Szerintetek a magyar oktatás rossz minősége összefüggésben van a kivándorlással?
A legtöbb diák rosszul érzi magát ebben az oktatási rendszerben, és szerintem aki 12 évet egy rendszerben végigszív, az nem fog még második esélyt is adni ennek az országnak.
Nem mindegy hogy valaki 7 éves korától érzi rosszul magát ebben az országban, vagy csak 20 éves korától kezd el "szenvedni". Szerintem ha az ember bár az első 20 évét jó minőségben élhetné le, akkor máshogy álna az egészhez. Pl. 20 év alatt nem megutálná az otthonát, hanem megszeretné.
Én is így éreztem hogy például a fősulin tapasztalt dolgok miatt kiábrándultam a hazai munkahelyekből. Ha diákéveimben csupa pozitív élményem lett volna akkor a munkahelyeken is megtaláltam volna a jót.
Míg például valamikor a szüleim gazdaságában dolgoztam, ahol az átélt sok jó elültette bennem azt hogy önállóan megélni meg szuper. Ezért a mai napig tényleg kiválóan érzem magam önállóan, munkahely nélkül. Pedig közben városi lettem és városi lakásban, működő gazdaság nélkül nehezebb volt egy teljesen más jellegű önálló jövedelemforrást létrehozni a semmiből. Mégis jobb volt mint hazai munkahelyen szenvedni.
Azért vándorolnak ki,mert ez az ország 💩
Hollandia számomra a Kánaán.
Van egy magyar BSc-m.
A képzés borzalmasan ódivatú volt (még úgy is, hogy Óbudaira jártam, ami "modernebben gondolkodó" egyetem; volt előtte egy évem a BME-n is, hát, ahhoz képest tényleg gyakorlatiasabb és up-to-date-b), magolás, felesleges lexikális tudás, s volt vagy 10 tárgyam ahol ugyan azt tanultuk, csak más néven, de még példa szintjén se jött fel, hogy ez a gyakorlatban hol jöhetne velünk szemben. Meg ugye a legjobb az, mikor be kell magolnod valamit, ami mondhatni évente változik.
Műszerek, berendezések egy része elavult, de leginkább a tanítási és számonkérési módszerek azok. Az egyetemekről évről évre veszik el az amúgy se sok pénzt, így fejleszteni nem tudnak, de legalább csúsznak lefele a ranglistákon (persze kivéve a közszolgálati, de az az egyetemek felcsútja).
Diplomával a kézben ezen diplomás budapesti átlagfizut megkaptam, ami 200 volt nettó (volt csoporttársam aki nettó 150el kezdett, más 250-el, pár meg t systemnél megkapta a 300at, de ők ott gyakornokoskodtak). Ennek először örültem, aztán mikor terveztem, hogy 'na akkor albi, közelebb melóhelyhez, és végre megint nem 'otthon' lakom' jöttem rá, hogy még ezzel is törölhetem a valagam... főleg, hogy külföldi tartózkodásnak köszönhetően, volt egy közel anyanyelvi angolom is, amire végiggondolva a nettó 200 már smafu volt, ezért jelentkeztem is külföldi mesterre meló közben.
S itt még feljön az a gond, hogy ha egy friss diplomás (piacképes diplomás) elvárna Pesten egy olyat, hogy kezdőfizetésnek nettó 250, esetleg mesterszakos diplomával nettó 300-at, már kap a fejére cégektől, más végzettektől, de leginkább egyetemet csak TV-ben látottaktól, hogy "persze, biliben a kéz, nettó 160at kéne kapnod max".
Most fél éve Dániában vagyok, itt csinálom a mestert, hát ég és föld. Gyakorlatorientált képzés, cégekkel dolgozunk, a tanár az kolléga, nem pedig megkérdőjelezhetetlen főnök. Nincs magolás, nem kell tudni mindent, hanem alkalmazni kell tudni a dolgokat. Szeretek egyetemre járni.
(persze ez nem a BSc elvégzése alatt jutott eszembe, én már gimiből azt terveztem, hogy külföld, csak akkor még olyan bizonytalannak tűnt, hogy "benyusziztam", és inkább otthon csináltam az alapképzést)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!