Egy mérnökinformatikus ugyanúgy el tud menni a későbbiekben vezetőnek/tanácsadónak mint egy gazdaságinformatikus? Illetve fordítva, egy gazdinfós el tud menni fejlesztőként dolgozni?
#19, indokokat hozzál fel, ne csak röhögj, mert így te vagy hiteletelen.
Középiskolában nálunk volt linalg, ami teljesen lefedte az egyetem 1. évét. Voltak komplex számok. Volt integrálás, deriválás, differenciál egyenlet számítás. Az, hogy neked ezek nem voltak, az nem engem jellemez.
Azért kell tudnia egy vezetőnek a szakmai alapokat, mert különben rossz vezető lesz. Ilyen egyszerű. Nincs szánalmasabb, mint egy vezető, akinek a háta mögött összenevetnek a beosztottai, hogy de hülye. Egy jó vezetőre felnéznek az emberei.
Nem feltétlenül kell szakmailag jobbnak lennie, mint az embereinek (egy jó vezető magánál okosabbakat vesz fel a csapatba); de egy masszív alaptudás szükséges, hogy ne beszéljen hülyeségeket, illetve megértse, amiről az emberei beszélnek.
Mi az, hogy nincs köze a kérdéshez annak, hogy egy vezető mit tanul? Igenis van köze hozzá.
A vezető nem hülye, de nem kell tudnia az algoritmusokat, hogy megoldja a problémákat. Azt kell tudni, hogy milyen irányba megy a cég, azt kell tudnia, hogy kit kell alkalmazni. Ennek még átlalad felhozott hadakozásokban sincs említve se a lin-alg. Szóval próbálj meg újból neki futni kedves troll bácsi és ez úttal indokold is meg, hogy a lin-alg, amit annyira kihangsúlyozól, miért kell egy vezetőnek.
Az, hogy mit tanulsz, és az, hogy mit tudsz, nagyon más. A villamosménök megtanul gondolkodni, problémákat megoldani. Nem fogja kiszámolni semmilen áramkörnek az elemeit egy értekezleten, amit arról tart, hogy milyen irányba megy a cég, vagy hogy milyen feldadatokat kell megoldania a csapatnak. Persze jó, ha tud olyat mondani a technikai embernek, amivel előrébb megy, de az ciki, ha a management többet tud technikai oldalról, mint egy techlead.
Ahol én dolgozom, az tipikusan az az egység, amiről írsz utolsó (“megmondja, hogy milyen irányba menjen a cég”): egy DAX vállalat stratégiai osztálya. Nálunk tipikusan gazdmen végzettségű tanácsadók dolgoznak felerészben – felerészben pedig (villamos-)mérnökök.
Amit én látok, hogy tartalmilag azok az emberek viszik a prímet, akik mérnökök vagy “dolgoztak valamit életükben”, azaz értenek valamihez: létrehoztak valami terméket, volt saját vállalkozásuk, úgy általában véve is tudják, miről beszélnek.
Azért ez nem úgy megy, hogy beülsz egy értekezletre egy mérnökökkel zsúfolt teremben, akiknek van 20+ év munkatapasztalata ÉS még képzik is magukat folyamatosan – te meg ellébecolsz azzal, hogy igazából semmihez se értesz, de “tudod, kit kell felvenni”, meg te akarod megmondani, merre menjen a cég...
Egyébként se a vezetők mondják meg, merre menjen a cég, hanem a szakértők. A vezető rábólint valamire, vállalja a felelősséget a döntéséért. Ehhez pedig minimum ahhoz kellene érteni, hogy egyáltalán miről folyik a beszélgetés.
Amikor például olyan dologról kell dönteni, hogy public cloudban tároljátok-e az ügyfelek bizalmas adatait, akkor nagyon nem elég az, hogy “tudod kit vegyél fel”. Tudni kell apró technikai részletekig, hogy miről van szó. Legfőképpen azért, mert a szakértők is homlokegyenest ellenkező dolgokat mondanak, és a vezetőnek kell rendet tennie, hogy mire fogad. Hidd el nekem, ez nulla tárgyi tudással nem fog menni.
Lineáris algebrát kérdezed.
Csak egy példa. Szándékosan menedzsment példa, nem műszaki.
Machine learning alapú ajánlórendszerre van szüksége a cégnek. Mindegy milyen szektor, lehet bármi (bank, média, e-commerce stb.). Jönnek a startupok és ajánlgatják a jobbnál jobb ajánlórendszereiket. Hogy az övék olyat tud, amit még a Google/Amazon/Netflix/stb. stb. se. Mindent kivarázsol innen-onnan. Stb. stb.
Hirtelen egy nagy rakás jogi, műszaki stb. problémával találod szembe magadat. És érteni kellene (de nagyon), hogy működnek az ajánlórendszerek, melyik mit tud, mire képes, mire nem képes, mert mindenki mást mond, még a cég saját szakértői se feltétlenül tudnak egyetérteni. És közben meg millió eurós befektetésekről beszélünk alaphangon.
Igen, rengeteg helyzet van, amikor a mérnökök full ellenkező állásponton vannak, a vezetőik fülébe duruzsolnak, repkednek az ellentétes vélemények... de a te bőrödre megy a játék.
Azt se tudod miről van szó? Fogalmad sincs, hogyan működnek az ajánlórendszerek? Állandóan mások véleményére kell hagyatkoznod?
Pech.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!