Megéri gyógytornásznak tanulni? Lenne néhány kérdésem lentebb.
Szívem szerint szinkronúszó edző lennék, de az több okból nem fog tudni megvalósulni. (Az majd még odébb lesz vagy majd visszatérek a sporthoz egyetem alatt). E mellett még a gyógytornászságon gondolkodtam már egy jó ideje. Ezt teljesen tudnám csinálni, mert a mozgás, a sport, a másokon való segítés nagyon közel áll hozzám. A biológiát is szeretem, könnyen tanulom is, bár ez még nem olyan nehéz/ tömény anyag, mint az egyetemen. Nem félek attól, hogy másoknak kell megtanítanom a feladatok helyes végrehajtását, meg attól sem, nem büdös a munka. Van bennem egy vágy, hogy másokon segítsek, hogy könnyebbé, jobbá segítsem az életüket. (Igen ez most furcsán hangzott) Ezt az edzős és gyógytornaszos dolog már 1,5 éve eszembe jutott, sokszor elgondolkoztam rajta, meg azon, hogy mi mást ha nem valamelyiket, de mindig ide jöttem vissza. Még van kb 2,5-3 évem az érettségiig, most még csak a terveimet tűzöm ki magam elé. Már olvastam sokat a szakmáról és minden velejáróról, hogy hol képeznek, merre lehet utána elhelyezkedni, meg lehetne élni belőle...
1, Melyik egyetemen éri meg a legjobban tanulni? Gondlom az összes helyen kb ugyan azt adják át tudásban és gyakorlatban is, de mégis mondjuk egy állásinterjún késöbb számítani fog egy kicsit, hogy hol tanultunk nem? A felvételi pont végülis rangsorolja az iskolákat minőség szerint?
2, Ha lediplomáznék és mondjuk fizioterapeutának még csinàlnék egy mesterképzést könnyebben találnék itthon vagy külföldön állást? És ugyan így a ha mondjuk a komplex rehabilitációt csinálnám meg? Vagy akár mindkettőt. (Tudom még távol van)
3, És valamennyire az előzőhöz kapcsolódik, hogy akár a BSc-s diplomával vagy az MSc-sekkel kórházakban, magánpraxisban, gyógy- és rehabilitációsközpontban, esetleg wellnesfürdőkben keresnek ilyen szakembereket? Egyáltalán itthon szükség van/ esetleg lesz 7-8 év múlva erre a szakmára? Tudom ezek nem túl egyszerű kérdések, meg ki tudja mi lesz sok év múlva.
Tetszik, ahogy elképzeled a jövődet.
Szerintem megéri gyógytornásznak tanulni. Talán egyre nagyobb szükség lesz rájuk. Ahogyan írod: kórházak, fürdők, wellnesstermek, rehabilitációs központok stb. igénylik őket, akárcsak a masszőröket is.
A kérdéseidre konkrét választ nem tudok adni
Szia!
Gyógytornász vagyok és szeretnék röviden válaszolni a kérdéseidre.
1. Szerintem teljesen mindegy melyik egyetemen tanulsz, az állásinterjúk során sosem kérdezik meg, hogy hol végeztél.
2. Jelenleg Magyarországon nem sok értelme van a fizioterápia mesterképzésnek, maximum akkor, ha szeretnél kutatással foglalkozni, ugyanis ezt kötelező elvégezni ahhoz, ha phd-zni szeretnél. Ha könnyebben szeretnél állást találni, akkor ne az állami oktatáson belül gondolkodj, hanem a szakmai továbbképzéseken. Ezek rengeteget hozzá tudnak adni a tudásodhoz, és jóval értékesebbé is tesznek az álláspiacon, viszont ezek a tanfolyamok nem olcsóak, komoly pénzbe kerül az elvégzésük a hasznos képzéseknek. Ugyanakkor a legjobb befektetés amit csinálhat az ember, az a saját maga fejlesztése.
3. Gyógytornászként főleg kórházakban és rehabilitációs intézményekben lehet főleg elhelyezkedni. Ha szeretnél egyéni vállalkozóként dolgozni, ahhoz két év szakmai tapasztalat szükséges. Szerintem szükség van ezekre a szakemberekre, az már más kérdés, hogy akinek szüksége lenne rá, az tudja-e magáról, és hajlandó-e részt venni olyan terápián, ahol neki is dolgoznia kell a gyógyulásért. Nem egy masszázs, ahol passzív résztvevője vagy a kezelésnek. Ezért kevésbé népszerű a gyógytorna, mert itt valóban tenni kell a kezelőnek és a kezeltnek is azért, hogy javulás következzen be. Az emberek pedig a "csodaszerekhez", pirulákhoz és táltosokhoz előbb fordulnak, ahol varázsütésre megszűnhet a problémájuk. Sajnos ez ritkábban következik be.
Továbbá azt is tudnod kell, hogy ha nagyon sok pénzt szeretnél keresni, akkor rossz szakmát választasz. Tudom, hogy ezt nem kérdezted, de a teljes képhez ez is hozzátartozik. Ezt nem a pénzért csinálja az ember, hanem azért hogy segíthessen másokon. Rengeteg pénzbe kerül az önfejlesztés, és az állami egészségügyi szektorban nem igazán fizetik meg semelyik egészségügyi szakdolgozót. A magánvállalkozáshoz pedig rengeteg munka, szakértelem és marketing kell, hogy fel tudd építeni. Nem mondom, hogy lehetetlen belőle megélni, de ezt a szakmát senki sem azért választja, hogy ebből legyen gazdag. Arra ott van a gazdasági és az informatikai szektor. Viszont azt az érzést, amikor másokon tudsz segíteni, azt kevés másik szakmában kaphatod meg. Sosem éreztem még úgy, hogy ne lenne értelme a munkámnak, és ez nagyon jó érzés.
3-as köszönöm szépen a választ, elég jól összeszedted.
Igen tudom, hogy az állami helyeken dolgozó gyógytornászok nem keresnek valami jól, előszőr is nem a pénz a leglényegesebb dolog (bár jó lenne megélni valamiből), amit te is leírtál, hogy a másokon való segíteni akarás. Na ez bennem teljesen megvan, így voltam “edző/mentor” is míg szinkronúsztam, mert a kicsi kezdő lányok egy full nulla tudású egyetemista csajra lettek bízva akinek semmiköze sem volt a szinkronúszáshoz, míg az edzőnk cseszett a lányokra. Elég sokan is voltak én meg már 7 éve csináltam így jól jött mindenkinek a segítség, én meg örültem, hogy tudtam segíteni (elég eredményesen).
Néztem milyen munkacsoprtok vannak, ami elég régóta érdekel az a hippoterápia, illetve ezt pontosan nem tudom mi a neve és hogy kimondottan van-e ilyen, de sport vagy a hétköznapi életben szerzett sérülések utáni rehabilitáció is érdekelne, vagy akár kisgyerekekkel is szívesen foglalkoznék. Viszont nem tudom mennyire lenne kereslet hippoterápiára. Azt is néztem, hogy több féle módszer van, de még ez is odébb van, mint az egyetem.
Fentebb írtad, hogy a fizioterápia MSc fölösleges, ez ugyan úgy van a komplex rehabilitációval is? Illetve, ha nem vagyok indiszkrét megkérdezhetem, hogy te melyik egyetemen végeztél és milyennek élted meg a tanulást, a gyakorlatokat, milyenek voltak a tantárgyak és mennyire voltak nehezek, illetve myen könnyen tudtál elhelyezkedni?
Nem tudom elképzelni, hogy én valamikor külföldre menjek, de mennyire van ott kereslet a gyógytornászokra? És egy külföldről hazatérő elöbb kapna állást itthon? (Tudom ezeket megint csak nehéz megválaszolni, de előre is köszönöm)
A 3-as válaszoló, igen jól lefedte az összes kérdésedet, csak néhány dologgal egészíteném ki, saját véleményem alapján.
Az egyetemeket nem igazán különböztetik meg a munkáltatók, azonban tanulás és gyakorlat szempontjából nagy különbségek vannak. Sőt a gyakorlatokat tekintve akár egy egyetemen belül is totál mást kaphatsz, mint a szaktársaid, attól függően hogy kinek van szerencséje.
A fizetéssel kapcsolatban viszont nem vagyok ennyire borúlátó. Pályakezdőként is sok lehetőséged van "fizetés kiegészítésre", ha pedig már kellő tapasztalatod és hasznos továbbképzéseid vannak, csak rajtad áll a világ. Meglehet, hogy néha napi 8 óránál többet kell dolgoznod, de ha nem sajnálod rá az időt és energiát akkor igen jó pénzt tudsz keresni.
Én vagyok a 3. válaszoló.
5.-nek szeretném mondani, hogy igen, valóban lehet vele keresni is, ha igazán jó vagy, és elég képzett is, valamint értesz a marketinghez is. Én csak arra akartam rávilágítani, hogy közalkalmazottként nem szabad túl sokra számítani.
A hippoterápia eléggé rétegterápia, és ahhoz külön továbbképzést kell végezni a diploma után. Szerintem nem keresik olyan sokan ezt a terápiás lehetőséget, és úgy gondolom, hogy a jelenlegi szakemberek lefedik a piacot. De ennek ellenére, ha te ezzel szeretnél foglalkozni, és igazán érdekel, akkor ez ne gátoljon meg benne.
A sportsérülések kezelését ideális esetben a főiskolán tanultak alapján is el tudod végezni. Ezen felül viszont ebben a témában is van rengeteg továbbképzés. Ezzel talán érdemes foglalkozni, de a legtöbb gyógytornász ilyenfajta munkára vágyik, szóval valamivel ki kell tudnod emelkedni közülük.
Én az egyetem alatt kezdtem el érdeklődni a tanfolyamok iránt, megkérdeztem az oktatóimat, hogy mit tartanak hasznosnak, és kiválogattam azokat, amik hozzám közel állnak. Ez majd úgyis a gyakorlati időd alatt fog kialakulni, hogy melyik terület ami érdekel téged.
A komplex rehabilitációt nem ismerem, mint képzést, de bármilyen msc-t feleslegesnek tartok gyógytornászként. Ezeken a képzéseken is egy csomó tölteléktantárgy van, és nagyon minimális a gyakorlati hasznuk. Továbbra is csak akkor tudom ajánlani az msc-t, ha szeretnél doktorit vagy kutatással foglalkozni.
Én a PTE ETK-n végeztem, és meg voltam vele elégedve. Nagyon jó tanáraim voltak, és sokat tanultam tőlük. Mostanra viszont a Bsc-n sok olyan oktató van, akik egyből a diploma után maradtak oktatni, bármilyen szakmai tapasztalat nélkül. Ez így kicsit ront a színvonalon, nem tudom a többi egyetem milyen a helyzet ezen a téren. A budapesti SE gyógytornász képzéséről is hallottam már jókat.
A tanulás része nekem jól ment, de voltak azért, akik küszködtek vele. Voltak nehezebb tantárgyak is, de egyik sem volt teljesíthetetlen. Engem mindig is nagyon érdekelt az anatómia és a mozgás is. Volt ezzel kapcsolatos előképzettségem is, így már eleve előnnyel indultam. Ezenkívül ott volt még motivációnak az, hogy ha nem kaptam volna tanulmányi ösztöndíjat, akkor nem lett volna pénzem elvégezni az egyetemet. Ezenkívül folytattam tudományos diákköri tevékenységet is a tanulmányaim alatt.
A gyakorlatok jók voltak, de azért volt egy-két olyan terület, amit már akkor eldöntöttem, hogy nem fogok olyan helyen dolgozni (pulmonológia, geriátria például).
Az elhelyezkedés körülbelül 2 hónappal a diplomám megszerzése után sikerült, egy kis rehabilitációs központban, a közalkalmazottinál alacsonyabb bérért. Ugye 2 év gyakorlat kell a saját vállalkozás nyitásához, azt letöltöttem ott. Nem a pénz miatt hagytam ott őket végül, hanem mert nagyon bizonytalanná vált a megmaradásuk helyzete. És azt nem kockáztathattam meg, hogy egyszer csak bezár, és ott maradok munka nélkül. Így jelenleg egyéni vállalkozásom van, amihez azért kellenek marketinges és közgazdasági alapismeretek is.
Külföldön van kereslet gyógytornászokra, de ott is sokat számít az, hogy milyen továbbképzéseid vannak. Főleg Ausztria, Svájc, Németország, Franciaország népszerű az itthoni gyógytornászoknak munkavállalás szempontjából. Ez viszont a diploma honosításával jár, ami néhány helyen kissé bonyolult folyamat.
Saját véleményem az, hogy nem lényeges az, hogy külföldön dolgoztál-e vagy nem munkaszerzés szempontjából, az számít, hogy mit tudsz. Milyen technikákat ismertél meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!