Milyen élményeitek vannak magyar akadémikusokkal?
Az MTA rendes, vagy levelező tagjaira gondolok.
Én hármat-négyet "ismerek", de úgy érzem, el van szállva az egójuk és az agyuk. Vannak földhözragadtak is köztük?
A személyeskedést, neveket, kérem mellőzzük!
Köszönöm a válaszokat!
"Hello, én szóltam hozzá a kérdésedhez. Örülök, hogy valakit érdekel ez a dolog.
Minden jót:"
Kapok egy ennyi üzenetet és feltételezem azt várja az illető, hogy privátban kiöntsem neki a gondolataimat, esetleg kiadjam, ki is vagyok. Közben mint látszik, ő a mundér becsületét védi, csak megjátssza a kérdéssel való szimpátiáját.
Szerintem a Janus arcúság is gyakori az akadémiai életben, remélem az akadémikusok között annyira nem, sajnos én egyet ismerek, akinél kimondottan jellemző.
Sokat ismerek közülük személyesen az élettudományok és földtudományok területéről.
1. Van közöttük elég sok olyan akik mögött gyakorlatilag semmilyen jelentős tudományos teljesítmény nem áll (az MTMT és nyilvános életrajzaik tanúsága szerint). Ezek a legnagyobb hatalmúak a tudománypolitika területén, mert igazi urambátyám mutyimaffiózó személyiségek, gyakran erős itthoni politikai kapcsolatokkal.
2. Vannak közepes tehetségű, de szorgalmas specialista szakbarbárok, akik a tágabb tudományos közéletben nem számítanak, de mennyiségileg jelentős számú publikációjuk van jellemzően nagyon szűk területen. Ezek a nagy maffiózókhoz csapódó udvartartást alkotják, jellemzően mindig képesek jó viszonyt kiépíteni a mindenkori főnökeikkel és főnökeik csinálnak belőlük akadémikust.
3. Van néhány (elég kevés) valóban kiemelkedő tudós személyiség, akik véletlenül bekerültek, annak ellenére, hogy széles műveltségű, intelligens emberek. Általában nemzetközileg elismertek és nemzetközi tudományos kapcsolatrendszerük van, de itthon légüres térben mozognak, míg valaki úgy nem látja, hogy jót tesz a klubnak ha fölveszik, úgysem fog itthon sok vizet zavarni.
Talán a legfontosabb, hogy kikből nem lesz akadémikus:
4. Vannak szép számmal olyan MTA köztestületi tagok (PhD-val, habilitációval rendelkező tudósok) akik sohasem lesznek akadémikusok, pedig tudományos teljesítményük jelentősen meghaladja az MTA levelező és rendes tagjainak átlagát, ráadásul széleskörű tudományos együttműködésekben vesznek részt, kreatívak, de a tudományon kívül nem szociálisak és nincsenek számottevő politikai kapcsolataik.
15.: Jól összefoglaltad.
Én ennyire nem látok bele, akiket láttam közelről, mind 70 feletti emberek, van köztük az általad írt kimondottan maffia/politikai kapcsolatokkal bíró, átlagos publikációs listával rendelkező professzor és van köztük 80 felé ballagó, idehaza komoly szaktekintélynek számító tudós (viszont ő már olyan idős, hogy csak egy bácsi, aki bejár az egyetemre és beül a szobájába).
Akit egész közelről láttam, ő elég messze jutott nemzetközi szinten is, de idős (70 feletti) és eléggé elszállt az egója, ahhoz képest, hogy már senkinek nem tud, még egy diplomás minimálbéres állást se létrehozni.
Azaz csak azt hiszi magáról, hogy ő milyen nagy ember, közben pl. a Kormányok is magasról tettek rá, hogy ő mit gondol... A saját doktori iskolájában nem tudott rendet tartani.
Jó lenne, ha az akadémia rendes tagjainak átlagéletkora 45-50 év között mozogna!
Ez így vének tanácsa, akik néha döntenek, hogy kit taszítsanak le a Taigetoszról...
De pl. az MTA tanulmánya a bevándorlásról egy kész katasztrófa volt. A Kormány nem szólta meg őket, kifizették a munkát, még a TV-ben is leadhatták, aztán ennyi, még az egyszerű állampolgár is földbe verte fejét annak részleteitől.
Pl. hogy az MTA egyes tudósai szerint a bevándorlás jelenthet megoldást Magyarország demográfiai problémáira...
Szerintem az MTA és hason szervezetek megreformálása lenne az egyik első lépés!
Véget kellene vetni a kihalásos rendszernek is, beteges, hogy egymás halálára várnak Magyarországon tudósok!
Szerintem a legfontosabb az MTA olyan irányú reformja lenne, hogy alakuljon át valódi tudományos társasággá a mai hivatalszerű, igazgatási működés helyett.
Az MTA Intézeteket és Kutatócsoportokat már régen be kellett volna integrálni az egyetemekbe, hiszen az alapkutatásoknak az egyetemen van a helye. Ez mindkét félnek előnyös volna és stabilizálná a működést is.
A törvényes jogkövetkezményekkel járó tudományos fokozatok és fokozatszerű címek adományozását az egyetemeken működő doktori iskolákra kellene bízni, ők kompetensek ebben. A tudományos társaságok és akadémiák kitüntetéseket, kitüntető címeket, emlékplaketteket természetesen adományozhatnak, de azok ne legyenek előfeltételei semmilyen kinevezésnek, professzori állásnak, tanszékvezetőségnek, rektorságnak stb.
Az MTA állami tiszteletdíjban részesített, kitüntetett tagjait (rendes és levelező tagok, ill. MTA doktorok) objektív publikációs kritériumoknak való megfelelőség alapján, automatikus teljesítményértékelés során kellene kiválasztani, aki megfelel akadémikus, aki nem felel meg nem akadémikus. Ebből el kellene hagyni mindenfajta bizottsági titkos szavazósdit, mert az a korrupció melegágya.
Az MTA tisztségviselőit (Elnökét, Főtitkárát, Elnökségi tagjait, Osztályelnökeit, Bizottságait) a Köztestületnek közvetlenül kellene megválasztania, a régi maffiózók mindenfajta premizálása és prioritása nélkül, így elkerülhető lenne az urambátyám mutyi és a tisztségviselők legitim módon képviselhetnék a tudományos közösséget.
Az a baj, hogy a jelenlegi MTA rendes és levelező tagok jelentős része is messze van a mostani DSc kritériumoktól.
Ezt hívják kontraszelekciónak, a gyengébbek klubja olyan felvételi kritériumokat hoz, aminek ők maguk ugyan nem tudnak megfelelni, de azokról akik objektíve megfelelnek ők még szavaznak és gyakran nemmel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!