Mi segíthet az irodalomóra elfogadásában?
Számomra az irodalom sohasem volt egy kedvelt tantárgy. Én soha nem tudtam átélni egy vers szépségét, racionálisan állok hozzá a dolgokhoz. Engem nem gyönyörködtett el az, hogy a sokadik költő is párhuzamba hozza az Őszt az élet végével vagy az, hogy az életet, mint egy utazást mutatja be. Ebből következőleg számomra nehéz egy verset elemezni, mivel nem tudom átélni a verset. Így nekem nem marad más lehetőség, mint bemagolni, hogy mit „gondolt” a költő. Szintén nem tudom elfogadni, hogy úgy tanuljuk, hogy a költő azt gondolta… Arany János az egyik versének elemzése mellé odaírta: „Gondolta a fene”. Lehet, hogy a költő a versét már úgy írta, hogy megfeleljen a normáknak és ezért használnak már rongyosra koptatott metaforákat pl.: évszakok, utazás, galamb, stb. Hiszen ők is csak emberek nekik is meg kellet élni valamiből és ezt így tudták biztosítani.
Külön fájó pont nekem, hogy a Mario és a varázslót 3 órán keresztül olvastam szenvedve. Én azt várom egy műtől, hogy örömöt okozzon. Számomra nem szórakoztatók az olyan művek, amelyeknek nincs történése és metaforikusan akarnak valamit elmondani. Ez fakadhat a fent említett dolgokból. Nehezen elolvastam a művet több órát ráfordítottam, tartalmát tudtam, de a belebeszélés hiányos tudása miatt, mégis rossz jegyet (3) kaptam.
Továbbá az is zavar, hogy megtanuljuk az életrajzát olyan embereknek, mint pl.: Lermontov, Verlaine, Dosztojevszkij, Ady Endre, Babits Mihály, stb., de semmit nem tudunk olyan nagy magyarokról mint: Semmelweis Ignác, Teller Ede, Szentgyörgyi Albert és akkor még Kubala Lászlót nem is említettem. Nekem ezt nehéz elfogadnom. Arról nem is beszélve, hogy a költők többsége nagyon negatív hangvételben fogalmaz, mely a hangulatomat is elrontja. Nagyon kevés az olyan művet veszünk órán, aminek a végkimenetele pozitív. Rossz érzés úgy bemenni irodalomórára, hogy már előre látom, hogy a negatív hangvételű művek el fogják rontani a hangulatomat.
Érettségiző matekosként több időt töltöttem idén irodalom tanulással, mint matek, fizika és informatika tanulással összesen. Villamosmérnök szeretnék lenni és nem látom miben fog segíteni az egyetemi tanulmányaiban az irodalom. Racionális emberként szeretem előre látni, hogy a dolgoknak mi lesz a haszna a jövőben. Nem szeretek feleslegesen időt fordítani olyan dolgokra, amiknek nem tudom, hogy mi lesz a haszna. (Történelemmel kapcsolatban is hasonló az érzésem). Továbbá én a jövőre próbálok felkészülni, az irodalomban nem látom, hogy előre vihetné az emberiséget. Pont azért szeretnék villamosmérnök lenni, hogy az emberiséget előre mozdíthassam, fejlődést keresem mindenben.
Ezek az én meglátásaim. Örülnék, ha valaki logikus ellenérveket tudna felhozni a felvetéseimre, mert így elég nehéz ez számomra, hogy csak aggályaim vannak a tantárggyal kapcsolatban. Szívesen venném magyartanárok válaszát!
"Racionális emberként szeretem előre látni, hogy a dolgoknak mi lesz a haszna a jövőben. Nem szeretek feleslegesen időt fordítani olyan dolgokra, amiknek nem tudom, hogy mi lesz a haszna. (Történelemmel kapcsolatban is hasonló az érzésem). Továbbá én a jövőre próbálok felkészülni, az irodalomban nem látom, hogy előre vihetné az emberiséget. Pont azért szeretnék villamosmérnök lenni, hogy az emberiséget előre mozdíthassam, fejlődést keresem mindenben."
Mi az, hogy fejlődés, előre mozdítás? Magyarázd el, hogy mivel fejlettebb, boldogabb az ember, hogy most már ismeri a televíziót, számítógépet, gépkocsit stb stb? Semmi szüksége ezekre, csak már megszokta a fogyasztói társadalomban és nem tudna nélküle élni. Egy bizonyos felsőbb kör érdekét szolgálja csak, hogy minél több pénzt akaszhassanak le és minél jobban befolyásuk alá vonhassák az embereket, ha már pl vallási dolgokkal nem lehet, mint régebben.
Az irodalom, történelem, művészetek nagyon fontosak, megadják az élet sava-borsát.
Szia! Az általad leírtak nagy részével egyet tudok érteni, sőt, hasonló képpen vélekedek én is, hozzám a természettudományos tantárgyak állnak közel, a magyar és a töri nekem is gyenge pontom, sőt a törit egyenesen unalmasnak tartom, számomra nem logikus, így a megtanulása is egy szenvedés összehasonlítva a biológiával vagy a kémiával.
Egyszer nyelvvizsgán fel is tették nekem ezt a kérdést, hogy melyik tantárgyat kedvelem kevésbé, és a töri ellen az az érvem szólt, hogy miért foglalkozunk ennyit a múlttal, mikor a jövő sokkal izgalmasabb és én is inkább ezzel szeretnék foglalkozni.
A kulcs szerintem mégis az, hogy nyitottnak kell maradni. Az osztályomon belül is gyakran vita tárgya lesz, ahogy a magyar faktosok hangosan mondják matekon hogy “erre mégis mi szükség az életben” mi meg persze visszavágunk, hogy “ mert a verselemzés az olyan marhára létfontosságú”.
Amennyiben valóban racionálisan tudsz gondolkozni valamennyi helyzetről, akkor ezze kapcsolatban is be kell, hogy lásd, minden tantárgyban van olyan ami fölösleges és minden tantárgyban van olyan ami mégis csak kell. A magyar írásbeli érettségire gyakorlatilag ugye nem is lehet készülni, ha 4 éven át oda-odafigyelgettél órán, akkor ragadt rád ez-ez, szerves része a dolognak szövgértés, ami azért lássuk be tényleg fontos. Más tantárgyak is már a szövegértésre mennek rá, akár a matek, a kémia, vagy a biosz, hiszen miért fogalmaznak meg egy feldatot fél oldalon át mikor valószínűleg 2 sorban is meg tudták volna adni ugyan azt az adatmennyiséget? Pontosan azért hogy a szövegértési konpetenciádat mérjék.
A magyar órán tanultak egy része pedig valahol be kell látni, hogy az alap műveltség részét képezik, tökmindegy, hogy villamosmérnök, informatikus vagy bármi más egyéb is leszel, alapvető dolgokat a magyar irodalomból illik tudni, a közep szintű magyar érettségi pedig olyan veszettűl nem mutat ezen túl. Ha szereted, ha nem amit tanulsz, a szóbeli tételeket egy reál és egy humán beállítottságú gyerek is ugyan úgy csak magolnk tudja.
Szerintem fuss úgy neki ennem az egész érettségi dolognak, hogy most az egyszer utoljára megerőlteted magad és utána ha nem akarsz soha többet nem kell majd egy Adyt vagy egy Babitsot olvasnod!
Tudom nem fedtem le a kérdésed minden részét, de remélem azért tudtam információval szolgálni!:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!