ELTE TTK Matematika BSc alapszakon a tantervi háló alapján lehet választani az Analízis 1-2 és a Kalkulus 1-2 + Analízis megalapozása között. Honnan lehet tudni mi a pontos különbség?
Kifejtve:
Mi a pontos különbség a két irány között? Egyik nehezebb, másik könnyebb de végső soron ugyanazt tanulják, vagy tematikában/oktatás minőségében is van különbség? Egyáltalán mi a különbség a "kalkulus" és az "analízis" fogalmak/szavak között?
Nem világos, kinek melyiket lehet/érdemes választani és ezt honnan kellene tudnia. Ennek eldöntése hogy történik? Hogy működik ez az első félévüket megkezdőknél? Egyből választanak nekik, vagy előre kell tudni dönteni? Menet közben meg lehet változtatni a döntést?
Az analízis megalapozása hogyan egészíti ki a kalkulust?
Alapvetően a kalkulus + elemi matekot a kevésbé felkészült hallgatóknak ajánlják, idén ha jól tudom kb. 10 százaléka jár oda a diákoknak. Kevésbé mélyen tárgyalják az anyagot, kevésbé támaszkodnak a középiskolás ismeretekre (mert hogy az oda járók jellemzően kevésbé jó gimiből jönnek). Az analízis alapvető fogalmainak megértésére több időt hagynak. Az elemi matekon lényegében felzárkóztatás folyik, ha jól tudom. Tény, hogy egyes diákok sokkal gyengébb tudással jönnek, aminek a nagyon alacsony felvételi pontszám az oka. Ez persze nem jelenti azt, hogy ha valaki kalkulusra jár, akkor később nem lehet jó matematikus, de azért kevésbé jellemző. Elméleti matematikus szakirányt ritkán választják később (az nagyon nehéz).
Az elnevezésen nem kell rágódni, valahogy meg kell különböztetni őket, mert adminisztratíve különböző kurzusok, bár az anyag egybevág. A calculus angol szó kb. analízist jelent.
Ha valaki jól tudja az érettségi anyagot, akkor érdemes az analízist választania, mert ott többet tud tanulni. Mindenki eldöntheti, hogy melyikre szeretne járni, de mindenkinek a saját érdeke, hogy a neki valót válassza. Van év elején az elsőéveseknek egy szintfelmérő (közép és emelt érettségi között van a nehézsége szerintem), ha valaki azt nem teljesíti elég jól, 60 százalékra (de mondom, elég könnyű, ha valaki matematikus akar lenni, tudnia kéne teljesíteni), akkor +1 tárgyat fel kell vennie, ahol középsulis anyagot vesznek csak. Nekik inkább a kalkulust ajánlják.
Tárgyfelvételkor kell dönteni, ez szeptember második hete kb, a szintfelmérő még ez előtt van. Év közben már nem lehet váltani a kettő között, úgyhogy ezt érdemes meggondolni, az első évben elég sokan megbuknak analízisből, bár nem tudom a kalkulus vizsga mennyivel könnyebb. Az analízis megalapozása a kalkulus folytatása, csak más a neve.
Azért, aki komolyabban gondolja a matekot, az inkább elmegy analízisre szerintem.
előző vagyok:
szóval kalkuloson és analízisen ugyanazt a tudományágat tanulják, csak máshogy, más mélységben, máshol kezdik a dolgokat, más sebességben tanulnak.
Az analízis irányon azon van a hangsúly, hogy minél, mélyebb és pontosabb legyen az elméleti alapozás, első sorban azok számára, akiknek az analízis ezen része (intergrálás, deriválás, határérték, etc) eszköz lesz a később tanulmányokhoz, kutatáshoz.
Kalkulus sokkal gyakorlatibb szemlélettel fut. Persze itt is tudni kell az elméletet, de a hangsúly azon van, hogy tanuljunk emg rendesen integrálni, deriválni, határértéket számolni, stb.
Persze ez nem jelenti azt, hogy aki analízisre jár, annak gondot kell okozzon egy összetett függvény deriválása, vagy a kalkulusra járók ne ismernék a L'Hospital szabály bizonyítását.
Általában annak ajánlják a kalkulust, aki már ekkor tudja, hogy az elező szakirányra szeretne menni, illetve akik gimnázium alatt nem tanultak analízis, vagy komoly gondjai voltak vele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!