Pécsi orvosi diplomával milyen lehetőségeim lennének?
Pécshez közel lakom, idén felvételizek orvosira. Budapest anyagi okok miatt nem játszik, ezért a PTE-ÁOK-t tettem első helyre.
Milyen lehetőségeim lesznek ezzel a diplomával? Nem csak GYIK-en, de sok helyen olvastam, hogy a Semmelweis-diplomához képest a vidéki orvosi kb WC-papír. Jó, ez nyilván túlzás, de sok helyen írják, hogy közel sem olyan színvonalas, tekintélyes, a kutatási eredményekben, rangsorokban is, és ismertségben, elismertségben is elsöpri a Semmelweis a három vidékit. Viszont én diploma után, ha már lesz állásom (és nem a családot terhelve, hanem saját pénzből) szeretnék Budapesten élni és dolgozni. De ha jól tudom, a vidéki orvosik nagyon rossz hírűek (főleg a Semmelweishez képest) mind idehaza, mind külföldön.
#30:
„Szóval nem igaz, hogy ebben a cikkben az SE-t szidják.”
Konkrétan a SE neve merült fel nem túl előnyös kontextusban. Ha a „puncipolitika” cikknél, ami szintén a teljes eü.-ről szólt, úgy ítéltük, hogy az SE-t dicséri (1 megjegyzés miatt, holott az egész eü.-t szidja a SE-vel együtt, hiába tratja azt a "legtekintélyesebbnek", de még csak nem is a legjobbnak), ennél úgy kell ítéljük, hogy inkább szidja (mivel konkrétan az SE-t emeli ki, mikor a bajokról ír). Legyünk objektívek.
„hiába írod, hogy nem alázzák a három másikat...”
Attól, hogy az egyiket indokolatlanul reklámozzák, még a másik 3-at is elismerik. Pl. az olimpiára mindenképp dicsőség kijutni (ld. felkerülni a nemzetközi ranglistákra), akkor is, ha esetleg több sportoló jut ki, és annak is dicsőség, akinél nem emelik ki folyton, hogy ő érte volna el a „legjobb” eredményt, amivel kijutott. És nem biztos, hogy az nyeri majd az olimpiát, akinek a szép eredményeiről a legtöbbet cikkezte a sajtó.
„A hölgy válasza erre, hogy a SOTE-ra kell felvételiznie erre a szakra, és diplomát szereznie. Mondjuk ezt a képzést indítja a SZE, PTE és a DE is, de minegy.”
"orvosira felesleges külföldre menni, mert a SOTE világszínvonalú."
Ez önmagában nem mondja azt, hogy a többi ne lenne az. De abban igazad van, hogy néhány budapesti székhelyű sajtóorgánum (az index is ilyen) úgy kezel sokszor mindent, mintha Magyarország Budapestből állna. a MOGYE-s kolléga meg gondolom ilyenekről tájékozódik, de ezzel magáról állít ki bizonyítványt.
„Tudom, ezek megint reklámok”
És valóban.
„A magas ponthatár nagyobb nevet jelent egyébként az átlagembernek”
Akkor az átlagember rossz szempontok alapján ítél. De az átlagember meg nem fogja tudni (és nem is érdekli, mivel nem foglalkozik a témával), hol végeztél. Aki meg foglalkozik, az már nem átlagember. Az átlagember indexen, 444-en, HVG-n néha (illetve talán a helyi lapban is, hála a mediaworks-nek) talán olvas 1-2 cikket, ami a SE-t reklámozza, másnapra meg el is felejti. Tehát az átlagember majd a saját szakmai tevékenységed alapján ítél meg.
„Helytelenül, ebben egyetértünk, de azért tartják a legtöbben a PTE-ÁOK-t a leggyengébb orvosinak, mert általában oda kell a legkevesebb pont.”
Ha már szóba kerül a dolog, ilyenkor kell rávilágítani a valóságra, és szépen ELmagyarázni. Nem „MEGmagyarázni”, mert az olyan, mintha valami rosszatt tett volna az ember, és magyarázkodni kellene. Pedig csak arról van szó, hogy tájékoztatjuk a tájékozatlanokat.
„mégis a pécsit tartják a legkönnyebben elvégezhetőnek, mégpedig a ponthatár alapján.”
Ha már mindenképp magyarázkodni akarna valaki, akkor erre azt is mondhatná, hogy „persze, hogy oda jönnek a legkevesebben, mivel tudják, hogy az a legnehezebb”. És talán van is benne valami, habár ezt sem lenne könnyű bizonyítani.
„Persze mikor arról cikkeztek, hogy a medikusok nem látnak elég beteget, abból a cikkből érdekes módon kimaradt a SOTE, nehogy rossz fényt vessen rá”
Nem maradt ki, idézem: „Jelenleg a négy orvosi egyetemen (Semmelweis Egyetem, Pécsi Tudományegyetem, Szegedi Tudományegyetem, Debreceni Egyetem) körülbelül 10 ezer külföldi hallgató tanul, és a számítások szerint ez szám csak emelkedni fog. Összefoglalva: egyre kevesebb orvosra, azaz oktatóra egyre több hallgató jut, ami szükségszerűen az oktatás színvonalára is kihat.”
„De szerintem orvosin van a legkisebb különbség, hogy hol végzel, hol szerezted a diplomát. Itt a leginkább mindegy.”
Ezt nem tudom megítélni, mivel ahhoz a többi szakot is behatóbban ismernem kéne, de a rangsorok meg hallomás alapján a többi szak is hasonló színvonalú lehet a fővárosi és a vidéki egyetemeken (ezért kell a szakokat pl. akkreditálni, hogy így legyen). Ott sem gondolném, hogy igazán számítana, hog ki hol végzett.
„A kérdezőt meg biztos letiltották.”
Nem. Te is tudod ellenőrizni. Ha rámész a kérdésnél, hogy „privát üzenet küldése” (nem kell neki írni semmit, csak menj rá), akkor működne a dolog, ha letiltották volna, akkor ezt írná: „Sajnos a felhasználónak nem tudunk üzenetet továbbítani (nincs ilyen felhasználó vagy már törölte regisztrációját vagy letiltásra került a fiókja)!”
Pont ezért nem értem, hogy hová lett, 1-2 napja még nagyon aktív volt. :)
Egyébként nagyjából egyetértünk a legtöbbb dologban.
A MOGYE-s kolléga hozzáállására a 'honnan tájékozódik' nem magyarázat. Egy vidéki város kórházában dolgozik, tehát elég valószínű, hogy nem csak SOTE-diplomás orvosokkal van körülvéve. Ha pedig ezek után is ez a véleménye, az elég szégyen ránézve.
Viszont kicsit ellent mondasz magadnak, mert azt írod, hogy a SOTE-t a budapesti központú országos médiumok reklámozzák, de a többit nem szidják, nem állítják be gyengébbnek. Majd az írod, hogy a MOGYE-s orvos azért nézi le a vidéki orvosit, mert ezekből a sajtóorgánumokból tájékozódik.
Egyébként pedig szerintem igenis gyengébbnek, kevésbé elismertnek állítják be. Ha a SOTE-t állítják be a legjobbnak, annak velejárója, hogy a többi nem olyan jó. Valami csak úgy lehet a legjobb, ha a kategóriájában a többi delikvens rosszabb. Tehát azzal, hogy a SOTE-t a legjobbnak állítják be, a többit rosszabbnak. Az egyik nem létezik a másik nélkül.
Egyébként a SOTE-t a rangsorok alapján állítják be mindig legjobbnak a 4 közül. Na, mármost.
Kétfajta rangsor létezik.
1) A HVG-féle, ami egyetem előtti eredményeket néz (OKTV helyezések, nyelvvizsgák, emelt érettségik száma (a két kötelezőn túl -nyilván), felvettek átlagpontja stb), ezek pedig csak és kizárólag a gimnázium és a magántanárok érdemei, mert ekkor még az egyetem nem "hagyott nyomot" a hallgatón, még a küszöböt se lépte át.
2) A többi, nemzetközi rangsor a PhD-zett oktatók számát, MTA-doktorok számát nézi (talán hallgatók arányában, hogy mennyire mennyi jut, de ebben nem vagyok biztos), idézettséget stb.
Az első típusnál egyértelmű, hogy nem korrelál a képzés színvonalával. A másodiknál szintén egyértelmű annak, aki járt már egyetemen életében. Attól, hogy X egyetemen több a professzor, több PhD-s oktató van, még nem feltétlenül jobb az oktatás, tehát nem jelenti azt, hogy jobb orvosokat is képeznének, vagyis hogy jobbak lennének orvosképzésben. Kutatásban talán, de szakember képzésben nem biztos. Egy orvosi egyetemen hiába van akár 2x annyi professzor, mint a másikon, ezek a nagytudású emberek elsősorban előadásokat tartanak, amire az évfolyam nagy része nem jár be, aki bejár, azoknak kb 10%-a jegyzetel/figyel. Tehát nem sokra mennek a nagytudású profokkal. Ez a hallgatók sara, hogy nem járnak be, de mind a 4 orvosin létező jelenség. A gyakorlatokat/szemináriumokat pedig nem ők tartják, hanem adjunktusok, nagyon maximum docensek, de legtöbbször "csak" PhD hallgatók vagy első 3 évben akár még le sem diplomázott medikus, akinek már megvan a szigorlata. Ettől persze lehet nagyon színvonalas a gyakorlat, de a PhD hallgató vagy a medikus által tartott óra színvonalának semmi köze ahhoz, hogy hány docens vagy MTA doktor rohangál az adott egyetemen. Arról nem is beszélve, hogy a tudást otthon szerzi meg az ember, amikor megtanulja az anyagot, az pedig abszolút független a fenti indikátoroktól, amiket ezek a rangsorok néznek. Ha egy vidéki medikus alaposabban megtanulja pl a patológiát, akkor jobban fogja tudni, mint egy SOTE-s, aki csak a túlélésre játszott. És ha más tárgyakkal is így van, akkor szakmailag jobb orvos lesz, mint az adott SOTE-s kolléga. Ennyi.
Fiygelj
Én is idén érettságizek, és egri vagyok
Pestre is meglennének a pontok ahogy számoltam de mégis Pécsre akarok menni, mert amikor ott voltam akkor szembesültem vele, hogy iszonyatosan jól felszerelt, nagyon jó egyetem aminek magas az oktatási színvonala is. Ez utóbbit nyilván csak hallottam.
Ugyanolyan a diploma, mint a SOTE-n csak sokan élnek ebben abban a tévhitben, hogy csak a SOTE-n szerzett diplomával leszel jó orvos, pedig nem. Van olyan orvos ismerősöm, nem is egy, aki SE klinikán dolgozik és az egyik Pécsen végzett.
A Semmelweis egy nagy név és ezért van ez az egész
Nyugodj meg, hogy Pécs se rosszabb egy szemmel se.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!