Ateista erkölcstanon mit tanítanak az erkölcs eredetéről és alapjáról?
Arra gondolok:
Aki HITTANRA jár annak nyilván megtanítják, hogy van Isten. Isten rendelkezett arról, hogy mi a jó és mi a rossz (erkölcsös és erkölcstelen) dolog. Mivel Isten a teremtőnk és Ő kéri rajtunk számon ezért kell ezeket az erkölcsi normákat betartani. Ráadásul Isten mindentudóként bölcs szabályokat alkotott ezért érdemes is azokat betartani.
De Aki "SIMA" ERKÖLCSTANRA jár, annak a tanára nem érvelhet Istennel. Akkor mivel érvel e tekintetben? Vagy foglalkoznak-e egyáltalán ezzel a kérdéssel ott?
Akár mai diákok, akár adott tantárgyat tanító pedagógusok válaszát előre is köszönöm.
Az eddigi hozzászólónak köszönöm, hogy ennyit fáradt véleménye részletes leírásába.
Sajnos azonban arra kérdésemre, hogy mit tanítanak az ISKOLÁKBAN ezzel kapcsolatban, úgy látom nem érkezett válasz.
De a leírtak viszont felvetettek egy érdekes kérdést:
Ha abból indulunk ki, hogy az erkölcs evolúciós eredetű; akkor mi az oka annak, hogy az erkölcsi normák különböző kultúrákban eltérő jellegűek?
Mert (bár bizonyos közös vonások vannak) az jól látható, hogy különböző kultúrák erkölcsi normái között egészen jelentős eltérések mutatkoznak.
Ha valaki kéri konkrét példákra is kitérek.
Az erkölcs bizonyos szempontból egy szociológiai "találmány". A társadalom változatos földrajzilag és időben is. Hogyha egy adott környezetben nősz fel, a szokások és korlátok lesznek a sajátjaid, azokhoz igazodsz. Emiatt épül ki a bűntudat is, ami az erkölcs előfeltétele.
Mit tanítanak az erkölcstan órákon? Fent van a NAT az interneten is.
Természetesen foglalkoznak a világvallásokkal és a népi hagyományokkal, de magát az erkölcs témáját szociálpszichológiailag érdemesebb megközelíteni.
Hát az már régen rossz pedagógus, aki negatív Istenképet fest a gyerekeknek. Eléggé le van maradva mind emberileg, mind lelkileg.
Attól, hogy valaki nem hisz Istenben, attól még vannak olyan normák és szabályok, melyeket minden embernek be kell tartania, hiszen a társadalom felelős tagjai vagyunk.
Sok egyéb dologról szót lehet váltani ezen az órán:
- önismeret
- énkép
- külső-belső értékek
- életmód
- kultúra
- szokások
- emberi testi-lelki fejlődése
- hazaszeretet
- közlekedési kultúra
- illem
- érzelmek, érzések, érzékszervek
stb.
Egyéb iránt van tanmenet, meg lehet nézni az interneten is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!