddig fizetek? A hallgatói jogviszony húzása még így is ezerszer jobb ötlet, mint otthagyni, mert diákmunkát addig tudok végezni, ergo félre tudok tenni folyamatosan a nehezebb időszakokra (ami jóval több, mint a féléves tandíj), addig se kapok fizetési felszólítást és talán még le is tudok végre diplomázni.


#12: Elfogadom a kritikádat. A gond csak az, hogy elképesztően nulla önbizalmam van és még az idegennyelv is nehezen megy. Ezért egy szimpla szakirányú gyakornoki állásra se mertem jelentkezni, mert annyira nulla az önbizalmam.

2019. jún. 14. 16:03
 15/17 anonim ***** válasza:
100%

Fizetősön nincs időkorlát. A képzési idő másfélszerese és a 12 félév csak az államilag támogatottra vonatkozik.

Akkor meg szedd össze magad, és fejezd be, amit elkezdtél!

Én anno nyáron írtam a szakdogámat 2 esős hét alatt:) (jó, kutatás már volt hozzá)

Ne húzd az időt!

2019. jún. 14. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
100%

"A gond csak az, hogy elképesztően nulla önbizalmam van és még az idegennyelv is nehezen megy. Ezért egy szimpla szakirányú gyakornoki állásra se mertem jelentkezni, mert annyira nulla az önbizalmam."


Ez nem önbizalom kérdése, hanem a megszerzett tudásé. Ha valaki is egy kicsit mutat érdeklődést adott szakterület felé, és van tudása, akkor talál gyakornoki pozíciót, vagy akár rendes állást is egyetem mellett, rugalmas időbeosztással. Az, hogy meg sem próbálod, a hanyagság jele. Az idegen nyelv sem mindem. Aki a szakmát jól érti, azt fel fogják venni az adott pozícióra. Igaz, hogy fontos az idegennyelvtudás, de az csak másodlagos szempont.

2019. jún. 14. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Voltam "hasonló" helyzetben. 4. éve csináltam a BSc-t és még hátra volt a szakdoga, tapasztalatom meg nulla. Majd összeszartam magam, amikor be kellett menni interjúra. Akkora szerencsém volt, hogy az első helyre felvettek. Egy szóval se kérdezték meg, hogy miért nem fejeztem már be... Mindenképp abban keress állást, amit éppen most csinálsz, ha tetszik, és mellette fejezd be. A munkatársaim fele ott hagyta az egyetemet, most olyan világban élünk, hogy ha nem orvos, vagy ügyvéd, akkor nem kérik a papírt.

A diákhitel miatt meg ne aggódj, a fizetésedhez mérik, hogy mennyit kell havonta visszafizetni.

Egyébként ami fontos kérdés: valami komoly szakot nem tudtál befejezni, vagy valami kamu-t, ami amúgy sem fizetne jól? A 150000-es félév elég olcsónak tűnik.

2019. jún. 15. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!