Évente kb.1000-en szereznek PhD-t - nem túl nagy ez a szám?
8-9 éve még csak kb. 650-en szereztek ilyen tudományos fokozatot. (Talán még ez is sok.)
Eleve van egy kényszer: egyetemen nélküle elég nehéz oktatni (persze mindent meg lehet kerülni, sőt, bizonyos esetekben kerülni sem kell), így aztán boldog-boldogtalan megkapja.
Az előbbi túlzást (b-b) az indokolja, hogy van egy nagy segítőtársunk: az internet. Néhány másodperc alatt beszerezhető bárki disszertációja, így könnyen megtudható, hogy valóban megérdemelte-e az illető ezt a fokozatot.
És bizony az utóbbi években egyre több olyan ember kap doktori címet, akinek a tudományos munkája nulla (nincs 2-3 darab if-os cikke), a disszertációja pedig egy egy szakdolgozati szintet hoz csak.
Hogyan lehetne megállítani ezt a folyamatot, és kiszűrni azokat (legalább 30-40%, ha nem több), akik méltatlanok erre a címre? Mert ez a felhígulás is tevékeny szerepet játszott és játszik egyetemeink egyre lejjebb való csúszásában.
De, sok, és már 10 éve is sok volt.
A jelentkezőket kellene sokkal jobban szűrni, mert már 10 éve is nevetségesen egyszerű volt bekerülni. Akit nem vettek fel államira, azt felvették levelezőre, és SENKIT sem ismerek, akit szeretett volna menni, de semmilyen formában nem vették fel.
Persze, nem végzi el mind, de még így is túl sok. A publikációs követelményeket nem szigorítanám, szakáganként eltérő, hogy hol mennyire nehéz publikálni, inkább a témák elfogadását, a disszertációk minőségét és az idegen nyelvi követelményeket lenne érdemes szigorítani.
Nem, sőt még egy kicsit kevés is, kb. 1500-2000 lenne az egészséges. Az igaz, hogy nőtt a PhD-k száma, de ennek a növekménynek a jelentős része pont, hogy nem az egyetemi oktatói pálya miatt végzi el a PhD képzést, hanem mert az egyetem falain túli világában való boldogulásban is segítséget jelent számára.
Az egyetemeink nem csúsztak lejjebb - ahol egyesek szerint van is ilyen jelenség (BME, SZIE-Ybl, SE) ott biztos nem a PhD képzések színvonala az ok. Az, hogy valaki egy gyengébb témát gyengébb színvonalon kutat annak a kérdésfeltevésed szerint nem az az alternatívája, hogy egy alkalmasabb ember érkezik a helyére, hanem az, hogy egyáltalán nem lesz semmilyen tudományos tevékenység. Abból meg nem fog születni sem hivatkozás, sem oktatási anyag, de még csak a témavezető számára sem teremt értéket.
Sok lenne ha mind itt maradna. De ha megnézed mennyi marad itt belőlük és "kamatoztatja" (már ha el nem lehetetlenítik jogilag politikailag és anyagilag) a tudását, akkor már nem tűnik olyan soknak. Egyébként az összes felsőoktatásban részt vevők száma is elég nagy, ma már szinte alap egy jobb tanulónál vagy jobb módú családnál, amiből egyre több van.
Ezért nyomatják -illetve akarják- a szakképzést. Bár szerintem hiába, mert a kétkezi munkát nem végző nyugaton bármit megadnak egy jobb hegesztőnek, szobafestőnek vagy burkolónak, szóval inkább máson kéne változtatni és akkor talán nem rohannának el az országból azok, akikben szellemi frissesség és innovatív készség, valamint talpraesettség van- már meg ne sértsek senkit, nincs szándékomban (ez amúgy is nagy általánosítás) :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!