Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Magyarországon szinte minden...

Magyarországon szinte minden második fiatal egyetemre jár. Ebből menmyi diplomázik le sikeresen?

Figyelt kérdés

Így az én környezetemből és az internetből kiindulva, szinte minden huszonéves egyetemre jár, mintha ez lenne a trend vagy a divat. (Jó, mondjuk énis oda készülök.)


A kérdés az az, hogy mennyien buknak ki, és mennyien diplomáznak le sikeresen?

Jöhetnek statisztikák is, saját vélemények is, hogy mekkora osztállyal kezdtetek, mennyi lett utolsó évre stb stb.

Illetve még egy dolog érdekelne. Csomó helyen azt hallom/olvasom, hogy mindenki csak úgy otthagyja a jelenlegi szakot amit tanult tegyük fel az első vagy a második évében. Majd átmennek egy másik szakra. Ilyenkor az eddig tanult szakmájuk 2 éves tanulása elveszik? És mindent előről kezdenek a másik szakon? Újabb 3-6 év?

Mert ha igen akkor az fura, mert ezt sokan olyan lazán/természetesen jelentik be. Így közel 30 évesek lesznek mire meg lesz egy tegyük fel teljes 3 éves szak diplomája. Ami engem nagyon zavarna, és már csak azért is befejezném az elsőt, ha már elkezdtem, hogy ne menjen kárba az eddigi éveim...

Ti hogy vagytok vele?



2018. máj. 28. 18:43
 1/7 anonim ***** válasza:
A legtöbben elvégzik az adott szakot, az más kérdés, hogy szakot vált vagy sokan csúsznak egyébb okból. Még mindig megéri inkább szakot váltani az elején, mivel az államis féléveid ketyegnek és annak mi értelme, hogy olyan szakon legyél amiben később el sem fogsz helyezkedni?
2018. máj. 28. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

#1 Ezt valahogy nem tudom megérteni. Egy olyan szakra eleve nem jelentkezek ami nem annyira vonzz. Hanem olyanra megyek, amiben el tudom magam képzelni, és tudom hogy milyen. Szóval nem pocsékolom az életem éveimet sem.


Egyébként ez az államis félév hogyan működik? Mindenki alanyi jogon elvégezheti az első diplomáját? Vagy hogy? Jó tanulónak kell ahhoz legyél?

Csak szimplán érdekel, mert én nem Magyarországon tanulok.

2018. máj. 28. 22:01
 3/7 anonim ***** válasza:

Jársz vagy jártál egyetemre?


Csak mert, amíg gimis voltam, addig sokáig hasonlóan gondolkoztam és én is azt mondtam, hogy ha ezt a szakot elkezdem, akkor be is fogom fejezni, mert ez a "normális" és ha meggondolom magam, akkor mennyi idő elmegy vele, mennyi munka kárbaveszik stb. és különben meg csak át kell gondolni, hogy mit akar az ember és akkor azt kell csinálni. Ez így tök jól hangzik, de mikor odajutottam, hogy választani kell, akkor rájöttem, hogy ez egyáltalán nem ilyen egyszerű. Tudtam, hogy nagyjából mi tetszik, mi érdekel, miben vagyok jó stb., de ez mind csak egy elképzelés és rengeteg ötletem volt, csomó (akár egymástól teljesen különböző) szak érdekelt, ezért nagyon nehéz volt eldönteni, hogy konkrétan melyiket szeretném a legjobban. Végül kiválasztottam és akkor az volt minden álmom, kb. szerelmes lettem a szakba, az egyetembe és minden gondolatom e körül forgott...felvettek, elkezdtem és egyáltalán nem volt "rossz", nem utáltam, de rájöttem, hogy engem ez mégsem érdekel igazán, ezért otthagytam és most egy teljesen más szakon vagyok, amit viszont imádok.


Rengeteg lehetőség van, ami segít a választásban pl. nyílt napok, különböző rendezvények, Educatio kiállítás, színes-szagos prospektusok, a net is tele van mindenféle szakleírással, utána tudsz nézni a tanterveknek, mindenre rá tudsz kérdezni (volt) hallgatóknál stb., stb. és ez mind nagyon hasznos. Ugyanakkor, amíg el nem kezded az adott szakot, amíg nem vagy ott és nem csinálod, addig halvány lila fogalmad sincsen arról, hogy konkrétan mi vár rád. Nem tudod 100%-ig biztosan megmondani, hogy téged az valóban érdekel, valóban azzal szeretnél-e foglalkozni (sőt, ez nem is egy "nyílegyenes ösvény", hanem még az egyetem alatt is rengeteg lehetőséggel találkozol és te is egyre több területtel ismerkedsz meg stb.), mennyire megy, ténylegesen neked való-e, és még lehetne sorolni... Úgyhogy szerintem nagyon sok dolog csak akkor derül ki számodra, ha már elkezdted az egyetemet és kipróbáltad magad a választott szakon. Lehetséges, hogy beváltja a hozzá fűzött reményeket és életed legboldogabb időszaka lesz, mert minden úgy sikerült, ahogyan vártad, minden szuper és minden a helyén van, de az is lehet, hogy rájössz, hogy mégsem jól döntöttél, nem erre számítottál, nem úgy jött ki egy lépés, mégsem neked való és ezzel sincsen semmi baj, csak akkor el kell dönteni, hogy hogyan tovább....


Meg lehet közelíteni ezt a dolgot úgy is, hogy "ha már elkezdtem, akkor befejezem, mert azért mégis ez a szokás, ez a helyes...ha most abbahagyom, akkor még x évig tanulok, ami mennyi idő és amit eddig tettem az kárba is veszett" stb., de szerintem nem feltétlenül ez a jó. Melyik a jobb? Ha 3 évig kényszerből tanulsz egy szakon, amit nem akarsz, nincsen vele célod, nem érdekel és már azt várod, hogy mikor leszel rajta túl? Vagy ha időben felismered ezt és azt mondod, hogy inkább abbagyom és elkezdem azt a szakot, ami igazán érdekel és amivel szívesen foglalkozom? Lehetséges, hogy úgy 1-2 évvel tovább tanulsz (amúgy igen, akkor mindent az elejéről kezdesz, max. hasonló szakoknál el lehet fogadtatni egy-két tárgyat), de szerintem sokkal több értelme van és jobban megéri, mint szenvedni egy olyan szakkal, amit a hátad közepére sem kívánsz. Én is így gondolkoztam és egyáltalán nem bántam meg.

2018. máj. 30. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Egyébként úgy működik a dolog, hogy meghirdetnek államilag támogatott (értsd. nem kell tandíjat fizetni) és önköltséges (értsd. tandíjat kell fizetni) szakokat. Választhatsz, hogy mely szakot, mely finanszírozási formában jelölöd meg. A szakok követelményei (érettségi tárgyak) ugyanazok mindkét esetben, max. a pontszámokat tekintve különböznek. Ma már nem lehet azt mondani, hogy az önköltséges szakra könnyű bekerülni csak fizetni kell, mert ma már csomó önköltséges képzésre is ugyanolyan magas (vagy akár magasabb) a ponthatár, mint az állami esetében...míg egyes szakoknál az önköltséges szakra sokkal kevesebb pont is elég. Szóval abszolút véletlenszerű.


Az állami támogatást pedig úgy kell elképzelni, hogy a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény értelmében egy személy összesen 12 féléven át folytathat tanulmányokat a felsőoktatásban (felsőoktatási szakképzésben, alapképzésben és mesterképzésben) magyar állami(rész)ösztöndíjas képzésben. Ez az úgynevezett támogatási idő. Ha a hallgató kimerítette a rendelkezésére álló támogatási időt, csak önköltséges képzési formában

tanulhat tovább. Ettől eltérő esetek is vannak pl. osztatlan képzésesetén, ha a képzési idő meghaladja a 10 félévet, a támogatási idő legfeljebb 14 félév (például általánosorvos) vagy, ha jól tudom, akkor fogyatékos hallgató is kap plusz 4 félévet, illetve a doktori képzésben résztvevő hallgatókra is vonatkozik egy ilyen szabály, de nem tudom pontosan.

2018. máj. 30. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

#3 Hát bocs, de nekem most eléggé elvetted a kedvemet még az élettől is :D

Attól függetlenül, hogy biztos vagyok benne amit csinálni akarok, azért egy kicsit lehangoló és elgondolkodtató volt ez most. De végülis ez is effort, és jár érte a pacsi.


Bár még mindig felelőtlenségnek érzem azt, hogy valaki elkezd egy szakot, de pár hónap/év múlva meg elundorodik tőle és ott hagyja. Nyilván ez a hanyagság jele is, mert az illető nem járt utána a dolgoknak, hogy valójában milyen is lesz ez a szak.


Én második (és egyben utolsó) éve gazdaságinformatikát tanulok, amit nagyon szeretek és végik kítünő voltam/vagyok. Viszont ez nem diplomát ad, szóval egy kicsit más. Talán az érettségivel lehet egy fokon ha magyar vegzettségekkel vetjük össze mivel ez kell, hogy tovább tanulhassunk egyetemen. (Nem magyar oktatási rendszer, szóval inkább ne is kérdezd:D) Viszont az oktatási rendszere eléggé megegyezik a felsőoktatásival, csak nem olyan magas szinten nyilván.


Szeretni szeretem ezt a szakot, de egy kicsit hiányolom belőle az igazi informatika oldalát. Kevés a hardware, kevés a programozás (sőt, szinte nincs is), és túl sok a gazdasági része, sok esszé stb. Persze nagyon hasznos dolgokat is tanultam, de úgy érzem, hogy mérnökinfó vagy proginfó jobban illene hozzám. Tudom, hogy ezek nehezebbek a gazdaságinfónál, de abból indulok ki, hogy ezt kítünőre végeztem el, szóval csak nem bukok meg a másik tantárgyból... Meg tapasztalatom már eleve van.

Feltehetőleg 1 hónapon belül végzek a mostani szakkal, és akkor szeptemberben kezdem a BSc-t. (Évet így nem veszitettem, mert most vagyok 18 éves.)

Ha már elkezdem akkor nem szeretnék belőle kihátrálni semmiképp. Igazából ez az egy esélyem van, mivel a mostani végzettségemmel inkább csak IT field-en, vagy esetleg gazdasági részen tudnék továbbtanulni. (Ez az egy probléma ezzel az okatási rendszerrel amiben éb vagyok, hogyha már elkezdted ezt a szakot, akkor csak abban tudsz továbbtanulni is.) Bár én ezt nem bánom, mert 100%-ra biztos vagyok magamnak.

Más ezen kívül egyébként sem izgat egyetemi képzések közül.


Köszi az államilag finanszírozott dolgok elmagyarázását is. Azt hittem Magyarországon minden egyetem és szak fizetős, de ezek szerint nem. Ha nem állna fel a szőr a hátamon a magyar oktatási rendszertől (már bocs), akkor lehet jobb lett volna ha oda jelentkeznem :D

2018. máj. 30. 14:28
 6/7 A kérdező kommentje:

Végig, magamban, jelentkezem*

De nem szeretem az elírásokat uhhhhg

2018. máj. 30. 14:33
 7/7 anonim ***** válasza:
A 3-as válaszoló teljesen jól írta. Egyetem előtt érdeklődhetsz valami iránt, de amíg nem vagy benne a rendszerben fogalmad sincs, hogy milyen lesz. Igen, lehet kérdezgetni, utánajárni, de ez sem feltétlen garancia, mindenkinek más a képessége, hajlama, más hatások érnek minket. Attól, hogy valaki gimiben tök jó tanuló volt nem jelenti azt, hogy egyetemen is brilliáns lesz és fordítva, rosszabb tanuló volt, egyetemen mégis sikeres volt (láttam rá példát). Szóval ez eléggé többtényezős dolog.
2018. máj. 30. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!