Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Most komolyan! Szakdogánál,...

Most komolyan! Szakdogánál, hogy kell elkerülni a plágiumot, ha források alapján tudom csak megírni, ami nem az én munkám?

Figyelt kérdés
Infós képzésre járok, egy viszonylag új tudományterületen alkalmazott szoftver bemutatásával kellene kezdeni a témámat (privátban leírom a címét, mert félek, hogy baj lenne belőle). Van két ajánlott irodalom illetve egy tutorial videósorozat. Ezekből kellene megértenem, hogy mit is kellene csinálnom. Egyetemen természetesen semmit nem oktattak ezzel kapcsolatban. És itt jön a 22-es csapdája: Ha források alapján tudom csak megírni a szakdogát (mert nem én találtam fel a spanyolviaszt), akkor hogy kerülhetem el a plágiumot? De ha meg minden egyes gondolatot - amit forrásból szedtem - hivatkozással jelölök meg (ami a dolgozat 98%-át tenné ki, mert logikus, hogy én források alapján fogom megismerni), akkor mi értelme az egyéni szakdolgozatnak? Meg eddig azt gondoltam, hogy az egésznek az a lényege, hogy olvasol sok szakirodalmat, megérted a lényegét és a saját szavaiddal átfogalmazod, de ez is plágium. De akkor honnan a kisujjamból szopjam ki? Mondani szokták, hogy a szakdolgozat lényege, hogy egyéni gondolatokkal egészítsük ki némi forrásmegjelöléssel. De könyörgöm! Amit egyszer már tökéletesen kidolgoztak és több millió ember használ folyamatosan (szoftver, annak funkciói és dokumentációja) azt hogy tudná továbbfejleszteni egy szerencsétlen egyetemista? Már csak pár tárgyam van hátra az abszolváláshoz, de a szakdogába még bele sem kezdtem és esküszöm, jobban remeg a gyomrom ha csak rágondolok, hogy el kellene most kezdenem, mint amikor a legdurvább tárgyakból vizsgáztam. Félek, hogy ezen fog bukni a diplomám és tanulhattam 6 évet feleslegesen. A legdurvább az egészben, hogy simán elmeszelhetnek plagizálás vádjával úgy is, hogy naiv h***egyerekként nem is volt célom copyzni vagy esetleg észre sem vettem, hogy másoltam néhány helyen. Valami pozitívat mondjatok légyszi és segítsetek, mert kezdek belebetegedni! :(

2018. dec. 24. 13:19
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
54%
En is elmondanam ezt a konzulensnek, mert ebbe igy feleslegesen olnel idot es energiat, nem fogadnak el.
2018. dec. 24. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:

#10: Jövő tavaszig kellene elkészíteni (persze ha most nem csúszok még1 félévet). Témaváltást feleslegesnek érzem, mert alapvetően nincs egyéb érdeklődési területem (ezt is csak a legkisebb rosszként választottam, mert muszáj) és a jelenlegi talán még gyakorlatorientáltabbnak számít a többihez viszonyítva.


De lenne még néhány nagyon fontos kérdésem:

* Csak angol szakirodalomra tudok hagyatkozni, mert magyar nem nagyon van ezzel kapcsolatban (témavezetőm is angol könyvet ajánlott). Ha lefordítás után írok olyan gondolatokat, amelyek részben kapcsolódnak a könyvben elhangzottakhoz, azt is ki tudják szűrni?

* Ha fél oldalon keresztül van egy jellemzés a szoftver egy menüpontjáról/lehetőségéről és én 1-2 mondatban rövidítve leírom, hogy az mire jó, azt is hivatkozni kell?

* Online tutorial videó anyagot (udemy) milyen formában tudok felhasználni szakdogához (kell-e hivatkozni vagy sem, meg hogyan stb.)?

* Ha példákon keresztül ismertetem a könyvben leírtakat és az alapján írok magyarázatot, akkor is kell-e hivatkozás vagy az már az én munkám?


Amúgy szerintem nevetséges ez az egész "plágiumkövetelményesdi", mert alapvetően nagyon szűk az a határ ami elválasztja a szándékos plagizálást a véletlen plagizálástól. Például honnan tudjam, hogy egy megszerzett ismeretem konkrétan a könyvből jött vagy a szoftverrel való ismerkedés során jöttem rá? Hülye példa: Szakkönyv alapján tudomásod lehet arról, hogy office Word-ben, hogy kell dőlt betűvel aláhúzni szöveget (ez esetben kell forráshivatkozás) meg magad is rájöhetsz, hogy kell (és akkor honnan tudják, hogy magad jöttél rá és nem könyvből). Na jó lehet elkalandoztam, de olyan ez a szakdolgozat, mint az orosz rulett.

2018. dec. 24. 17:07
 13/21 anonim ***** válasza:
100%

1. Hogyha nem irod ki, hogy honnan jottek azok a gondolatok, mi inspiralta oket, az problema lehet, igen. Amugy is ajanlott sokszor szakirodalmakra utalni, mert ertekelesnel ez is szempont, hogy mennyire ismered a területhez tartozo szakirodalmat.


2. Ha nem hivatkozod le, az plagium, hiszen nem a sajat gondolataidat irod le, hanem valami mast tomoritve.


3. Termeszetesen le kell hivatkozni, hiszen felhasznaltad. Alkotot, nevet/cimet, datumot, linket, eleres idejet kell kiirnod.


4. Ha leirod, hogy mi ihlette (es utana hogy ezt az adott anyagot hol lehet elerni) a gondolataidat, ugy nem lehet baj. İlyen magyarazatoknal erre amugy is szukseg van.


"Például honnan tudjam, hogy egy megszerzett ismeretem konkrétan a könyvből jött vagy a szoftverrel való ismerkedés során jöttem rá?" - ilyesmi elkerülesere kell szakirodalmi elemzest vagy kisebb jegyzeteket kesziteni, illetve minden esetben levezetni, hogy mi alapjan jutottal el egy-egy megallapitas leirasahoz.

2018. dec. 24. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:

Köszi, akkor ha jól értelmeztem az eddigieket: inkább ahhoz is írjak oda forráshivatkozást, amiről nem vagyok benne biztos, hogy az én gondolatom vagy sem és akkor tuti nem lesz plágium. Ez jó megoldás?

És jön talán a legfontosabb kérdésem (bocsi csak még utoljára):

* A forráshivatkozást lényegében hogyan kell csinálni? Tegyük fel, van egy 500 oldalas könyvem és most írom az 5.2-es fejezetet, ami a delfinek emésztőrendszerét hivatott bemutatni (nem röhög csak egy példa). Másfél oldalon keresztül írok erről és minden tudásanyagot egy könyvből vettem, de próbálom saját szavaimmal megfogalmazni. Ebben az esetben elég akkor a fejezet végén indexelni ( [1] ), vagy minden egyes mondat után kell hivatkozni, hogy azt az x mondatot a könyv melyik részéből szedtem? Tudjátok, erre gondolok: blablabla[1] majd a szakdoga végén feltüntetem a források oldalán: "John Smith: A delfinek A-tól Z-ig" [1] .

2018. dec. 24. 18:20
 15/21 anonim ***** válasza:
Nalunk ugy kell, hogy "szoveg szoveg szoveg amit hivatkoznod kell - kis szam a "kell" szonal, igy megjelenik labjegyzetben, majd a labjegyzetben beirod a hivatkozast a valasztott hivatkozasi formatumban (hogy melyik stilust valasztod ez rajtad all, de csak egy fajta hivatkozasi stilust hasznalj akkor). Ezt kovetoen pedig a dolgozat vegen egy irodalomjegyzetben osszegyujtod az osszes hivatkozott irodalmat abc sorrendben (szerzok neve alapjan lesz a sorrend).
2018. dec. 24. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
77%
Ott kell hivatkoznod, ahol az adott gondolat veget er. Arra ügyelj hogy ha valaki ranez a hivatkozasodra, akkor abbol pontosan ki kell derülnie, hogy az adott konyvet hol kell kinyitnia, hogy megtalalja a vonatkozo reszt. İlletve pedig kulonbozo hivatkozasi szabalyok vannak konyvekre cikkekre internetrol letoltott cikkekre stb.
2018. dec. 24. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
Ismerősöm amikor írta a szakdogáját, akkor angol irodalomból dolgozott és azt mondta voltak olyan helyek ahol feltüntette az angol szakirodalmat, hogy honnan szedte, de ő simán lefordította és ugyan azt leírta csak magyarul és nem volt belőle problémája. Másik ismerősöm azt mondta, mert ő is olyan témával dolgozik amiből nem nagyon van magyar irodalom, hogy a konzulense mondta neki azt, hogy mivel az angol könyv még nincs lefordítva így hivatkozhat rá úgy, hogy ő fordította a sorokat és mint "saját fordítás lehivatkozva hogy honnan fordította elfogadják elvileg.
2018. dec. 24. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:

1. A "plágiumosdi" nem h*lyeség, ennek a jelentőségét a szakdolgozat kapujában már érezni kellene, és nem nyűgként felfogni.

2. A szakdolgozat kísárlates / saját rész nélkül is lehet értékes munka, akkor is, ha csak annyit teszel, hogy kritikusan szintetizálod a különböző szakirodalmakat.

3. Azt, hogy hogyan hivatkozz, a tanszéki / kari / egyetemi szabályzatban kell megnézni, mert többféle hivatkozási rendszer van (nálunk pl. tanszékenként változott az elvárás). Természetesen mindenre hivatkozni kell, és ennek örülni kellene, mert a több hivatkozás növeli a dolgozat értékét.

4. Nálam volt olyan, hogy egy 1,5 oldalas fejezet egy könyv alapján volt, ott én ezt a fejezet elejére írtam, hogy az adott szakirodalom hiánypótló, és jelentősége miatt ezt a fejezetet XY (évszám) munkája alapján állítottam össze - akkori szabályok szerint azon a tanszéken azt elfogadták, tehát ez is lehetséges módszer, de hogy nálatok is működne-e, annak utána kell nézned.

5. Ha példákon keresztül kell bemutatnod, akkor simán tehetsz bele új munkát: kitalálsz 2-3 példát, közben pedig kritikailag elemzed a szoftver előnyeit és hátrányait, pl. javaslatot teszel új funkciókra.

2018. dec. 25. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 A kérdező kommentje:

#18: "kritikailag elemzed a szoftver előnyeit és hátrányait, pl. javaslatot teszel új funkciókra"


Amit több millió egyéni és céges felhasználó súlyos licencért használ és egy komplex fejlesztőgárda dolgozik azon, hogy tökéletesen kielégítsen minden igényt, majd arra a szoftverre fogok én új javaslatokat tenni... Ne röhögtess. :D


Ettől függetlenül köszönöm mindenki véleményét. Majd írok akkor valamit a vizsgaidőszakban, ha nem más a 99%-át lehivatkozom 5 soronként és majd mond valamit a témavezetőm, mert jelen pillanatban max kopizni tudok és totál 0 a kreativitásom. Az is k***a nagy gond nekem, hogy eddig 2 szakirodalmat találtam a témában + a hivatalos honlap (néhány tutorial video, fórum meg "about us" leírás). Aztán ennyi.

2018. dec. 25. 11:40
 20/21 anonim ***** válasza:
Hát őszintén irigyellek, ha szerinted van tökéletes szoftver. Amiken én eddig dolgoztam, azok sosem voltak tökéletesek. Jók voltak, de mindig lehet rajtuk javítani. De ha neked az szimpatikusabb, akkor ülj, siránkozz és csússz!
2018. dec. 25. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!