Miért tartják fenn azokat az egyetemi szakokat, karokat, amelyek semmi használható tudást nem nyújtanak a munkaerőpiacon? Csak lehúzzák, átverik a szerencsétlen hallgatókat? Színjáték az egész?
A kérdésemben konkrétan a Debreceni Egyetemről beszélek, azon belül pedig a Természettudományi és Technológiai Karral kapcsolatban van tapasztalatom. Ha az interneten utánanézek, csupa jót olvasok róla, hivatalos portálokon is, a nyílt napokon szintén dicsérik az ottani szakokat, a pályaválasztással kapcsolatos kiadványokban is előkelő helyet foglal el az egyetemi rangsorokban. De én a mai napig nem jöttem rá, mi okból.
Az alábbi szakokat lehet választani a karon, alapképzés szintjén: biológia, biomérnöki, fizika, földrajz, földtudományi, kémia, környezettan, matematika, vegyészmérnöki, villamosmérnöki.
Én ezek közül az egyiket elvégeztem még régebben, az évfolyamot tekintve az egyik legjobb eredménnyel (top 5), szakmai gyakorlati helyet is találtam. A végzés után azonban a teljes kilátástalanság jött, a gyakorlati helyemről vissza se jeleztek (pedig nem volt rám panasz), az álláshirdető portálokon egyetlen egy szakmámba vágó hirdetést se találtam, a szakmán kívüliekre jelentkezve se kaptam fél év alatt egyetlen egy visszajelzést sem. Személyesen is elmentem jó pár helyre, mindenhonnan elhajtottak nevetve a DE-TTK-s diplomám miatt. Az évfolyamon belül utánaérdeklődtem és írd és mondd, a 37 végzett hallgató közül 0, azaz 0 tudott diplomás munkakörben elhelyezkedni, a többségük mai napig munkanélküli. A korábban végzetteknek is utánanéztem, ismét elszomorító tapasztalatokat hallottam. Felvetődött bennem a kérdés, miért jártam én egyáltalán oda, mit kerestem én ott 3 évig, egy színjáték része voltam? 3 évet elpazaroltam az életemből a nagy semmire, hogy ugyanott tartsak, amikor kiléptem a középiskola kapuján?
A felvételi statisztikákat nézve brutális létszámokkal operál a DE-TTK, az elmúlt években 100-200 feletti létszámmal indultak biológia, kémia, vegyészmérnöki szakok és a nagy részük el is végzi, hiszen csak az nem kap ott diplomát, aki nem akar. De az egész az ég világon semmit nem ér, beszéltem biológia, vegyészmérnöki, kémia szakokat végzetekkel, nem kellenek a kutyának ők sem, szakmán kívüli munkahelyeken tengődnek és próbálják behozni azt a 3-4-5 elvesztegetett évet az életükből. Pedig az egyetemi évek alatt végig abban a tévképzetben ringatták őket, hogy ezzel a végzettséggel majd simán elhelyezkednek, meg a DE egyébként is jó hírű, neves egyetem...hát persze.
Én közben egy másik egyetemen folytattam tanulmányaimat, mesterképzés szintjén és az első perctől döbbenve tapasztaltam, hogy ezen a helyen milyen hihetetlen magas színvonalú oktatás folyik és aki itt diplomát szerez, az tényleg el tud helyezkedni, szakmán belül is, komoly pozíciókban. Egyre komolyabban felvetődött bennem a kérdés, hogy miért is kell akkor a DE-t fenntartani, ha se használható tudást nem ad, se állást nem lehet találni az ott szerzett diplomával, másik egyetem mesterképzésen pedig hajszál választja el a hallgatókat attól, hogy hamar elvérezzenek, olyan gigantikus hátrányból kell kezdeniük azt.
A vicc az, hogy semmilyen portálon nem értesülhet az ember ilyenekről, sehol nem olvastam, láttam, hogy a DE egy hulladék.
Jó hosszú a leírás. De igazából a fő kérdés elég lenne. És a választ is beleírtad! :)
Pénzszerzés! Az egyetemnek meg kell élnie valamiből. Minden egyetemnek megvannak a jól bejáratott, főként fizetős szakjai, amivel sok-sok pénzt kaszálnak, és szinte nulla tudást adnak cserébe.
A te konkrét esetedben, a felsorolt szakoknál szerintem az segít nagyban, ha már az egyetemi évek alatt bedolgozod magad valahova. Egyetemi projektekbe, kutatásokba. Ezek segítenek bekerülni pl. egyetemi munkákra. De biológia, vegyészmérnökivel sokan mennek laborokba is. Akár kórházi, akár magánlaborok.
Az is számít, hogy hol keresel. Lehet, hogy Debrecenben nincsenek ilyen lehetőségek, de Budapesten biztosan. Pécsett is nemrég alakult egy új kutatóintézet a ÁOK mellett.
Hát pech.
Előre kell tájékozódni. De persze, aki nincs ilyen körökben, vagy nem jártak oda ismerősei, az nem tudja, hogy konkrétan mi a helyzet egy-egy szakon.
De ezek tényleg olyan szakok, ahol már az egyetemi évek alatt kell valamit csinálni. Különben nagyon nagy hátránnyal indulsz.
Végülis kaptál használható alapot: járhatsz egy olyan mesterképzésre, amit hasznosnak találsz.
Aki Debrecenben vagy a környéken lakik, lehet, hogy szívesebbe jár oda, mint mondjuk egy nagyobb egyetemre kelljen az ország másik részébe utaznia, így csak két évet kell majd a lakóhelyétől távol töltenie. Sokaknak biztosan ez is számít. (Vagy elrontják a felvételit, de így még landolhatnak egy jó mesterképzésen.)
Az alapképzés önmagában még semmi, hiába kapsz "diplomát" érte.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!