Az alábbiak alapján melyik szakot válasszam?
Sziasztok! Éppen felvételi előtt állok, és mostanában elég reményvesztett vagyok a továbbtanulással kapcsolatban. A problémám az, hogy nem nagyon tudom, hogy mi szeretnék lenni még biztosan, csak a dolog körvonala van meg, de azt hiszem, hogy a pontosításra még van egy kis időm. (Remélem, az egyetem alatt ez kikristályosodik.) Most talán a szak kiválasztása lenne az elsődleges dolog.
Nagyon humán beállítottságú vagyok, én tényleg erre születtem. Leginkább az irodalom érdekel, imádok olvasni (nem vörös pöttyös meg ya könyveket, hanem szépirodalmat!), és a jövőmet is mindenképpen valami ilyen területen látom.
Emellett szívesen tanulok nyelveket, angol kéttannyelvű tagozatra járok, van egy felsőfokú angol nyelvvizsgám, de nem szeretnék kimondottan tolmács/fordító lenni. Esetleg a műfordítás szóba jöhet, de nem, mint fő karrier.
Sokan mondták, hogy legyek újságíró, és már írtam és cikkeket egy internetes magazinnak, amit nagyon élveztem. Ennek ellenére mégsem vagyok 100%-osan biztos, hogy ez a leginkább nekem való hivatás. Nem érdekel a politika, sem a bulvár, és ezért néha azt érzem, hogy nem lenne nagy karrierem ebben.
Szóval a lényeg az, hogy ami nagyon érdekel:
irodalom, kultúra, irodalomtörténet, könyvek.
Ami közepesen: újságírás, műfordítás, könyvkiadás- és szerkesztés.
Ami nem: politika, közélet, marketing, és bármi, ami reál tudomány :D.
Egyébként van egy 96%-os emelt angol érettségim, egy 84%-os közép infóm, és emeltezni készülök magyarból.
Iskolák közül az ELTE-re készülök, Pestre. (kizárülag)
És a szakok, amikre gondoltam:
-magyar: itt aztán lehet irodalmazni, csak nagyon kevés a ponthatár, nem túl megbecsült szak, és félek, hogy nem mennék semmire vele.
-szabad bölcsész: tetszik, hogy sok a specializáció, tényleg "szabad". de ide se kell túl sok pont, és nem is nagyon hallottam olyan emberről, aki ezen a szakon végzett. :D Jók a minorok is. El tudnám képzelni ehhez a kommunikáció specializációt. De nem tudom, hogy mennyire passzolna az eredeti gondolataimhoz.
-kommunikáció: ez ugye az újságírás miatt. Ez az a szak, ahova nem biztos, hogy felvennének. Bár remélem, hogy egy jó magyarral és duplázással elérem a ponthatárt. Azért tetszik, mert ide kell a legtöbb pont, és presztizs lenne ide járni. De ez ugyee elég messze visz az irodalomtól :c
-anglisztika: hááát. Nem a legfőbb célom ide kerülni. Elég jó a ponthatár, ezért is meg kéne dolgozni, de azért ide felvennének. Megmondom az igazságot, már kicsit elegem van az angolból, de az angol irodalmat, kultúrát nagyon tudnám élvezni.
Kérlek, segítsetek, adjatok tanácsot, hogy döntsek, mert közeleg a határidő. :( Köszönöm!
Szia, én a magyar szakot ajánlanám neked. Azért ilyen rossz a vélekedés róla, mert sokan csak úgy mennek oda, hogy Ady a kedvenc költőjük, de kb. ennyi, semmi egyéb motivációjuk nincs, és így bizony tényleg sok az olyan, aki nem megy vele semmire. Vannak magyar szakos ismerőseim, és azt látom, hogy akinek tényleg ez a szenvedélye, és alázatosan, szorgalommal, szívvel-lélekkel csinálja, az talál neki helyet. Kritikákat írnak, van, aki verseket ír és rendszeresen publikálják (igaz, ehhez nem csak a magyar szak kell). Mivel az újságírás meg ilyesmik csak közepesen érdekelnek, szerintem akkor jársz a legjobban, ha magyar lesz a főszakod, a kommunikáció meg a minorod, "kisszakod". Vagy akár egy klassz nyelvszak, mondjuk skandinavisztika, és akkor fordítani is tudsz. Szerkesztői ismereteket is tanulhatsz magyar szakon. Nagyon népszerű mostanában esztétika minorral teljesíeni a magyar szakot, ami meg a szabadbölcsészeten belül van, szóval bőven összeérhetnek a szálak az érdeklődési köreid közt. Ha ügyesen választasz szakirányt és/vagy minort akkor nem kukába való szak egyáltalán.
Magyar szakról ugyanúgy lehetsz újságíró, egy magyar szakos azért általában tudja, hogy hogyan áll össze egy mondat, és az újságírókat nem végzettség alapján veszik fel általában egy újsághoz, hanem referenciacikk alapján. A magyarosok leginkább kulturális újságírónak szoktak menni, könyvkritikákat írnak, ilyesmi.
Ne a ponthatárok és a megbecsültség alapján dönts. (Egyébként én a magyart jobban megbecsült szaknak látom, mint a kommédiát, gyakran mondják, hogy ők nem értenek semmihez, míg azt senki nem kérdőjelezi meg, hogy a magyarosok értenek a magyarhoz.)
Szóval én a magyart javaslom neked, és szerintem a te szíved is arra húz. Viszont ne aggódj, júniusig vagy meddig még lehet a sorrenden változtatni, jelöld meg mindet, és lesz még időd módosítani rajta.
Off: esetleg a színművészeti egyetem dramaturgia szakát nézd még meg! Elismert szak, nehéz bekerülni, és az elhelyezkedési esélyek is elég jók, bár azt nem tudom, hogy a színház mennyire érdekel, meg a szépirodalmi szövegalkotás.
Na ilyet se hallottam még, hogy kommunikációra presztízs lenne járni :DD
Az egyetemeket meg orbitális hülyeség ponthatárok alapján rangsorolni. Miután bekerültél, senki, de tényleg soha senki nem fogja megkérdezni, hány pontod volt. Azoknak az embereknek, akik pedig nem az adott karra/szakra járnak, pont nulla fogalmuk van arról, hogy az adott szakon kb. mennyi lehetett a ponthatár.
A nehézséget meg pláne nem jelenti. Csak úgy halkan megsúgom, hogy az állami ponthatár pont, hogy a legsemmirevalóbb szakoknál szokott irreálisan magas lenni pont azért, hogy ne az állam költségén kerüljön ki a százezredik jövőbeli munkanélküli ... (... helyére tetszőlegesen oda lehet gondolni egy magas állami pontos szakot)
A leírásod alapján neked egyértelműen a magyar szakot tudnám leginkább elképzelni.
Kedves első! Köszi a támogatást, de én pont azért szeretném azt csinálni, amit szeretek, hogy ne legyek olyan savanyú, mint te! :P
Orbitális baklövés azt gondolni, hogy a bölcsészetnek nincs jövője, én épp ellenkezően gondolom: szerintem mindig is ez tartotta fent a materiális világ egyensúlyát, és ez sosem fog változni.
Kedves második! Rettentő hálás vagyok a kedves szavaidért, és az okos, átgondolt érveidért. Igen, egyébként jól érzed, oda húz a szívem, csak mindig elbizonytalanodom, ha kiejtem a számon, és megkapom a visszajelzéseket. Nagyon rosszul érint, hogy egy olyan dolgot, amiért én élek-halok, emberek ennyire lenéznek. Nem tudom még, hogy hogyan kezeljem ezt, mert még mindig hajlamos vagyok arra hajlani, hogy talán igazuk van, és nem lehet semmire se menni a magyarral.
Egyébként imádok színházba járni, és nézegettem a dramaturgiát is régebben, de aztán letettem róla.
Tényleg köszönöm a támogatást! :)
Kedves utolsó!
Köszönöm szépen a válaszod, bizonyos szintig meggyőztél abban, hogy hogyan tekintsek a pontokra, de azért elmondom, hogy mi alapján álltam hozzájuk eddig.
Először is, a hátamon áll a szőr az olyanoktól, mint az első válaszoló. Elszomorít, hogy az emberek így leírják mondjuk a magyar szakot, és nem tudom, hogy a jövőben miként fogok megküzdeni az olyan okostojásokkal, akiknek csak a mérnök meg az orvos a karrier. Valamiért, ha kimondom, hogy magyar szak, mindenki csak munkanélküliként tud elképzelni, pedig én hiszem azt, hogy ha az ember jól csinálja, amit csinál, teremnek neki babérok. De még nem jártam magyar szakra, úgyhogy nem tudhatom, hogy esetleg mennyi valóságalapja van annak, amit a szkeptikusok állítanak. Ezzel szemben ott van mondjuk egy pszichológia vagy jog, amire rengeteg pont kell, és azt meg elismerik az emberek, és senkinek nem jut eszébe azt gondolni az oda jelentkezőkről, hogy majd a mekiben végzik. Ezért gondoltam, hogy esetleg a kommunikáció azért "elismertebb", mert mostanában divatos, sok pont kell, meg kell dolgozni a bejutásért, és emiatt nagyobb a valószínűsége, hogy nem(csak) hülyékkel leszel, mint a 300 pontos magyar szakon, ahova akár bárkit felvesznek, és esetleg a diplomád is többet ér.
Kérlek, győzz meg, hogy rosszul gondolom, mert akkor tényleg minden kételyem elszáll. :)
A diplomád értékét elsősorban a munkaerőpiac határozza meg. Ha keresett, jó fizetéssel, és lehetőségekkel (nem feltétlen csak itthon!!), akkor sokat ér. Ha az ellenkezője igaz, akkor pedig nem. És itt gondolok a mérnöki szakokra is, hiszen egy agrártudományi jóval kevésbé értékes a piacnak mint egy villamos vagy gépészmérnök.
Az általad leírt szakokkal az a baj, hogy:
Anglisztikásból már tényleg rengeteg van. Célszerűbb az arab, kínai, orosz nyelvszakok valamelyike. A csapból is az angol folyik, és már van emelted is belőle (az más kérdés, hogy valójában hogyan beszéled).
Kommunikáció & média: jónak jó, de: újságírásban nagyon profinak kell lenni, illetve jó kapcsolatok kellenek, hogy ne csak kis cikkeid lehessenek, és értelmes fizetést is kaphass belőle. Médiára szintén igaz + eladhatónak kell legyél, de említetted, hogy közélet nem érdekel. Újságírásban a legfontsoabb, hogy milyen témá(k)ban szeretnél írni. Egy bulvár/sport cikk több embert érdekel mint egy politikai elemzés (nem propaganda, hanem elemzés). Nem mindegy a célcsoport, fizetésben is lényeges. Egyik ok amiért annyira népszerű a kommédia, mert sokan szerepelni akarnak, műsort vezetni, tudósítani, contentet csinálni. A másik pedig, hogy valóban nem túl nehéz elvégezni, és diploma. (ha nem így van, akkor cáfoljatok meg nyugodtan!)
Szabadbölcsészet: nem mondom, hogy értelmetlen, de jó kérdés hol lehet vele konkrétan elhelyezkedni az ottani tudással. Az biztos, hogy nagyon jó elemzői képességet kell kifejleszteni, hogy elvégezd.
Ha mindenképpen humán (és azt mondtad igen) és azon belül ez a 3 amire azt mondod igen, akkor tényleg gondolkodj el, hogy oké, de hol és HOGYAN akarod hasznosítani a diplomád. Emellett 2, de inkább 3 nyelvet beszélj (ebből az angol már pipa: kell még 2 másik), lehetőleg tárgyalóképes szinten, így például egy multihoz is el tudsz menni PR-osnak ha érdekel a céges világ később.
Végzés után maradhatsz az egyetemen is tanítani, és akkor valóban kultúra,irodalomtörténet,könyvek vonalon mozoghatsz, de sajnos abból a bérből éhen lehet halni itthon. Viszont jó kapcsolatokkal lehet maszekolni is valahol amiből azért több jön be.
Egyetem alatt próbálj meg a lehető leghamarabb valami gyakornoki állást szerezni valahol, önkénteskedj ha kell, járj szakkoliba, hogy valami specializált tudásod is legyen.
Azért mondják, hogy büfészakok ezek, mert tényleg sokan kapnak diplomát humán szakokon, de a piacon nincs ennyi szakmabeli betöltetlen állás, így máshogyan kell megélni. Van akinek bejön, és jó állása lesz jó fizetéssel (de ezek a személyek máshoz is értenek, jó kapcsolataik vannak, el tudják maguk adni), viszont a többség a diplomás minimálbér közelében lesz, ha csak és kizárólag ahhoz ért amit egyetemen tanult, és csak olyan munkakörben szándékozik elhelyezkedni.
Sajnálatos hogy ez a valóság, de a piac határozza meg mire van szükség, illetve magának a társadalomnak sincs igénye a szépirodalomra olyan mértékben mint a bulvárra.
A legjobb esélyeid értelmesen fizető állásra, és lehetőségekre szerintem az orosz-arab-kínai-hindi négyesből 2 kiválasztása: a nyelvek mellett a kultúrát és irodalomtörténetet is tanulod! Én az arab szak + orosz minorra szavazok.
Emellett hobbiból foglalkozhatsz újságírással, szépirodalommal. Ha van tehetséged az újságíráshoz, akkor simán kaphatsz állást benne, nem szükséges a kommédiás diploma!
Remélem sikerül jól választanod!
Bár én mérnökhallgató vagyok, de ettől függetlenül nekem ezek a meglátásaim a felsorolt szakokkal kapcsolatban.
offtopic: a 8-as válaszadónak teljes mértékben igaza van, függetlenül a kérdéstől :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!