Miért mondják azt az emberek, hogy egy orvosnál nem számít, hogy hol végzett, hanem az eredmények alapján ismerik el szakmán belül?
Itt van pl Prof. Horváth Ildikó tüdőgyógyász, aki egészségügyi államtitkár lett. Mondhatjuk, hogy kihozta a szakmájából a maximumot, eü államtitkár, illetve egyetemi tanári cím. Nagyon sokat elért, de ezek szerint még a professzorok között is számít, hogy hol végzett adott orvos? Gondolom, ezért tartották fontosnak kiemelni a cikkben, mert professzori szinten sem mindegy, hogy ki hol szerezte évtizedekkel korábban a diplomáját.
De akkor miért hazudnak, miért nem lehet kimondani, hogy a Semmelweis diploma behozhatatlan előnyt jelent az orvosi szakmába, illetve, hogy egy vidéki diplomás orvos hiába lesz akár egyetemi professzor, sose lesz olyan tekintélye orvosként, mint bárkinek, aki a SOTE-n végzett?
Komolyan nem értem. Egy egyetemi tanárnál (professzornál), akit most neveztek ki eü-i államtitkárnak, tényleg még számít az, vagy tesz hozzá az eredményeihez, hogy hol szerezte a diplomáját? Ezen a szinten sem törpül el az asztalra eddig letett eredményei mellett, hogy hol végzett?
Bár én azon a véleményen vagyok, hogy már a rezidensnél is mindegy, hogy hol végzett, mert a SOTE-ról is kerülnek ki kutyaütő orvosok és kiváló szakemberek is, és ugyanígy a másik háromról is, mind szakmailag, mind emberileg. Viszont tudom, hogy ezzel sokan nincsenek így, és sokan gondolják, hogy egy SOTE-diplomás rezidens képzettebb, mint aki máshol végzett az országban, bár 6 éve a vércukormérős doktornő pont SOTE-n végzett SCL. Ennek ellenére még egy professzornál is fontosnak tartják kiemelni a végzés helyét.. Mintha így többet érne, amit a professzorasszony elért a szakmában, mintha mondjuk Debrecenben, Pécsen vagy Szegeden végzett volna.
TÖKMINDEGY hol végzel. Minden egyes képzésre igaz ez. Csak az számít, hogy tudod-e amit tudni kell, és a képzésen felül mit tettél hozzá a tudásodhoz. A munkáltatód az érdekli, hogy mennyit termelsz, milyen a személyes hasznossági görbéd (orvosok esetében a termelés legyen az, hogy hány beteget tud ellátni adott idő alatt) mert ugyebár ki is kellene téged fizetni a hónap végén.
Valójában senkit az égvilágon nem érdekel a szakmabelieknél, hogy ki hol végzett. Kollegaként kell a másikra tekinteni, mert máshogy nem megy a csapatmunka. A kis fiatal egyetemisták hangoztatják ki hol tanul, mert ebben lelik egyedül örömüket, hogy van másokat fikázni valamiért.
Azok csinálnak presztízskérdést abból, hogy hol végeztek, akik amúgy kifejezetten rosszak, vagy nagyon átlagosak a szakmájukban. Mert ugyebár ha már a saját tudásommal kitűnni nem tudok, akkor a neves professzorok meg sikeres hallgatók által az egyetemnek kiharcolt hírnévből próbálok megélni. Csak aztán előbb-utóbb kiderül, hogy nem is ért az illető annyira a szakmájához.
„Miért mondják azt az emberek, hogy egy orvosnál nem számít, hogy hol végzett, hanem az eredmények alapján ismerik el szakmán belül?”
Mert így van.
„Itt van pl Prof. Horváth Ildikó tüdőgyógyász, aki egészségügyi államtitkár lett. Mondhatjuk, hogy kihozta a szakmájából a maximumot, eü államtitkár...”
Erre én nem lennék büszke a helyében. Ma már nem azért lesz valaki államtitkár, mert olyan jó a szakmájában, hanem mert megfelelő a Párt számára.
Egyébként is gyerekes dolog egyetlen kiragadott (ráadásul rossz) példa alapján az általános jelenségre következtetni. És már a múltkor sem jött össze:
https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__magya..
Meg ha már államtitkár, akkor miért nem miniszter? A minisztereket egyébként szintén nem rátermettség alapján válogatják... Tessék, az elmúlt 20 év orvosi diplomás eü.-vel foglalkozó miniszterei:
Kásler pl. a SZOTE-n végzett, ahogy mondod is. Jé, Szegeden végzett orvos is lehet miniszter? Ki hitte volna... Mindazonáltal ő sem rátermett.
Balog Zoltán nem orvos, őt most hagyjuk.
Réthelyi Miklós a POTE-n végzett. Ő sem volt SOTE-s.
Székely Tamás, Horváth Ágnes a SOTE-n végzett. Emlékszünk még arra az ámokfutásra, amit Horváth Ágnes művelt?
Molnár Lajos a DOTE-n végzett. Rá is emlékszünk szerintem...
Rácz Jenő POTE-n.
Kökény Mihály, Cehák Judit és Mikola István a SOTE-n.
Gógl Árpád a POTE-n.
Nem látom a nagy SOTE-túlsúlyt, amit sugallni szeretnél. Meg sajnos a kiemelkedő egyéniséget sem látom köztük, aki felvirágoztatta volna az egészségügyet. Pedig azoktól, akik a SOTE-n végez, az lett volna a minimum... :P
„...illetve egyetemi tanári cím.”
Több ezer egyetemi tanár van az országban, önmagában az sem túl nagy dicsőség.
„Nagyon sokat elért, de ezek szerint még a professzorok között is számít, hogy hol végzett adott orvos?”
Nem. Professzorok között sem. És mások közt sem.
„Gondolom, ezért tartották fontosnak kiemelni a cikkben, mert professzori szinten sem mindegy, hogy ki hol szerezte évtizedekkel korábban a diplomáját.”
Nem, pusztán azért, mert életrajzi adat, és a cikkben van egy rövid életrajz róla.
„De akkor miért hazudnak, miért nem lehet kimondani, hogy a Semmelweis diploma behozhatatlan előnyt jelent az orvosi szakmába”...
Mert nem jelent. És ha te mást állítasz, akkor bizony te hazudsz.
„illetve, hogy egy vidéki diplomás orvos hiába lesz akár egyetemi professzor, sose lesz olyan tekintélye orvosként, mint bárkinek, aki a SOTE-n végzett?”
Persze, a SOTE-n frissen végzett orvosnak nagyobb a tekintélye, mint bármely nem SOTE-n végzett professzornak... Agyrém.
#2, kérdező, tegnap 14:36:
„Gondolom, itt a pécsire utaltál.”
Ebből a hozzászólásodból látszik, hogy csak a szokásos troll vagy.
Mi is a bajod Péccsel?
Az, hogy a Semmelweis nem tudta megelőzni a Times Higher Education ranglistáján (medicine kategóriában)?
Ki kell választani, hogy Hungary.
Vagy az, hogy az orvosi karok közt megrendezett reanimációs versenyen ők állhattak a dobogó 2 legfelső fokára?
Esetleg az, hogy szinte mindig ők vagy Debrecen nyerik a Medikus Kupát? Az elmúlt 5 évben háromszor, 2013-ban, 2016-ban és 2017-ban is Pécs nyerte, 2014-ben és 2015-ben pedig Debrecen. Úgy látszik az ottani medikusok nem csak a szakmájukban sikeresek, hanem az élet más területein is.
Vagy a pécsi klinikák nem elég színvonalasak?
Vagy az a baj, hogy egyesek még Amerikából is jönnek Pécsre, hogy tanuljanak az ottaniaktól?
#3:
„róla soha egyszer sem írták le, hogy a "no-name, mucsaröcsögei" SZOTE-n végzett.”
Nem? Akkor te hol találtad meg? Legalább ne hazudoznál, mint a vízfolyás:
Ha trollkodás helyett valami hasznossal töltenéd az idődet, te is vihetted volna valamire az életben (pl. lehetnél te az államtitkár), és nem itt tennéd fel az ostoba trollkérdéseket.
Te gyógyszerre iszol? Vagy mi ez a sok agyatlan vidéki-fővárosi orvosi képzéses kérdés? Orvosi egyetem mindösszesen 4 (igen, NÉGY) VAN, mindegyik egy bizonyos komoly szintet képvisel. A mostani ponthatárküszöb pótfelvételin 412-413 volt pótfelvételin, két emelt szint mellett! Itt nem arról van szó, hogy egyik helyen 460, a másik helyen 280...
Pécsen végzett medikus is lehet idegsebész, SOTE-n végzett ember is lehet üzemorvos!
Nem értem mi a bajod, szinte minden szakon teljesen mindegy hol végzed el!!! A jegy számít a végén, amit kapsz! Szerintem te életben nem voltál egyetem közelében, vagy valami menthetetlen kisebbségi komplexusod van!
Behozhatatlan tekintély?:DDDDDD Neked nem gurult el a gyógyszered? Vidéki és pesti orvosin végzett tesóim tudnának mesélni, SOHA, semmilyen megkülönböztetés nem érte őket, mert az egyik vidéken a másik Pesten végzett!
Ha az egyik Pécsen végez Summa Cum Laude-vel, másik Pesten végez Cum Laude-vel, akkor az előbbi sokkal de sokkal, de sokkal többet ér, ő mehet idegsebésznek, nem a SOTE-s! A te logikád több sebből is vérzik, írhatnék még 5000 sort, de amit első kézből kapsz és nem hiszed el, onnantól kezdve a te bajod. Én csak leírom az igazságot!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!